אילן ליאור
דן אבן
אילן ליאור
דן אבן

בני זוג מגאנה הגישו תביעת פיצויים בסך 132 אלף שקלים נגד בית החולים איכילוב בתל אביב משום שהופרדו מאזרחים ישראלים בשל מוצאם. התובעים, איזק אסידו ופלומינה אגבו, באו לפני כשנתיים לבית החולים עם שני בניהם הקטנים, ילידי ישראל, בעקבות קשיי נשימה מהם סבל ארון, אחד הילדים. בתביעה הם טוענים כי רק בשל היותם אפריקאים הם הופרדו משאר החולים, ננעלו בחדר נפרד למשך שלוש שעות עד לשחרורם מבית החולים, ונאלצו לחבוש מסכות על פניהם בזמן ההמתנה לטיפול.

בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב הם מאשימים את איכילוב באפליה פסולה על רקע צבע עורם ומוצאם, באופן שהשפיל אותם ופגע בכבודם. עוד הם טוענים כי בית החולים הגביל את חירותם וכלא אותם לשווא בחדר מבודד.

על פי כתב התביעה, שהגיש עו"ד הישאם שבאיטה מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב, מיד עם בואם של בני המשפחה לדלפק הקבלה בבית החולים חילקה להם הפקידה מסכות פנים מבלי לברר עמם מה מוצאם או מתי באו לישראל. בחלוף מספר דקות באה לקבלה אחות שחבשה מסכה, כובע וכפפות, ביקשה מבני המשפחה להתלוות אליה לחדר מבודד ונעלה אחריה את הדלת. בני המשפחה נותרו נעולים בחדר במשך שעה ללא מים או גישה לשירותים.

אסידו מתגורר בארץ 15 שנה ואף קיבל ב-2007 מעמד של תושב ישראלי. "התובע, שהופתע מהיחס השונה כלפיו וכלפי בני משפחתו, הסביר בבירור לאחות כי שני ילדיו נולדו בבתי חולים בישראל, קיבלו את כל החיסונים והטיפולים המקובלים בישראל וכן כי הם חברי קופת חולים מאוחדת", נכתב בתביעה, "האחות השיבה כי 'על פי החוק, אפריקאים שבאים לבית חולים חייבים להיות מופרדים מישראלים'".

בחלוף שעה נכנסו לחדר שני רופאים, אף הם עם מסכות על פניהם. על פי כתב התביעה, אחד הרופאים הסביר את היחס השונה בכך ש"ישנה בעיה עם עובדים זרים שבאים עם כל מיני מחלות", וציין כי הוא פועל על פי נוהלי בית החולים. הרופאים בדקו את התינוק ולאחר מכן יצאו מהחדר מבלי לנעול אותו.

כעבור חצי שעה החל אחד הבנים לבכות ואסידו יצא עמו למסדרון בניסיון להרגיעו. "משהבחינה בכך האחות, היא צעקה לעבר התובע והורתה לו להיכנס מיד לחדר ולסגור את הדלת תוך שהיא מבהירה כי אסור להם לצאת מהחדר", נכתב בתביעה. בחלוף שלוש שעות, שבהן הוחזקו בני המשפחה בחדר סגור, הם שוחררו לביתם.

אייזיק אסיידו ומשפחתוצילום: עופר וקנין

לפני שנה הודיעה הנהלת בית החולים איכילוב על הפרדה בין מהגרים מאפריקה לבין אזרחים ישראלים. לפי הנהלים שהפיץ אז מנהל איכילוב, הפרופ' גבי ברבש, הופנו כלל המהגרים מאפריקה לצילום חזה כדי לשלול חשד לשחפת ריאתית, נאסרה כניסתם למתחם בית החולים לצורך ביקור מאושפזים, ובוצעה הפרדה בינם לבין מאושפזים ישראלים במחלקות היולדות, התינוקייה והפגייה.

חמישה ימים לאחר הפצת הנהלים ושלושה ימים לאחר פרסום סיפורם של בני המשפחה ב"הארץ", וכן על רקע ביקורת ציבורית, הפיץ משרד הבריאות נהלים חדשים ומתונים יותר להפרדה בין מהגרים מאפריקה לישראלים בבתי החולים וולפסון ואיכילוב.

המשרד אישר את ההפרדה רק עד לשלילת האפשרות להידבקות בזיהום, וללא הפרדה קבועה במחלקות אשפוז, לרבות במחלקות יולדות. במקביל מונתה במשרד הבריאות ועדה מקצועית בראשות רופאת מחוז תל אביב, הד"ר רבקה שפר, שבעקבות עבודתה נקבעו כללים חדשים. בשל המלצות הוועדה, נחנכה בינואר 2013 מרפאה חדשה למהגרים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, שנועדה לשמש כחדר מיון קדמי.

מאיכילוב נמסר בתגובה לכתב התביעה כי "ארון אסידו, בן להורים מהגרי עבודה, ללא מעמד תושב וללא ביטוח רפואי, בא לפני למעלה משנה לחדר המיון של בית החולים דנה כשהוא סובל מתסמינים של חום והקאות. בתקופה זו התרחשה בעיר תל אביב התפרצות מחלת החצבת בקרב ילדים של פליטים/מהגרים עובדים יוצאי אפריקה, שבעקבותיה פרסם משרד הבריאות הוראות מיוחדות למניעת הפצת מחלות מדבקות באוכלוסייה זו לצורך מתן טיפול רפואי נכון ובטוח. בזמן שהייתו בבית החולים אובחן וטופל אסידו בחדר הטיפולים שבמרכז חדר המיון, שם נלקחו ממנו בדיקות דם שהצביעו לבסוף על מחלה ויראלית. הוא שוחרר לביתו בסיום הטיפול במצב טוב".

עוד נמסר כי "יודגש שעל אף השירות והטיפול הרפואי המסור שהוענק לילד, התנהג אביו בגסות רוח ובתוקפנות מילולית כלפי הצוות לאורך כל השהות במקום. התביעה שטרם הגיעה לבית החולים, מקוממת במיוחד על רקע העובדה שהמרכז הרפואי תל אביב מעניק מדי יום, בין השאר כמו במקרה זה – על חשבון תקציב בית החולים, טיפול רפואי שוויוני ואדיב לכלל האוכלוסיות בישראל ללא הבדל דת, גזע ומין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ