דן אבן
דן אבן

ועדת ההתוויות לטיפול במריחואנה רפואית במשרד הבריאות המליצה היום (ראשון) להתיר טיפול בחומר גם לחולים בפרקינסון ובתסמונת טורט, שטיפולים אחרים לא סייעו להם. הוועדה בראשות המשנה למנכ"ל המשרד ד"ר בועז לב, התכנסה לבקשת שרת הבריאות יעל גרמן, בעקבות המחאה הציבורית שהתעוררה כנגד הנוהל החדש, שנחשף לאחרונה ב"הארץ" ומגביל את מספר המחלות בהן מותר לטפל במריחואנה.

הנוהל החדש אסר על הטיפול במריחואנה רפואית בשורה של מחלות, להן הטיפול היה מותר בעבר, ובהן פרקינסון, גלאוקומה ותסמונות ומחלות פסיכיאטריות. פרסום הנוהל הוביל להקמת מאהל מחאה של חולים המטופלים במריחואנה מול ביתה של גרמן בהרצליה. ההחלטה החדשה מצטרפת לשורה של זיגזגים של המשרד ביחס לטיפול במריחואנה רפואית בשבועות האחרונים.

הוועדה, שהתייעצה עם נוירולוגים המתמחים בתסמונת טורט ובפרקינסון, קבעה כי הטיפול יאושר לחולים הסובלים מתסמונת טורט באופן שגורם להם להפרעה בולטת בתפקוד חברתי. זאת רק לאחר היוועצות עם פסיכיאטר. ההחלטה על הפניה מטעם פסיכיאטר ניתנה על רקע מקרים של חולים בתסמונת טורט שטופלו במריחואנה רפואית ופיתחו בהמשך התקפים פסיכוטיים.

באשר לפרקינסון קבעה הוועדה כי היא תיכלל במסגרת המחלות המאפשרות טיפול שגרתי במריחואנה רפואית לכאב הנובע מהמחלה, לאחר כישלון טיפולים מקובלים אחרים. כיום כבר מצוידים 130 חולי פרקינסון באישור למריחואנה רפואית. מחקר שנערך בבית החולים בילינסון בפתח תקווה ותוצאותיו פורסמו בדצמבר האחרון ב"הארץ", זיהה שינויים גנטיים המאפשרים להסביר את התועלת של מריחואנה רפואית כטיפול לכאב בקרב חולי פרקינסון.

במקביל פנו מספר רופאים למשרד הבריאות בבקשה להרחיב את מאגר הרופאים שמורשים מטעם המשרד לנפק אישורים מיידיים לטיפול במריחואנה רפואית. תחילה התנגד המשרד להרחבת האישורים, אולם בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדת הבריאות של הכנסת הודיעו גרמן ומנכ"ל משרדה על הרחבת המאגר ב-11 רופאים נוספים, ובהם גם רופאים שאינם מטפלים בחולי סרטן.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המלצות ועדת ההתוויות הועברו השבוע להתייחסות האיגוד הנוירולוגי כדי להחליט על אופן יישומם על ידי קהילת הנוירולוגים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ