משרד הבריאות מעדכן: מכשירי EMS יוכלו לשמש לאימון גופני

בעבר קבע המשרד כי אין להשתמש במכשיר, המייצר גירוי חשמלי לשרירים, ללא פיקוח רפואי. בהודעת התיקון נכתב כי "מכשירי EMS יוכלו לשמש לצרכים שונים, לרבות לאימון גופני"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

"מכשירי EMS שלא מיועדים לשמש לטיפול רפואי יוכלו לשמש לצרכים שונים, לרבות לאימון גופני וכדומה. מכשירים אלה לא יירשמו במערך הציוד הרפואי במשרד הבריאות". כך קבע משרד הבריאות בהודעת עדכון באשר לשימוש במכשיר המייצר גירוי חשמלי לשרירים, שבו נעשה כיום שימוש במכוני כושר והרזיה.

ההודעה היא למעשה תיקון להודעה קודמת בה קבע המשרד כי אין להשתמש במכשיר במכוני כושר או ללא פיקוח רפואי. בהודעה הנוכחית מתיר המשרד את השימוש במכשירי EMS שאינם מיועדים לשימוש רפואי. לצד זאת מודגש בהודעת המשרד: "משרד הבריאות מבקש להזהיר מפני הסכנות הבריאותיות הכרוכות בשימוש במכשירי EMS, גם אם מדובר במכשירים שאינם לשימוש רפואי. מדובר במכשיר המשמש לגירוי בו-זמנית של קבוצות גדולות של שרירים, כך שמטבע הדברים השימוש בו יכול להסב נזק בריאותי וסכנה בריאותית". 

בשנים האחרונות נפתחו בישראל עשרות מכוני EMS ומועדוני כושר, שמציעים ללקוחותיהם להשיל ממשקלם, לחזק את שריריהם ולחטב את גופם באמצעות אימון EMS בן 20 דקות בלבד, אחת לשבוע. שיטת ה-EMS מבוססת על שימוש בגירוי חשמלי. המתאמן לובש לגופו חליפה ובה אלקטרודות הממוקמות על קבוצות שרירים עיקריות בגוף. במהלך האימון שולח מחשב שאליו מחוברת החליפה גירויים חשמליים ממוקדים, המפעילים כמה איברים במקביל.

שתי רשתות מכוני ה-EMS הגדולות בישראל – EMS GYM ו-EMS Club - שלכל אחת מהן עשרות סניפים ברחבי הארץ, מבטיחות לציבור אימון אפקטיבי פי 18-16 מאימון כושר רגיל. "השיטה פועלת בתוכנית כושר ייחודית המפעילה למעלה מ-90% ממערכת השרירים בו זמנית!", נכתב באחד האתרים. באתרים טוענות הרשתות כי מדובר בשיטה שפותחה על ידי מדענים בסוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) "במיוחד עבור אסטרונאוטים השוהים בחלל", על אף שבמקור זו פותחה בשנת ה-60 של המאה הקודמת על ידי מדענים סובייטים עבור ספורטאי צמרת.

מהלך שנות ה-90 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את השיטה לטיפול במצבים רפואיים שונים שבהם נדרשת הגדלת זרימת דם מקומית, גירוי לאחר ניתוח, שמירה על הגדלת טווח תנועה, הרפיה של התכווצות שרירים במצבים מסוימים ומניעת ניוון ומצבים של פקקת ורידים. המעבר של השיטה מהתחום רפואי לתחום המסחרי של אימון בחדרי כושר החל לפני כמה שנים באירופה, תחילה בגרמניה, ובשנת 2012 הופיעה השיטה בישראל והפכה פופולארית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ