ליצמן: נתוני המחקר על לידת תינוקות עם ראש קטן בחיפה — מדאיגים

שר הבריאות יקיים הערב פגישה עם השר לאיכות הסביבה, לדון בהשלכות המחקר על תושבי חיפה ובטיפול בהפחתת הזיהום. השר כחלון: "לא יחסרו משאבים לצמצום זיהום האוויר"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיב היום (שני) לפרסומים על מחקר המגלה שבמוקדים מסוימים במפרץ חיפה נולדו תינוקות בעלי ראש קטן, בשל השפעות זיהום אוויר, ואמר בכנס הלאומי השנתי של משרד הבריאות: "נתוני המחקר שפורסמו על מפרץ חיפה מדאיגים, אם אכן הם נכונים. עדיין לא קיבלנו את פרטי המחקר. קבעתי ישיבה להיום, של צוותי משרדי הבריאות יחד עם משרד להגנת הסביבה, בראשות השר גבאי ואנוכי, כדי לדון בפרטים ובהשלכות של המחקר על בריאות תושבי חיפה והסביבה. ברור שעם הנתונים שפורסמו לא נוכל לעבור לסדר היום והדברים דורשים טיפול מיידי".

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ושר הבריאות ליצמן ייפגשו הערב בשש כדי לדון בהמשך הטיפול בהפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה. שר האוצר משה כחלון אמר היום לשר גבאי כי "בכל הנוגע לבריאות הציבור וטיפול בצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה לא יחסרו משאבים כספיים ויינתן למשרד להגנת הסביבה גיבוי מלא לכל הפעולות בהן ינקוט".

בתי הזיקוק במפרץ חיפה
בתי הזיקוק במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

מדובר במחקר שנעשה בימים אלה באוניברסיטת חיפה, בנוגע להשפעות הזיהום במפרץ חיפה. מממצאיו הראשוניים עולה כי בשנים האחרונות נולדו בשלושה מוקדי זיהום באזור — קרית חיים וקרית ביאליק, דרום־מזרח קרית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה — תינוקות במשקל נמוך ובהיקפי ראש קטנים ב-30%-20% ביחס ליתר השכונות בחיפה והסביבה. במוקדי הזיהום עליהם מצביע המחקר, שנסמך על נתונים שנאספו החל משנת 2012, נמצא גם כי שכיחות התחלואה בסרטן ריאות ובלימפומה אצל מבוגרים גבוהה עד פי חמישה מהממוצע הארצי.

מסקנות הביניים של המחקר האפידמיולוגי על תחלואה וזיהום אוויר במפרץ חיפה, שיצא לדרכו במארס 2015, צפויות להתפרסם רק בחודש הבא (מארס). המחקר מתבסס בין היתר על מאגרי מידע מקופות חולים, בתי חולים ורישומי צה"ל — אם כי לא ברור מהו היקף הנתונים. המחקר יצא לדרך ביוזמת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, ונערך בהובלת פרופ' בוריס פורטנוב וד"ר יוני דובנוב מאוניברסיטת חיפה. הוא אמור להתפרס על פני חמש שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ