"הארץ"
"הארץ"

סיפורו של דארק פידייקה תואר השבוע בהרחבה בתוכנית "פנורמה" של הבי־בי־סי. פידייקה, בן 38 מבולגריה, הפך למשותק מהחזה ומטה לפני ארבע שנים, לאחר שנדקר על ידי בעלה לשעבר של בת זוגו שהתנפל עליו בפרץ של אלימות. לדבריו, הוא היה נחוש תמיד בהחלטתו להחלים.

"ידעתי שזה יהיה קשה, שזה יימשך זמן רב, אבל תמיד התעלמתי מהמחשבה שאולי אצטרך לשבת בכיסא גלגלים עד סוף חיי, והייתי מוכן להילחם קשה", סיפר בריאיון לבי־בי־סי.

פידייקה היה חייב להוכיח שוב ושוב נחישות ומסירות לתהליך: הוא עובר טיפולי פיזיותרפיה במשך חמש שעות ביום – חמישה ימים בשבוע, וההתקדמות היתה אטית וקשה. הוא שוהה כבר יותר משנתיים במרכז לשיקום עמוד השדרה בוורוצלב, וייתכן שיהיו נחוצות עוד שנה או שנתיים של טיפולים עד שיגיע להחלמה מלאה.

פרופ' ג'פרי רייזמן מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון, שעמד בראש צוות המחקר, חלם לאורך כל הקריירה שלו לשקם את חוט השדרה.

לפני כ–30 שנה הוא הראה כי תאי עצב המצויים ברקמת האף מתחדשים ללא הרף. במחקריו בבעלי חיים הוא הוכיח כי ניתן לרפא שיתוק אצל עכברושים באמצעות השתלת תאים קולטי ריח מיוחדים שנקראים (olfactory ensheathing cells OEC). כעת, כשהושגה סוף סוף הצלחה חלקית אצל מטופל אדם, הוא אמר: "בשבילי, זהו ניצחון הרעיון, וניצחון שארך זמן רב עד שהושג".

היעדר תמריצים כספיים לתעשיית הפרמצבטיקה, העוסקת בפיתוח תרופות וייצורן, עשוי להסביר מדוע נדרש למחקר זמן רב כל כך להגיע לשלב הזה. אחרי הכל, שימוש בתאים של המטופל עצמו לריפויו לא מניב רווחים לחברות התרופות. לדברי רייזמן, הוא יתגאה מאוד אם יוכל לומר שאף מטופל לא יידרש לשלם אפילו פני אחד עבור המידע שמצא.

ד"ר פאבל טבאקוב, ראש צוות מדענים פולנים בוורוצלב, הוא האחראי לקפיצה ממחקר בבעלי חיים ליישומו בבני אדם. כסטודנט לרפואה, הוא קיבל השראה מעבודתו של פרופ' רייזמן. הוא היה כל כך משוכנע מהדרך המדעית שלו, שקיבל אישור להזריק OEC מרקמת האף לחוט השדרה של שלושה מטופלים משותקים, תהליך שהיה חיוני להוכחה כי התהליך איננו מסוכן. אף אחד מהם לא סבל מתוצאות לוואי.

המטופל הבא היה דארק פידייקה. לפני הניתוח דרש טבאקוב שפידייקה יעבור שמונה חודשים של פיזיותרפיה מתישה, כדי לבדוק אם יש לו איזשהו סיכוי להחלמה ספונטנית מהמצב בו הוא נמצא.

הוא ביצע ניתוח עדין לפתיחת הגולגולת, כדי להוציא את אחת מבלוטות הריח של פידייקה בבסיס המוח, וניתוח שני לחשיפת חוט השדרה הפגוע ולהשתלת התאים.

עבור המטופלים הבאים שלו, ד"ר טבאקוב מפתח טכניקה חדשה להוצאת בלוטות הריח דרך האף, תהליך הרבה פחות פולשני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ