מטופלים שקיבלו טיפול עיניים שגרתי אושפזו ונותחו בעקבות זיהום

תשעת המטופלים הסובלים ממחלות רשתית, טופלו בתרופת "אווסטין" בבית החולים כרמל בחיפה ודיווחו על פגיעה בראייה. לא ניתן בשלב זה להעריך את היקף הפגיעה וייתכן שחלקם יאבדו את הראייה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

תשעה מטופלים שבאו בשבוע שעבר לטיפול שגרתי במחלות עיניים בבית החולים כרמל בחיפה אושפזו וחלקם אף נותחו בעקבות זיהום שנגרם להם במהלך הטיפול. בשלב זה קשה להעריך את היקף הפגיעה וייתכן שחלקם יאבדו את ראייתם לצמיתות. בבית החולים החליטו בינתיים להקפיא את הטיפול בחולים בהליך זה עד תום החקירה ובירורהפרטים.

המטופלים שלקו בזיהום, בשנות ה-80 לחייהם, סובלים ממחלות רשתית. הם הגיעו לבית החולים בשבוע שעבר כחלק מקבוצה של 39 איש לצורך טיפול של הזרקת תרופת "אווסטין" לעין. מדובר בפעולה פשוטה יחסית עם שיעור סיבוכים נמוך שנמשכת כמה דקות בלבד, במהלכה מוזרק החומר לחלל הזגוגית שבעין למשך שניות בודדות בזמן שהעין עצמה מורדמת. החומר גורם לנסיגה ביצירת כלי דם בלתי תקינים אשר גורמים לניוון הרשתית. זהו הליך שהפך נפוץ מאוד בעשור האחרון ומבוצע בבתי חולים רבים בארץ. 

בית החולים "כרמל" בחיפה, ארכיון
בית החולים "כרמל" בחיפה, ארכיוןצילום: דורון גולן / ג'יני

בבית החולים כרמל מבוצעים כ-7,000 טיפולים כאלה בשנה, אולם בסוף השבוע התגלה מקרה ראשון של זיהום וקבוצת החולים שטופלו זומנה לבדיקות. מתוכם נמצאו תשעה חולים אשר לקו בזיהום, כאשר חלקם דיווחו על פגיעה בראייה. בעקבות כך, נדרשו החולים לטיפול אנטיביוטי, וחלקם אף נאלץ לעבור ניתוח לטיפול בבצקות שנוצרו בעקבות הזיהום. גורמים בבית החולים אמרו כי מדובר בזיהום חיידקי שמגיב לאנטיביוטיקה וכי יידרש עוד שבוע ימים לפחות כדי להבין את גודל הפגיעה. בבית החולים לא יודעים עדיין מה מקור החיידק והאם מקורו בפגם נקודתי בתכשיר, במזרקים שבהם נעשה שימוש או במקורות אחרים.

מבית החולים נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע נקודתי שבו במהלך טיפול מקובל למחלה ברשתית העין נגרם זיהום מקומי לכמה חולים. האירוע נוגע אך ורק לחולים שקיבלו זריקת "אווסטין" בין התאריכים 29-27 בינואר בימים רביעי, חמישי ושישי. בית החולים זימן במיידי את כל החולים שקיבלו את הזריקה ותשעה מהם לקו בזיהום והם מאושפזים ומטופלים בהתאם".

לדברי בית החולים, מבדיקה ראשונית עולה כי הזיהום ככל הנראה נגרם על ידי חיידק מוכר וכי לא קיימת סכנת הדבקה ממגע עם החולים. "מדובר בפגיעה מקומית הממוקדת רק בעין", מסרו. "מדובר בסיכון ידוע ומוכר בפעולות מסוג זה. בשלב זה לא ניתן עדיין לאמוד את חומרת הפגיעה הסופית בעין שטופלה ובחלק מהחולים נצפתה הידרדרות בראייה בעין שהוזרקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ