דן אבן
דן אבן

ועדת מכרזים מטעם משרד הבריאות בחרה החודש בחיסון זול יותר נגד סרטן צוואר הרחם, אך משפיע פחות מהמתחרה, שקיבל דירוג נמוך יותר מוועדת סל התרופות. ההחלטה התקבלה עוד לפני שוועדת הסל הגישה את מסקנותיה הסופיות. גם אם החיסון מסרטן צוואר הרחם לא יוכנס לסל, מחויב משרד הבריאות במסגרת תנאי המכרז לרכוש את החיסון סרווריקס למשך שנה אחת לפחות.

במכרז של אגף בריאות הציבור במשרד הבריאות, שבוצע על ידי חברת שראל, הרוכשת ציוד רפואי עבור המשרד ובתי החולים הממשלתיים, זכה החיסון סרווריקס (Cervarix) של חברת GSK. החיסון סרווריקס זכה להצעת מחיר הזולה ביותר מעשרה אחוזים מהצעת המחיר שהגישה חברת MSD עבור החיסון המתחרה גרדסיל (Gardasil), הוותיק יותר בשוק.

החלטת ועדת המכרזים התקבלה חרף העובדה שבדיון שנערך בחודש שעבר בוועדת סל התרופות, זכה גרדסיל בציון גבוה יותר מזה שקיבל סרווריקס. ועדת הסל צפויה להגיש את מסקנותיה הסופיות רק בסוף החודש או בתחילת ינואר. במערכת הבריאות צופים כי חברת MSD, שהפסידה במכרז, תגיש ערעור על תוצאותיו.

המכרז כולל אספקה של 180 אלף מנות חיסון בשנה המיועד ל-60 אלף נערות בכיתות ח', וניתן בשלוש מנות לכל מחוסנת. החיסון הומלץ לכיתות ח' כי יעילותו גבוהה כאשר הוא ניתן לפני תחילת קיום יחסי מין, שבאמצעותם מועבר נגיף הפפילומה, מחולל סרטן צוואר הרחם.

בישראל מאותרות מדי שנה 129 עד 172 נשים שלקו במחלה. שיעור התמותה עומד על כחמישים אחוזים.

חיסון הגרדסיל היה הראשון ששווק בישראל למניעת סרטן צוואר הרחם, ובסדרת מחקרים רפואיים הוכחה פעילותו נגד ארבעה זנים של נגיף הפפילומה, שניים מהם ידועים כגורמים לסרטן ואחרים גורמים ליבלות באיברי המין. גרדסיל מחסן מפני ארבעת זני הפפילומה וסרווריקס רק מפני השניים שנחשבים למזיקים יותר. עם זאת, הוא הוכח כיעיל נגד סרטן צוואר הרחם.

התחרות בין יצרניות שני החיסונים עזה ביותר, וכיום, כשהחיסונים מוצעים בתשלום מופחת בביטוחים המשלימים של קופות החולים, מבצעות החברות קמפיינים נרחבים בקהילת הרופאים הגינקולוגים לשיווק החיסונים.

מחברת MSD נמסר כי "גרדסיל הוא החיסון היחיד בעולם המגן גם מפני סרטן צוואר הרחם וגם מפני שורה של מחלות סרטן נוספות הנגרמות על ידי נגיף הפפילומה. מרבית מדינות העולם בחרו בו, מתוך הבנה כי החיסון מספק את ההגנה החיסונית הרחבה ביותר".

מחברת GSK נמסר: "סרווריקס מאושר ביותר מ-120 מדינות בעולם. יעילותו במניעת נגע טרום-סרטני, ללא תלות בזן, עומדת על 93%".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החיסון מיועד בראש ובראשונה למניעת נגעים טרום-סרטניים וסרטן צוואר הרחם, ויש להדגיש כי היעילות של שני החיסונים למטרות אלו זהה וההבדל ביניהם מתייחס למניעת יבלות. כידוע, שיקולים כלכליים הם חלק מתהליך קבלת ההחלטות, שכן החיסון מוגש לוועדת הסל שלוקחת בחשבון גם את השיקולים האלו. עם זאת, עריכת המכרז כשלעצמה, או זכייתה של חברה במכרז,  אין בה כדי להביא להכללת השירות בסל".

חיסון הגרדסילצילום: בלומברג
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ