החיסון החי המוחלש נגד פוליו יוחזר לשגרת החיסונים

במשרד הבריאות קיבלו את המלצת ועדת החיסונים, שקבעה כי אין להסתפק בחיסון המומת. ביישובים שבהם עדיין מאותר הנגיף ייערך סבב חיסונים שני

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות קיבל היום (ראשון) את המלצת ועדת החיסונים, לפיה יש להכניס את החיסון המבוסס על הנגיף החי המוחלש נגד פוליו לשגרת החיסונים של ילדי ישראל. החיסון יינתן בנוסף לזה מן הנגיף המומת, ובימים הקרובים צפויים צוותים מטעם המשרד להחליט כמה מנות הוא יכלול ובאילו גילאים יינתן. שרת הבריאות, יעל גרמן, העריכה כי החיסון החי ייכנס לשגרה כבר במהלך השבועות הקרובים.

בתוך כך, ביישובים באזור הדרום שבהם עדיין שבהם עדיין מאותר הנגיף ייערך סבב חיסונים שני לילדים שכבר חוסנו בנגיף החי. בעקבות כך, החל ממחר (שני) ייקראו כ-50 אלף ילדים מאזור הדרום והפזורה, מרביתם מיישובים בדואים, להגיע לתחנות טיפת חלב בכדי לקבל מנה נוספת של החיסון. היישובים שבהם ייקראו ההורים לחסן פעם נוספת ילדים עד גיל תשע הם: רהט, כסייפה, ערערה, חורה, לקייה, תל שבע, שגב שלום והפזורה הבדואית.

החיסון המוחלש נגד פוליו. עד כה התחסנו כ-850 אלף ילדיםצילום: מוטי מילרוד

"אני קורא לכל המשפחות להגיע לתחנות טיפת חלב ולבתי הספר", אמר היום מנכ"ל המשרד, רוני גמזו. לדבריו, השלב הראשון במאבק בנגיף הסתיים, וכעת הוא נמצא בשלב בלימת ההתפשטות. עם זאת, מבדיקות צואה עולה כי 4.2 אחוזים מילדי האוכלוסייה הבדואית עדיין נושאים את הנגיף.

"הנגיף נמצא במתקני הביוב של חלק מהיישובים מאז מארס. מדובר בנגיף מאוד עיקש ולכן נדרש להכניס את הנגיף החי המוחלש לשגרת החיסונים", אמר גמזו.

שלשום, בתום דיון בנושא, המליצו ועדת החיסונים והוועדה המייעצת לטיפול בפוליו למשרד הבריאות להחזיר את החיסון המכיל את הנגיף החי המוחלש לשגרת החיסונים. בדיון ציינו חברי הוועדה את הצלחת החיסון המכיל את הנגיף המומת, אך הדגישו כי במצב שנוצר בישראל - חדירת פוליו פראי - לא ניתן להסתפק בחיסונים אלה ויש להוסיף גם את חיסון החי לשגרת החיסונים.

הנגיף התגלה בישראל במאי השנה במערכת הביוב של הישוב רהט ומאז החל להתפשט צפונה. הוא הצליח להדביק כמעט רק ילדים עד גיל תשע שקיבלו חיסון מומת בלבד, בשיעורים מתגברים ובתפוצה גיאוגרפית נרחבת. מדובר בקבוצת הגיל שמעולם לא קיבלה חיסון המבוסס על הנגיף החי, שהוצא משגרת החיסונים של ילדי ישראל בשנת 2004. באוגוסט האחרון החל מבצע החיסון הארצי "שתי טיפות", במסגרתו התחסנו עד כה כ-850 אלף ילדים ברחבי הארץ, מתוך קהל יעד של 1.3 מיליון.

ההחלטה להכניס את החיסון מן החי לשגרה התקבלה לאחר שממצאי הניטור השוטף במתקני ביוב שונים המשיכה לאתר נוכחות מתמשכת של נגיף הפוליו הפראי. "אנחנו נמצאים כיום ב'שכונה' שונה מאירופה – בסמוך לאפריקה ולאסיה. המעבר דרך מדינת ישראל של נשאי פוליו הוא מעבר חופשי וקל ולכן החלטנו להוסיף את חיסון ה-OPV, שיעניק את החיסון המקסימאלי – גם לפרט וגם כדי למנוע את הפצתו", אמרה שרת הבריאות. "המטרה שלנו היא לא רק שלא יהיה אף מקרה של פוליו בישראל אלא למגר את ההתפשטות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ