חוקרים מזהירים מהשפעות הצפייה במסכים על ילדים

לפי מחקרים מהשנים האחרונות, מתבגרים בארה"ב צופים במסכים 7.5 שעות ביום בממוצע. המחקר ממליץ להגדיר מספר שעות צפייה מומלץ

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

מחקרים רבים בשנים האחרונות קושרים בין חשיפה ממושכת לטלוויזיה ולאינטרנט לבעיות בריאותיות בקרב ילדים. ברבות ממדינות המערב מדווח על עלייה בזמן חשיפה לטלוויזיה ולאינטרנט על רקע השכלולים הטכנולוגיים וההוזלה בעלויות מסכים שטוחים וסמארטפונים. מאמר סקירה המסכם עבודות מחקר בנושא, המתפרסם השבוע בכתב העת הרפואי Archives of Disease in Childhood, ממליץ להורים לצמצם משמעותית בזמן החשיפה של ילדים למסכים למיניהם כדי למנוע תחלואה ובעיות התפתחותיות.

כותב המאמר ד"ר אריק סיגמן, פסיכולוג שכתב ספר בנושא, ממליץ לרופאי ילדים להגדיר בצורה מפורשת את שעות הצפייה המומלצות בטלוויזיה והאינטרנט, וממליץ לרשויות הבריאות במערב להימנע מהגדרות מעורפלות בנושא, כגון המלצה כללית "להפחית או להגביל את הצפייה בטלוויזיה".

בהתאם למחקרים הנסקרים במאמר, 80% ממוחו של אדם בוגר מתפתחים בשלוש שנות החיים הראשונות, אז הפגיעה ההתפתחותית ממסכי טלוויזיה ומחשב משמעותית יותר. לכן ממליץ סיגמן כי יש לדחות את הצפייה בטלוויזיות ובמחשבים או לצמצם אותה ככל האפשר עד לאחר גיל שלוש. בין ההשלכות הרפואיות שנקשרו לחשיפה ממושכת למסכי מדיה מונה סיגמן מחלות לב וכלי דם וסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים). מאמר שהתפרסם לפני שנה בכתב העת PLOS ONE קבע כי כל תוספת של שעה ביום לצפייה בטלוויזיה מובילה לתוספת של 6% בסיכון לשבץ מוחי ותוספת של 8% בסיכון להתקף לב. בילדים ומתבגרים, צפייה ממושכת בטלוויזיה גם נקשרת לעלייה ברמות השומנים (טריגליצרידים) והכולסטרול הרע בדם.

צפייה בטלוויזיה נקשרת במחקרים גם להפרעות קשב. אחד המחקרים הנרחבים בנושא, שפורסם בשנת 2004 בכתב העת Pediatrics בהשתתפות אלפי ילדים, מצא כי צפייה בטלוויזיה בגילי שנה עד שלוש מגדילה את הסיכון להפרעות קשב בגיל שבע.

בין ההמלצות שמונה סיגמן במאמרו: הוצאת מסכים למיניהם מחדרי שינה של ילדים; בחירת תוכניות טלוויזיה מותאמות לפעוטות הכוללות נרטיב אחד בקצב אטי, בניגוד לתוכניות המורכבות מתחלופת מסכים בתדירות גבוהה; פיקוח על זמן הגלישה של ילדים באינטרנט והשימוש במשחקי מחשב. לדבריו, הורים צריכים לשקול מחדש שימוש במדיה "פסיבית", דהיינו השארת הטלוויזיה פתוחה בבית ברקע, כדי לשמש דוגמה לילדיהם לצורך בחשיפה מוגבלת לטלוויזיה.

סקרים בקרב מתבגרים מצביעים כיום על חשיפה גוברת לטלוויזיה ולמחשב. לפי מחקרים מהשנים האחרונות, בבריטניה צופים מתבגרים במסכים 6.1 שעות ליום בממוצע, בקנדה 7.8 שעות ליום ובארה"ב 7.5 שעות ליום, מעל למחצית משעות הערות.

בישראל מאמץ גם משרד הבריאות עמדות מעורפלות בנושא, וממליץ בין השאר "לאפשר לפעוט לצפות בתוכניות טלוויזיה מותאמות לגילו, רצוי בחברת מבוגר תוך הגבלת זמן הצפייה". גם באיגוד רופאי הילדים לא התייחסו עד כה לנושא במפורש, והצורך בהפחתת הצפייה בטלוויזיה הוזכר כאחד הסעיפים בהנחיות שהפיץ האיגוד למניעת השמנה בקרב ילדים לפני כשנתיים. "עידן המדיה האלקטרונית המתפתחת בהחלט מחייב להתייחס לנושא באופן מפורש יותר", אומר בהקשר זה מזכיר איגוד רופאי הילדים, ד"ר צחי גרוסמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ