אחרי 145 שנה: ביה"ח ביקור חולים מתמזג עם שערי צדק

בית החולים הירושלמי שעמד בחודש שעבר על סף סגירה יועבר הערב רשמית לבעלות המרכז הרפואי שערי צדק. 200 עובדים ורופאים יפוטרו

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בית החולים ביקור חולים בירושלים, שהוקם לפני 145 שנים ועמד בחודש שעבר על סף סגירה, יועבר לבעלותו של המרכז הרפואי שערי צדק. המשא ומתן להעברתו של בית החולים הושלם בימים האחרונים, והערב (ראשון) ייערך טקס החתימה על הסכם המעבר, לאחר הסכמת ועד העובדים למהלך.

הפעילות העיקרית של בית החולים, זו שצפויה להכניס כסף לשערי צדק, נותרה באגף היולדות, הנותן מענה בין השאר למגזר החרדי בבירה, הנחשב לאחד מבתי החולים הפעילים במדינה בתחום הילודה עם 6,000 לידות בשנה. במסגרת ההסכם, יהפוך בית החולים שערי צדק למעצמת לידות, לאחר שהוא כבר מחזיק בשנתיים האחרונות בתואר בית החולים עם הכי הרבה לידות - 14,483 בשנת 2011. בשלב זה תישאר מחלקת היולדות במתחם ביקור חולים.

במסגרת ההסכם החדש יפוטרו כלל רופאי ועובדי ביקור חולים ו-360 מתוכם יועסקו מחדש על ידי הנהלת שערי צדק. כ-200 עובדים, רופאים ואחיות צפויים לקבל מכתבי פיטורים בעקבות המהלך. בביקור חולים מועסקים כיום 120 רופאים, 225 אחיות, 125 אנשי צוות פרה-רפואיים ו-180 עובדי מנהל ומשק.

מבחינה רפואית, במשרד הבריאות הוחלט בימים האחרונים כי הפגייה בבית החולים, שבה מאושפזים נכון להיום תשעה פגים, תישאר בביקור חולים ולא תועבר, כפי שתוכנן בתחילה. כמו כן נותרו באחת המחלקות הפנימיות בבית החולים תשעה מאושפזים שימשיכו לקבל טיפול במוסד, ועוד 10 מאושפזים סיעודיים שהנהלת שערי צדק תבחן בשבועות הקרובים את השארתם בבית החולים או את העברתם למוסדות אחרים.

בית החולים ביקור חוליםצילום: אמיל סלמן

חדר המיון של ביקור חולים, שנסגר לפני חודש וחצי בהוראת משרד הבריאות, צפוי להיפתח מחדש בהפעלת מרכז רפואי פרטי. לדברי בכיר במשרד הבריאות, "יש צורך בפתיחת המיון כדי לאפשר אשפוז חולים חדשים במחלקות הפנימיות ולהקטין את העומס הרב במחלקות אלה שבבתי החולים האחרים בבירה: שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, על רקע עונת החורף".

הנהלת שערי צדק אף צפויה לבחון בקרוב אם להשיב לפעילות את מרפאות החוץ של בית החולים, לרבות מכון הלב שנחשב בשנים האחרונות למבוקש בירושלים.

בתחילת נובמבר עמד ביקור חולים בפני סגירה לאחר שעובדי המוסד לא קיבלו את משכורותיהם לחודש ספטמבר ונטשו את המוסד. כעבור כמה ימים בהם שותקה פעילות בית החולים כמעט לחלוטין, הושג הסכם עם עמותת ביקור חולים המנהלת את בית החולים, בתיווך סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, במסגרתו הועברו המשכורות, ובית החולים שב לפעילות מלאה. במהלך דצמבר הגישה העמותה בקשה לפירוק, ובעקבותיה מינה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, את כונס הנכסים הרשמי, דוד האן, למפרק הזמני של העמותה. בימים אלה עדיין לא קיבלו עובדי בית החולים מחצית ממשכורת אוקטובר ואת משכורת נובמבר.

ד"ר אפי הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בביקור חולים העוזב את תפקידו במסגרת העברת הבעלות, אמר כי "בצער רב, בית החולים ביקור חולים כבית חולים כללי וציבורי חדל היום מלהתקיים, נכון לשלב זה, ביקור חולים עובר להכיל מחלקת יולדות, מחלקת יילודים – תינוקות ופגים ומחלקה פנימית אחת בעלת אופי סיעודי. בזמן המיזוג עם שערי צדק אין חדר מיון בביקור חולים, אין מחלקת הילדים ומחלקה כירורגית, ומחלקת לב ומחלקת אף-אוזן-גרון אינן פועלות. יש לאחל לרופאים שיישארו במתכונת החדשה ולאלו שיעזבו הרבה בריאות והצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ