דן אבן
דן אבן

לראשונה בישראל הורשעה מטפלת באשמה שביצעה היפנוזה בניגוד לחוק. תלונות נגד תשעה מטפלים נוספים נבדקות בימים אלה במשטרה.

נטלי פיק, המטפלת בדמיון מודרך מזה שמונה שנים ומפעילה קליניקה פרטית בתל אביב, הודתה כי ביצעה היפנוזה בניגוד לחוק בעסקת טיעון בתיק שהתנהל בבית משפט השלום בתל אביב, בפני השופט דניאל בארי. היא נענשה בקנס כספי של 2,000 שקל, מאסר על תנאי לשנתיים והרשעה פלילית.

כתב האישום נגד פיק התבסס על הרצאה שהעבירה לפני כשנתיים, שפרסמה בשעתו בכתב עת בשם "פעימות". להרצאה שכונתה בשם "היפנוזה, לא מה שחשבת" הגיעו מעט אנשים, אולם אחד מהם היה בלש שנשלח מטעם יו"ר הוועדה הארצית לפי חוק ההיפנוזה הפועלת במשרד הבריאות, ד"ר אלכס אביב. הבלש הקליט את דבריה של פיק, שמהם ניתן היה לכאורה להבין כי היא מבצעת הדגמות של היפנוזה, וכעבור כמה חודשים היא קיבלה שיחת טלפון מפתיעה וזומנה לחקירה במשטרה.

"קיבלתי טלפון שאני מוזמנת למשטרה ולא אמרו לי כלום, אז בתמימותי הגעתי לבד. שם סיפרו לי שאני מואשמת בעבירה על חוק ההיפנוזה", מספרת פיק ל"הארץ". שנה לאחר החקירה הופתעה לדבריה כשקיבלה זימון לתביעה בבית משפט, לאחר שהוגש נגדה כתב אישום.

נטלי פיק. לימודים מוכרים בארה"ב ואנגליה, אך לא בישראל

הקשר בין פיק לבין יו"ר הוועדה להיפנוזה החל עוד בטרם ההרצאה שהובילה לאישום. לדברי פיק, כמה חודשים לפני ההרצאה הופנתה לאביב בידי אחד המהפנטים הבכירים בישראל, שהיה מיוזמי חוק ההיפנוזה, כדי לברר אם תוכל לעסוק בתחום בארץ מאחר שהיא בוגרת האקדמיה להיפנוזה קלינית במלבורן שבאוסטרליה.

"ביקשתי להיפגש עמו", סיפרה פיק, "אך הוא היה מאוד תקיף איתי, סירב לפגוש אותי והבהיר שאין סיכוי שהוועדה תאשר לי לגשת לבחינות לעיסוק בהיפנוזה. השיחה נגמרה בטונים לא נעימים, והנה כעבור כמה חודשים הגיע במפתיע בלש לאחת ההרצאות שלי ומגישים נגדי כתב אישום".

אביב, המשמש גם מנהל מחלקה בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, אומר בתגובה: "אני מקבל פניות רבות בנוגע לחוק ההיפנוזה ואינני זוכר את כולם. לא זכור לי שהיא פנתה אליי ושמעתי על הרצאתה מתוך הפרסום בכתב העת שבו הזמינה אנשים למפגש בנושא היפנוזה".

בדיון שנערך שלשום הבהירה פיק כי בחרה להודות באישום כדי להימנע ממשפט ראווה, מהחשש כי הוא עלול להימשך זמן רב. פיק הקריאה בפני השופט מכתב שבו נימקה את הסיבות שבגינן החליטה לחתום על עסקת הטיעון ולהודות בהאשמות.

"את לימודי ההיפנוזה סיימתי בהצטיינות, ואף על פי שמספר השעות שבהן למדתי גדול לאין ערוך ממספר השעות שלמדו הרופאים והפסיכולוגים כאן בארץ, ולמרות שהלימודים שלי מוכרים במדינות כמו קנדה, אנגליה וארה"ב, כאן בארץ, בגלל חוק ההיפנוזה הייחודי, אינני רשאית לעסוק בהיפנוזה ולכן אני מטפלת בדמיון מודרך", הבהירה פיק. "פעלתי בתמימות. את שם ההרצאה שלי (שבה מופיעה המלה "היפנוזה", ד"א) בחרתי משיקולים מסחריים, כי ידעתי שזה שם מושך ורציתי שאנשים יבואו".

חוק השימוש בהיפנוזה שנחקק בשנת 1984, ושימש בסיס להרשעת פיק, מאפשר רק לרופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים לעסוק בהיפנוזה בישראל בתום הכשרה ובחינת הסמכה מטעם משרד הבריאות. כיום מחזיקים 638 ישראלים ברישיון להפנוט. הוועדה, שהוקמה במשרד הבריאות, מונה שישה חברים ויושב ראש, נחשבת בקרב מטפלים לקשה ומחמירה ואוספת מידע על מטפלים המבצעים היפנוזה בניגוד לחוק. התלונה נגד פיק היא השנייה שהבשילה לכדי כתב אישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ