לראשונה באירופה: תינוק עם המום המיוחס לנגיף זיקה נולד בספרד

המום אובחן עוד במהלך ההריון אך ההורים החליטו שלא לבצע הפלה. האשה נדבקה בנגיף בעת שהיתה בטיול בחו"ל. בספרד אובחנו עד כה 190 מקרי הידבקות בזיקה, 189 מהם בחו"ל

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יתושים במעבדה ביוסטון טקסס, בתחילת החודש
יתושים במעבדה ביוסטון טקסס, בתחילת החודשצילום: John Mone/אי־פי
אי-פי
"הארץ"

מקרה ראשון באירופה של לידת תינוק הסובל ממיקרוצפליה (קטנות ראש) - המום הקשור לנגיף זיקה: הרשויות בספרד דיווחו היום (שני) כי המום אובחן בתינוק כבר בחודש מאי, בעת שהיה עדיין עובר, אך הוריו החליטו שלא לבצע הפלה ולהביא אותו לעולם. פליקס קסטיו, הניורוכירורג הבכיר בבית החולים ואל ד'הברון בברצלונה, אמר כי התינוק נולד בניתוח קיסרי ונמצא תחת מעקב. 

לפני נתוני משרד הבריאות הספרדי, במדינה אובחנו עד כה 190 מקרים של הידבקות בזיקה, 189 מהם התרחשו בחו"ל ובמקרה אחד בוצעה ההעברה ביחסי מין. לדברי הרשויות, האם נדבקה בנגיף בעת שהיתה בטיול בחו"ל. לא נמסר באיזו מדינה ביקרה האשה או כיצד היא נדבקה. 

בחודש שעבר התגלה מקרה מיקרוצפליה בעובר בסלובניה, אך האם החליטה לא ללדת ועברה הפלה. מחקר שפורסם באחרונה בכתב העת המדעי Nature Microbiology מעריך כי 93.4 מיליון בני אדם יידבקו בנגיף ובכלל זה 1.65 מיליון נשים הרות.

בתחילת השנה הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO) על "מצב חירום עולמי" בעקבות התפשטות זיקה, בעיקר באמריקה הלטינית. במאי פרסם WHO הערכה ולפיה ב-18 מדינות באירופה, ובהן ישראל, יש סיכוי בינוני להתפרצות הנגיף. לפי WHO, יש כמה גורמים שעשויים להשפיע על סיכוני ההתפרצות: מיקומה הגיאוגרפי של המדינה, תנאי האקלים ותנועת בני אדם מאזורים נגועים כיום.

נגיף זיקה עובר בעקיצת יתוש מסוג אדס (בדגש על יתושי "אדס מצרי", הנחשב לגורם העיקרי להפצת הנגיף) וייתכן שגם במין לא בטוח. מגנון ההעברה באמצעות נוזל הזרע, רוק, שתן ונוזלי גוף אחרים אינו ברור לגמרי. בישראל, שבה קיימים יתושי אדס מסוג הנמר האסייתי, התמקדו ההנחיות של משרד הבריאות עד כה בעיקר במטיילים המבקרים או שבים מאחת המדינות הנגועות. 

הנגיף מוכר למדע כבר יותר מ-60 שנה, מאז התגלה לראשונה באוגנדה. הוא נחשב לווירוס לא מזיק במיוחד וברוב המקרים האדם הנגוע לא יידע כלל שהוא נדבק בו.  ברוב המקרים המחלה אינה מלווה בסכנה או בסימפטומים קשים. אלה כוללים בעיקר חום בינוני ופריחה, החולפים מאליהם תוך כמה ימים. ככל הידוע חלק קטן מהמקרים עלול להוביל לתסמונת נוירולוגית בשם "גיאן ברה", שברוב המקרים גורמת לשיתוק זמני.

הקשר של הנגיף לתופעת המיקרוצפליה (קטנות ראש) אצל ילודים החל בשנה שעברה כהשערה, לאחר שנמצאה התאמה בין מספר לא מבוטל של נשים הרות שנדבקו בנגיף ובין מקרי מיקרוצפליה. מאז בוססה הטענה באמצעות מחקרים, ולרופאים ברור כי קיים קשר בין העלייה בהידבקות הנגיף ובין מקרי המיקרוצפליה אצל תינוקות. במקביל, טוענים חלק מהרופאים כי תופעת המיקרוצפליה היא רק ביטוי אחד של ההידבקות בנגיף אצל עוברים, ומעריכים כי הנגיף אחראי לשורה ארוכה של מחלות ונזקים נוירולוגיים אצל ילודים שטרם נחקרו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ