ליאור שפירא
ליאור שפירא

מניעת מחלות תמיד עדיפה על טיפול במחלה עצמה ומשמשת מטרה של חוקרים וקלינאים שנים רבות. חיסון כנגד מחלות שמקורן בזיהום חיידקי או ויראלי הוא דרך קלה ולא יקרה למנוע מחלות, הן בפרט והן בקהילה. זה זמן רב פיתוח חיסון נגד מחלת חניכיים כרונית הוא סוגיה חמה לחוקרים בשטח מחלות החניכיים. המדובר במחלה זיהומית-דלקתית, נפוצה יחסית באוכלוסייה הבוגרת, העלולה לגרום לאובדן שיניים בגיל מוקדם יחסית. בשנים האחרונות התברר כי למחלה עלולה להיות השפעה שלילית על התפתחות או חומרת מחלות אחרות - כמו סוכרת וטרשת עורקים. היכן אנחנו היום, לאחר שלושים שנות מחקר בחיפוש אחר חיסון למחלת חניכיים?

מזה כ-40 שנים, המחקר המיקרוביולוגי הוביל לזיהוי החיידקים המעורבים במחלת החניכיים, והרשימה כיום כוללת לא יותר מחמישה חיידקים - המרכזי בהם הוא פוריפורמנס ג'ינג'יבליס (Porphyromonas gingivalis). בשנת 2010 הכריזו מדענים מאוניברסיטת מלבורן בכתב העת British Dental Journal על פיתוח חיסון לטיפול במחלת החניכיים. הם הצהירו כי זיהו מולקולות פוטנציאליות היכולות לשמש בחיסון למחלה ומכוונות נגד חיידק זה.

לאחרונה מחקר שבוצע בעכברי מעבדה הציע כי החיידק איננו גורם ישירות למחלה אלא נדרש על מנת לאתחל את התהליך בלבד, לגרום לשינוי בפלורה החיידקית ולפתוח דלת לחיידקים אחרים ליצור מחלה. במקרה זה, מניעת התבססות חיידק הפ. ג'ינג'יבליס בחניכיים תשפיע באופן חיובי על תוצאות קליניות עתידיות.

כבר לפני 18 שנים חיסנו חוקרים אמריקאים מסיאטל קופים עם חיידק מומת מסוג פ. ג'ינג'יבליס, והוכיחו כי החיסון יצר הגנה משמעותית נגד מחלת חניכיים ניסויית. באופן מעניין, הם מצאו כי רמות הנוגדנים הספציפיים כנגד אותו חיידק היו גבוהות בכל החיות, מחוסנות ולא-מחוסנות, ויצירת הנוגדנים לא הסבירה את ההגנה שהושגה. בנוסף, הם בדקו רמות למולקולות ספציפיות שהופרשו על ידי התאים הדלקתיים בנוזל החניכיים ומצאו כי החיסון הצליח להשפיע על התגובה החיסונית המקומית, כשהפחית את הרמה של מולקולה דלקתית ממשפחת הפרוסטנגלאדינים. היתה קורלציה ברורה: ככל שרמת המולקולה היתה נמוכה יותר, חומרת המחלה ירדה.

זו היתה ההוכחה הראשונה לאפשרות של יצירת חיסון נגד מחלת חניכיים. מאז הושקעו מאמצים רבים בזיהוי מולקולות של חיידקים שיכולות לשמש מועמדות פוטנציאליות לפיתוח חיסון, כשרוב החוקרים התמקדו במולקולות הנגזרות מהחיידק פ. ג'ינג'יבליס. חוקרים רבים התמקדו בפיתוח חיסונים כנגד קבוצת אנזימים המכונים "פרוטאזות", החיוניים לחיי החיידק והאלימות שלו כלפי החניכיים.

כיום, הביולוגיה המולקולארית המודרנית מאפשרת גישות חדשות לייצור חיסונים: אפשר לבודד מהחיידק חומר גנטי ולייצר חלבונים בתנאי מעבדה. תהליכים אלה הופכים את ההכנה לבטוחה יותר וקלה יותר. מעבדתו של פרופ' מייק קרטיס מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון בודדה ושיבטה גן המכיל את הקוד הגנטי המשויך לחיידק פ. ג'ינג'יבליס. בהמשך, לפני כשנתיים, ד"ר אסף וילנסקי מהמחלקה לרפואת חניכיים של האוניברסיטה העברית והדסה ייצר את אותו חלבון בתנאי מעבדה (חלבון המיוצר בתנאי הנדסה גנטית המכונה "חלבון רקומביננטי"), והשתמש בו לחיסון עכברים שבהם הושרתה מחלת חניכיים. חיסון זה יצר הגנה משמעותית נגד מחלת החניכיים והראה כי יתכן שניתן להשתמש בחלבון רקומביננטי לייצור חיסון יעיל נגד מחלת חניכיים, צעד קטן במסע ארוך.

אז כמה אנחנו קרובים בשנת 2012 לפיתוח חיסון נגד מחלת חניכיים? לא כל כך. יש עדיין לברר את הבטיחות של החיסון בבני אדם, לברר עד כמה חיסונים אלה יעילים במניעת המחלה לאורך זמן, ולהערכתנו מדובר עוד בשנים לא מעטות של מחקר.

פרופ' ליאור שפירא הוא מנהל המחלקה לרפואת חניכיים בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ