משרד הבריאות: החיסון נגד שפעת יעיל למרות השינוי בזני הנגיף

בהודעה הבהיר המשרד כי חיסונים הם עדיין הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני שפעת וכי בכוחם למנוע תחלואה קשה ואף מוות. ההבהרה הגיעה בעקבות פרסומים על חוסר יעילותו של החיסון

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הבהיר הערב (שלישי) כי יעילותם של חיסוני השפעת בעונת החורף הנוכחית עומדת בעינה וכי גם כאשר מתרחש שינוי בזני הנגיף, כמו שקרה השנה, בכוחם של הנוגדנים למנוע תחלואה קשה. הודעת המשרד הגיעה בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות", בו נטען כי יעילותם של החיסונים נמוכה במיוחד השנה. 

תרכיב חיסון השפעת מתבסס על ניטור זני נגיף השפעת הדומיננטיים מדי שנה. בסביבות חודש פברואר מדי שנה קובע ארגון הבריאות העולמי (WHO) את תרכיב החיסון, הכולל את שלושת או ארבעת הזנים הדומיננטיים של הנגיף באותה השנה. במהלך החודשים שלאחר מכן מתבצע תהליך גידול הזנים והכנת תרכיב החיסון, והוא מופץ למדינות ולגופי הבריאות. במצב אופטימלי, החיסון תואם במדויק את הזנים הדומיננטיים ויעילותו מגיעה לכ-90% ויותר. 

חיסון השפעת. לעתים עובר אחד מזני התרכיב שינוי גנטי
חיסון השפעת. לעתים עובר אחד מזני התרכיב שינוי גנטיצילום: רויטרס

ואולם, בפרק הזמן שבין קביעת התרכיב לביצוע החיסון עובר לעתים אחד מזני התרכיב שינוי גנטי, מה שהופך את החיסון לפחות יעיל נגד אותו זן ספציפי. לעתים יוביל השינוי לירידה של 60%-40% ביעילות החיסון, ואף לירידה גדולה יותר. בשנת 2015 למשל, דיווח המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC) כי יעילות החיסון צנחה ל-23% בעקבות שינוי גנטי שעבר זן השפעת בשם H3N2 – והצליח לפתח עמידות נגד החיסון. השנה מדובר על הזן הפעיל A/H3N2 שנמצא בהרכב החיסון.

"אין בידינו נתונים מספקים כדי לקבוע את יעילות חיסון השפעת השנה לעומת שנים קודמות", נכתב בהודעת משרד הבריאות. "חיסון השפעת מקנה חסינות רחבה נגד מכלול של זנים. גם אם יש שינוי מסוים וחלקי בזן, כפי שנצפה השנה, הנוגדנים והחסינות שנוצרת עדיין יכולים למנוע תחלואה קשה. כך שאדם שלא חוסן יכול לפתח סיבוכים קשים ואף למות, ואילו אדם שחוסן יפתח מחלה קלה יותר גם אם קיבל זן אחר". במשרד טוענים כי חיסוני השפעת הן הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני שפעת עונתית.

על פי נתוני המשרד ובתי החולים, מספר הביקורים בחדרי המיון בעונה הנוכחית בעקבות שפעת או מחלות דמויות שפעת, אינו שונה ביחס לתקופות מקבילות בשנים עברו והשפעת אינה מורגשת כאלימה במיוחד השנה. עונת החורף אמנם עדיין לא מאחורינו, אך על פי נתוני המשרד דווח על 48 מקרי תחלואה קשים של שפעת השנה לעומת 239 מקרים בחורף שעבר, ועל 22 מקרי תמותה לעומת 61 מקרים בשנה שעברה. 

"בחיסונים, כמו בתרופות, אין אפקטיביות של מאה אחוז. זו רפואה ואין וודאות מלאה. אף אחד לא מסתיר את העובדה שהחיסון הוא לא אידיאלי, ובאמת ישנם בעולם חוקרים שכל מה שהם עושים זה לנסות ולשפר את יעילותו", אמר ל"הארץ" פרופסור מנפרד גרין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. "ועדיין, כשמדובר במחלה נפוצה כל כך, גם יעילות של 60% מקטינה את התחלואה באופן משמעותי ולכן להציג טענה כאילו החיסון הוא כמו הזרקת מים מצד רופא שאפילו אינו מזדהה בשמו – זו חוסר אחריות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ