עידו אפרתי
עידו אפרתי
מחלקה פנימית בבית חולים במרכז הארץ
מחלקה פנימית בבית חולים במרכז הארץצילום: מוטי מילרוד
עידו אפרתי
עידו אפרתי

האיגוד הישראלי לרפואה פנימית של ההסתדרות הרפואית יצא היום (ראשון) נגד הנחיית משרד הבריאות, לנתק את הקשר הישיר בין הנהלות בתי החולים והרופאים לבין חברות תרופות. במכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, טוענים ראשי האיגוד כי הקשר הזה הוא אמצעי חשוב להבטחת מערכת רפואה מתקדמת. "ברור לנו כי נושא מערכת היחסים המורכבת בין רופאים לחברות תרופות הינו נושא ראוי לדיון ובחינה", טוענים הרופאים, "אך אנו סבורים כי יש לפתור את הסוגיות בדרכים אחרות מאלו המוצגות בחוזר".

באפריל פרסם בר סימן טוב הנחיה גורפת למנהלי המרכזים הרפואיים, שלפיה רופאים לא יוכלו להיפגש או לקיים כל פעילות משותפת עם גופים חיצוניים ללא אישור מחטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד. הנוהל, שצפוי להיכנס לתוקפו ב-1 בנובמבר, חל גם על כנסים רפואיים, שאת רובם מממנות חברות תרופות. כיום נתונים המפגשים בין רופאים לבין נציגי חברות התרופות לפיקוח בתוך המוסדות הרפואיים עצמם. חוזר המנכ"ל פורסם בעקבות תחקיר בתוכנית "המקור", שהצביע על קשרים פסולים בין תועמלנים מטעם חברות תרופות לבין רופאים, אחיות ורוקחים, במטרה לקדם מכירת תכשירים רפואיים.

היחסים הסבוכים בין תעשיית התרופות לבין מערכת הבריאות הציבורית התהוו במשך עשרות שנים. הם כורכים יחדיו אינטרסים מסחריים ועסקיים וניגודי עניינים מובנים עם קדמה רפואית ומחקר מתקדם. כך מתקיימים בבתי החולים, במימון חברות התרופות, מאות ניסויים קליניים המאפשרים למטופלים ישראליים ליהנות מטיפולים חדשניים. החוזר של בר סימן טוב, שנועד לפתור את בעיית ניגודי העניינים בין תעשיית הפארמה לבין מערכת הבריאות, הקצין את המתח שהיה קיים עוד קודם בין הנהלת המשרד לבין הנהלות בתי החולים.

עם פרסום הנוהל שיגר ארגון רופאי המדינה למנכ"ל המשרד מכתב חריף, שבו נטען כי  ההנחיה סותרת את עקרונות הדמוקרטיה. יו"ר הארגון, ד"ר זאב פלדמן, כתב כי מדובר בהנחיה בלתי ראויה "המכפיפה את מנהלי בתי החולים לפיקוחו של 'אח גדול', מגבילה את חופש פעולתם ועצמאותם והופכת אותם למעשה לבובות על חוט", ודרש לבטלה לאלתר. 

כעת מצטרפים למחאה מנהלי המחלקות הפנימיות, "עמוד השדרה" של בתי החולים. "כל הנרמז על מערכת יחסים שאינה אתית, אין לו מקום", נטען במכתבם. "כיום, נפסק לחלוטין בעולם ובארץ מתן תשורות קטנות וגדולות במהלך כנסים ופגישות עם הנציגים הרפואיים. נוסחו קודים וכללי התנהלות ברורים באשר לנסיעות והשתתפות בכנסים, וההתנהלות נאכפת על ידי החברות ועל ידי הנהלות בתי החולים. הרושם שרופאים מחליטים על טיפול ותרופות על פי המפגשים עם הנציגים או בהתאם להשתתפות בכנסים הוא רחוק מהמציאות".

הרופאים מצביעים על תרומתה של תעשיית התרופות למחקר הרפואי, וטוענים שנציגי החברות מאפשרים להם לעקוב אחר החידושים הרבים בתחום. "הנציג הרפואי משמש לנו, לא פעם, מקור ידע חיוני, ראשוני ומעודכן על תרופות חדשות וכאלו שכבר נמצאות בשוק ועל מחקרים והתפתחויות בשטח הרלוונטי", כותבים נציגי האיגוד, היו"ר פרופ' אבישי אליס והמזכיר ד"ר גדי סגל. באשר למימון ההשתתפות של רופאים בכנסים מקצועיים, מציינים הרופאים כי את הכנסים מממנת לרוב קבוצה של חברות ולא חברה אחת, וכי הנושא נתון לפיקוח של הנהלות בתי החולים. 

לדברי הרופאים, "כאשר מבקשים לסתום את הגולל על מערכת יחסים זו, חובה להעמיד תחליף ראוי למימון הפעילות הענפה, אשר הפסקתה תפגע באיכות המחקר, החינוך הרפואי והשירות המקצועי הניתן לחולים". נציגי האיגוד מבהירים כי הם תומכים בקביעת כללי אתיקה למערכת היחסים בין הקהילה הרפואית לבין חברות התרופות, ומבקשים להשתתף בתהליך זה. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לביקורת: "הנוהל נכתב לאחר התייעצות מקיפה עם כלל הגורמים הנוגעים בדבר, והקו המנחה היה לשים את אינטרס המטופלים מעל הכל. יש דרכי התעדכנות מקצועיות מקובלות, שאינן כרוכות בהכרח עם מגע בארבע עיניים עם תועמלנים רפואיים, ודרך ההסדרה הנדרשת היא בהוראות מחייבות ולא באמנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ