תינוקת מתה בלידת בית שהסתבכה בצפון

צוות מד"א שהוזעק לבית בעמק יזרעאל ביצע החייאה ממושכת בתינוקת, אולם בהמשך נקבע מותה בבית החולים רמב"ם. מצבה של האם מוגדר טוב

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

תינוקת מתה לפנות בוקר (שלישי) בעמק יזרעאל מסיבוך של לידת בית. פראמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום ביצעו בה פעולות החייאה לאחר שאיבדה את הדופק והנשימה, אולם בבית החולים רמב"ם נאלצו לקבוע את מותה.  

במד"א אמרו כי במהלך הלילה התקבל דיווח על אשה בשנות ה-40 לחייה שילדה תינוקת בלידת בית ביישוב בעמק יזרעאל, אך זמן מה לאחר מכן, מסיבה שאיננה ברורה, איבדה התינוקת את הנשימה והדופק. צוות אמבולנס שהיה סמוך למקום האירוע וניידת טיפול נמרץ הגיעו למקום תוך זמן קצר וביצעו פעולות החייאה ממושכות בתינוקת. תוך כדי פעולות ההחייאה הועברה התינוקת לבית החולים רמב"ם בחיפה שם נקבע מותה. האם פונתה גם היא לבית החולים להמשך בדיקות כשהיא בהכרה מלאה ומצבה הוגדר טוב.

ארז גלר, פראמדיק שהגיע למקום עם צוות טיפול נמרץ סיפר כי מצא את התינוקת ללא דופק ונשימה וביצע בה החייאה שכללה מתן תרופות והנשמה. "בכל לידה מחוץ לכותלי בית חולים ישנם סיכונים, ולמרות שהאחוז להופעת הסיכונים הינו נמוך, חשוב לדאוג לאנשים מיומנים ומקצועיים שיבצעו את הפעולה הזו", אמר. "אם מזהים מצב חירום שמסכן חיים בעת הלידה או לאחריה יש להזעיק את מד"א באופן מיידי, כי במקרים מעין אלו כל דקה היא קריטית להישרדות הוולד".

לפי הערכות, בישראל מתקיימות מדי שנה כ-500 לידות בית, מתוך קרוב ל-180 אלף לידות. אחד הקשיים להעריך במדויק את שכיחות לידות הבית נובע מכך שלא כל לידה שמתרחשת בבית היא לידת בית מתוכננת, ומאידך לא כל לידת בית שתוכננה אכן מתרחשת בבית. זאת, מפני שלעיתים נאלצות היולדות להגיע וללדת בבית החולים בגלל סיבוכים רפואיים. משרד הבריאות אינו עורך רישום של לידות בית.

החוק בישראל מתיר לידות בית. עם זאת, המדיניות המוצהרת של משרד הבריאות היא שהמקום המיטבי ללידה הוא בית החולים. מדיניות זו באה לידי ביטוי בכך שרק נשים שילדו בבתי חולים, או התאשפזו בהם תוך יממה מהלידה, זוכות למענק לידה מביטוח לאומי. עם זאת, בחודש שעבר אישרו חברי ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק שתאפשר גם לנשים היולדות בביתן לקבל מענק לידה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ