פלישות סמויות

רשויות הבריאות מתגאות בשיפור בהיענות לבדיקות דם סמוי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, למרות שמדובר בבדיקה מיושנת ובלתי מדויקת

שלמה לבקוביץ'
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה לבקוביץ'

כל יום מתים בישראל כ-5 גברים ונשים מסרטן המעי הגס ו-10 נוספים מקבלים את הבשורה המרה שחלו במחלה - בדרך כלל מבלי שנבדקו לפני כן. מדובר בשילוב של חוסר פעולה מספק מצד רשויות הבריאות וחוסר מודעות לדרכים לפתרון הבעיה.

החודש מצוין חודש המודעות הבינלאומי לסרטן המעי הגס. אני קורא את הנתונים המתפרסמים, ומבין כי מצבנו מצוין. לפי משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, יש עלייה במספר הנבדקים וירידה במספר החולים. העתיד לפנינו והוא ורוד. כך רוצים שנאמין, אם מתבססים על הנתונים אותם בוחרים להביא לידיעתנו. לאחרונה דווח כי ב-2011 חל זינוק מפתיע בשיעור ההיענות לבדיקות גילוי מוקדם שהגיע ל-48% מאוכלוסיית היעד, בהשוואה ל-36% בשנת 2010.

אבל בהשוואה למדינות המערב, ולא רק על פי נתוני העבר של מדינתנו, מצבנו בכי רע. כתוצאה מאי עשייה, בורות, שאננות ומניעים לא שקופים של גופים שונים, מתים בישראל לשווא כ-1,700 אנשים מהמחלה מדי שנה. מציגים לנו את מספר הנבדקים בבדיקת דם סמוי כהצלחה, כשבמדינות שונות בעולם המערבי בדיקה זו נחשבת למיושנת ולא מדויקת. לעומת זאת, בדיקות הקולונוסקופיה הוכחו בעולם כיעילות, אך שימוש בהן בארץ לא נדחף באופן אקטיבי על ידי גורמים בני סמכא, וכך גם לגבי המודעות למחלה ולסיכוניה.

הטענה שקולונוסקופיה הוכנסה לאחרונה לתוכנית מדדי האיכות של קופות החולים מטעה. רק פנייה לבג"ץ מטעם האגודה לחופש המידע מאלצת אותן לפרסם בקרוב נתונים השוואתיים.

הנתון בדבר "זינוק מפתיע בשיעור ההיענות לבדיקות גילוי מוקדם" חסר משמעות, מאחר ובדיקת דם סמוי יש לבצע מדי שנה, ואילו מעקב הקופה הוא אחר כמה נבדקים בחמש השנים האחרונות. קופות החולים מכבי ומאוחדת הכניסו לאחרונה לשימוש בדיקה לדם סמוי בשיטה מתקדמת מסוג FIT ידידותית ומתקדמת יותר, אולם בקופות חולים אחרות מתעקשים על המשך שימוש בטכנולוגיה מיושנת.

בישראל קיים ויכוח בקהילה הרפואית לגבי השיטה המועדפת לביצוע בדיקות סיקור לאוכלוסייה שעברה את גיל חמישים. בארה"ב, גרמניה, אוסטריה, שווייץ, איטליה ואפילו פולין מבצעים בדיקות קולונוסקופיה רבות וההישגים מרשימים. בגרמניה הצליחו להציל יותר מ-100,000 איש מהמחלה בתוך 6 שנים בלבד. מאמר מפברואר 2012 שהתפרסם בכתב העת "New England Journal of Medicine" הוכיח כי לאורך עשרים שנות מעקב, בדיקות קולונוסקופיה מקטינות ב-50% את הסיכון לתמותה מסרטן המעי הגס. בהשוואה לאלה, שכיחות המחלה בארץ עדיין גבוהה. עמותת "צו מניעה" שמה למטרה להביא לידיעת הציבור כי יש פתרון וניתן להיבדק ללא עלות, לכן קחו אחריות אישית ולכו להיבדק.

ד"ר שלמה לבקוביץ' הוא יו"ר עמותת "צו מניעה" לקידום מודעות הציבור לסרטן המעי הגס ומניעת המחלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ