רפורמה: לימודי הרפואה יקוצרו בחצי שנה

בעקבות המחסור ברופאים, יוזמות הפקולטות תוכנית הכוללת גם מעבר מ-5 בחינות למבחן מסכם באנגלית; המהלך מנוגד לחוק זכויות הסטודנטים

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בפקולטות לרפואה בישראל יוזמים רפורמה שבמסגרתה יקוצרו הלימודים לתואר בחצי שנה והבחינות יוקדמו. בהמשך מבנה הבחינות ישתנה ובחינה אחת בסוף השנה האחרונה ללימודים תחליף את החמש הנהוגות כיום, בשנתיים האחרונות ללימודים. עם זאת, מתכונת הבחינה המוצעת מעוררת זעם בקרב סטודנטים שכן היא לא תאפשר זכות ערעור או צפייה בתוצאות המבחן.

פורום הדיקנים של חמש הפקולטות לרפואה בישראל, הודיע באחרונה על התוכנית לקיצור לימודי הרפואה כבר משנת הלימודים הבאה, במטרה להתמודד עם המחסור ברופאים ישראלים. כיום מסיימים מדי שנה את לימודי הרפואה כ-700 רופאים ישראלים. אולם אם תתקבל התוכנית, סטודנטים אלו, יסיימו את הלימודים הקליניים בסוף שנת הלימודים השישית כבר בתחילת חודש מאי במקום בסוף חודש יולי.

כתוצאה מכך, ייצאו הסטודנטים כבר ב-2 במאי לתקופת הבחינות, ויעברו את שלוש הבחינות של שנה שישית ברפואה פנימית, רפואת ילדים וכירורגיה עד תחילת ספטמבר. את שנת הסטאז' הם יוכלו להתחיל כבר בספטמבר-אוקטובר. זאת, בניגוד למצב כיום בו שנת הסטאז' מתחילה רק בחודש מארס.

סטודנטים לרפואה במרכז מסר לסימולציות רפואיות בתל השומר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי יו"ר הפורום ודיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, הפרופ' ערן לייטרסדורף, "המהלך יוסיף עוד מאות רופאים עובדים למערכת הבריאות בכל שנה". בשנים האחרונות התריעו ועדות רבות מפני מחסור מחמיר ברופאים בישראל. נכון לסוף שנת 2010, היה בישראל שיעור של 3.38 רופאים לאלף נפש. אולם דו"ח מבקר המדינה ממאי 2009 התריע כי עד שנת 2020 צפוי פיחות של 19% לשיעור של 2.76 רופאים לאלף נפש.

כתוצאה מקיצור ההתנסות הקלינית יקוצצו כ-10 שבועות התנסות בבתי החולים. באחרונה השמיעו כמה סטודנטים התנגדות לצעד זה. לדברי לייטרסדורף, "בתום התוכנית המקוצרת, סטודנט ישראלי עדיין זוכה ב-100 שבועות התנסות קלינית בבתי החולים, בהשוואה ל-70-80 שבועות בארה"ב, והרבה מעבר למה שניתן במדינות אחרות במערב".

הדיקנים פועלים לכך שבהמשך יאוחדו חמש הבחינות הנדרשות כיום (שתיים בסוף השנה החמישית ושלוש בסוף השנה השישית), לבחינה אחת במתכונת של המועצה הלאומית לבוחנים רפואיים בארה"ב (NMBE). צעד זה יאפשר קיצור של חודש נוסף בתקופת לימודי הרפואה.

ואולם המהלך דורש שינוי בחוק זכויות הסטודנט הישראלי משנת 2007, מאחר שהמתכונת האמריקאית כוללת בחינה בשפה האנגלית ולא בעברית. כמו כן אין בבחינה זכות ערעור ואין אפשרות לצפות בטופס הבחינה כדי לבדוק את הטעויות, בניגוד לחוק זכויות הסטודנט הנוכחי.

הבחינה האחידה כבר מאומצת במספר מדינות במערב, לרבות איטליה ובלגיה, והיועצים המשפטיים של האוניברסיטה העברית והטכניון כבר ניסחו תיקון לחוק זכויות הסטודנט במטרה לפעול לתיקונו בכנסת. אולם בשטח מעורר הנושא מחלוקות. "איחוד הבחינות היא דרך מכובסת להוריד את הרמה של בחינות ההסמכה לרפואה הקיימות כיום", אומר סטודנט לרפואה המתנגד לתוכנית. "המהלך אמנם מנוגד לחוק זכויות הסטודנט, אך היו שהחליטו שהמטרה מקדשת את האמצעים, ושוב יחריגו את הסטודנטים לרפואה מהחוק, ויונצח מעמדם כסטודנטים סוג ב'".

לדברי לייטרסדורף, "אמנם יש מתנגדים ספורים לצעד, אך אגודות הסטודנטים לרפואה תומכות במהלך במכתב שכתבו לדיקנים, ובנוסף על כך מדובר במבחן אחד שיחליף חמש בחינות קיימות ויקדם את הסטאז' שזו התקופה בה הסטודנטים כבר מקבלים שכר בעבור עבודתם בבית החולים. כמו כן זה יתבצע באנגלית וישמש כהכנה לבחינות הרישוי לרפואה בארה"ב שמרבית הסטודנטים הישראלים ניגשים אליהן בתום הלימודים".

הבחינה האחידה יכולה גם לשמש מעין פתרון לסטודנטים הלומדים רפואה בחו"ל ונדרשים בבחינת רישוי ברפואה בתום הלימודים. במשרד הבריאות כבר שוקלים לאמץ את הבחידה האמריקאית אולם לעת עתה הם נתקלים במחסום משפטי מאחר שהבחינה המאוחדת בשפה האנגלית, ואילו בחינת הרישוי אמורה להיות בעברית, ערבית ורוסית.

באשר להליך הרישוי הנוכחי, באחרונה דווח כי משרד הבריאות מקדם הרחבה של הפטור מבחינת הרישוי לסטודנטים ממדינות נוספות מאלו שקיים בעבורם פטור כיום, הלומדים רפואה בארה"ב, בריטניה, צרפת, קנדה, דרום אפריקה, אוסטרליה וניו זילנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ