בעקבות המחסור: הכנסת יוזמת הארכת גיל הפרישה לרופאים

לפי הצעת חוק שתוגש היום, רופא או רופאה שיהיו מעוניינים בהמשך העסקתם יוכלו לעבוד עד גיל 70. משרד הבריאות הבהיר כי הוא תומך במהלך

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

צעד נוסף לפתרון המחסור ברופאים בבתי החולים: היום תוגש הצעת חוק לדחייה מרצון של גיל הפרישה לרופאים, כמענה למחסור החמור במערכת הבריאות הציבורית. היוזמה של יו"ר שדולת הבריאות של הכנסת, ח"כ רחל אדטו (קדימה) ויו"ר וועדת הבריאות של הכנסת ח"כ חיים כץ (ליכוד), קובעת כי רופא יוכל לדחות את מועד פרישתו, לפי בקשתו ובהסכמת המעביד, ולהמשיך לעבוד כרופא מן השורה עד גיל 70. היוזמה המיועדת הן לרופאים והן לרופאות. עם זאת, ההצעה קובעת כי רופאים יאלצו לפרוש מתפקידים ניהוליים כבר בגיל הפרישה הקבוע בחוק מאז שנת 2004, דהיינו גיל 67 לגברים וגיל 64 לנשים. משרד הבריאות הבהיר כי הוא תומך במהלך.

כיום מאפשרת נציבות שירות המדינה מסלול להארכת עבודתם של עובדי מדינה עד גיל 70, אולם בהליך מיוחד, ורק במקרים חריגים מאושרת העסקה מעבר לגיל הפרישה לרופאי בתי החולים הממשלתיים. בבתי חולים שבבעלות קופת חולים כללית מתאפשרת כיום העסקת רופאים עד גיל 70 במסלול חריג בלבד ורק באישור מנכ"ל הקופה.

לדברי אדטו, "המחסור ברופאים מהווה את אחד מאבני הנגף שהביאו להידרדרות מערכת הבריאות במדינת ישראל. מתן האפשרות לרופאים להמשיך בעבודתם עד גיל 70, בדומה לשופטים ולרבנים, יאפשר תוספת של מאות רופאים מדי שנה, אשר במקום לצאת לפנסיה כפויה, ימשיכו להוסיף מהידע והניסיון העשיר שלהם לבתי החולים הציבוריים ולמערכת הבריאות הישראלית בכלל".

חדר המיון בבית החולים רמב"םצילום: תומר נויברג

באחרונה מאושרים במערכת הבריאות מיזמים שונים לפתרון המחסור המתמשך ברופאים. לפני כחודש פורסם ב"הארץ" כי המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית אישרה מסלול להתמחות במשרה חלקית במקצועות רפואיים במצוקה, כדי לעודד רופאים צעירים שהם הורים לילדים להתמחות בהם.

במארס דווח כי בצעד נוסף להתמודדות עם המחסור ברופאים, דיקני הפקולטות לרפואה יזמו קיצור של הלימודים בחצי שנה, שיחל כבר בשנת הלימודים הקרובה, ובמקביל ביצוע בחינה מאוחדת לסיום לימודי הרפואה במתכונת אמריקאית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ