קורונה בישראל | מרכז המחקר למאבק במגפה קורא להחמיר את המגבלות על אירועים במקומות סגורים

לפי מרכז המידע והידע, קיום אירועים מרובי משתתפים במקומות סגורים מקדם הפצה של הנגיף על ידי "מפיצי על". אתמול התריע המרכז כי ישראל נמצאת בתחילתו של גל שני של תחלואה בקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיזנגוף סנטר לאחר שנפתח מחדש, בחודש שעבר

מרכז המחקר למאבק בקורונה קרא הבוקר (ראשון) להחמיר את המגבלות על קיום אירועים במקומות סגורים ואת האכיפה על הנחיות עטיית המסכות. אתמול הזהיר המרכז כי ישראל נמצאת בתחילתו של גל שני של מגפת הקורונה, והיום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אם לא תישמר ההקפדה על המגבלות, ייתכן כי הממשלה תיאלץ להטיל מחדש סגר בניסיון לבלום את הנגיף.

מרכז המידע והמידע, צוות המייעץ למשרד הבריאות ומורכב מאנשי אמ"ן, פרסם הבוקר שני דו"חות: האחד, בנושא סיכון ההדבקה בחללים סגורים והשני, בתרומה של עטיית מסכות לצמצום התחלואה. על פי המרכז, הסיכון להדבקה במקומות סגורים גבוה ומצריך התייחסות מיוחדת בכל הקשור למיגון ואכיפה. "צבר מחקרי תצפית ההולך וגדל מעלה כי הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה עולה משמעותית במקומות סגורים, ובפרט במקומות צפופים עם אוורור מופחת, בהם שוררים תנאים המסייעים בצבירת ריכוזים גבוהים של נגיפים", נכתב בדו"ח.

נתניהו אמר היום כי כל התחזיות שהוצגו בפניו בנוגע לעליית תחלואת הקורונה הן קשות, וכי אם האזרחים לא יקפידו על ההגבלות ייתכן כי הממשלה תיאלץ להטיל מחדש סגרים. כחלק מההיערכות לעלייה בתחלואה הורה הבוקר משרד הבריאות לבתי החולים להתכונן לפתיחה מחדש של מחלקות הקורונה. במכתב ששלח המשרד למנהלי בתי החולים נכתב כי עליהם להיערך מיידית לפתיחה של מחלקה אחת בהתאם למספר החולים או המאושפזים באזורי המגורים הסמוכים אליהם.

אתמול הודיעו מומחי המרכז כי הם מעריכים שבלא נקיטת צעדים מידיים ושקילה מחדש של ההקלות, עלול קצב התחלואה בישראל להגיע בתוך כחודש לכאלף חולים חדשים ביום. מספר המתים הכולל, הם סבורים, עלול להגיע למאות רבות. 

עוד טוען הצוות כי קיום אירועים מרובי משתתפים במקומות סגורים מקדם הפצה של הנגיף על ידי "מפיצי-על". "ניתוח מאוחר של מקרי הדבקה ברחבי העולם מעלה כי הרוב המוחלט של ההדבקות ההמוניות הידועות התרחש בחללים סגורים", נכתב במסמך. בעקבות כך ממליצים במרכז המידע לעודד את ציבור המעסיקים להגביל את קיומם של אירועים המוניים בחללים סגורים, ולהעדיף לקיים פעילויות באוויר הפתוח. כמו כן, מומלץ להגביר את האכיפה על עטיית מסכות, וליצור חציצה פיזית בין עובדים ותלמידים השוהים בחללים משותפים. הוא ממליץ למקד את ההסברה לציבור בסיכון הגבוה להדבקה בחללים סגורים.

השהות בחללים משותפים, ובעיקר שהות ממושכת, מגדילה את סיכון ההדבקה של הנגיף, שמתפשט על ידי "הדבקה טיפולית" – כלומר פליטה של רסיסי רוק או ליחה בשיעול, עיטוש, ואף דיבור. מחברי הדו"ח אף מוסיפים כי אוורור לקוי, וכן מיעוט אור שמש תורמים גם הם להגדלת הסיכון להדבקה.

בנתונים שמובאים בדו"ח מניתוחי מקרים מן העולם עולה, למשל, שביפן נמצא כי הסיכון להדבקה בחלל סגור גבוה פי 18.7 בממוצע מאשר באוויר הפתוח. בסין, ניתוח של 318 מקרי הדבקה מצא כי רק במקרה אחד בלבד התרחשה ההדבקה באוויר הפתוח, וכי יתר המקרים התרחשו בחללים סגורים. בארה"ב התרחשו ההתפרצויות הגדולות ביותר בחללים סגורים, בכלל זה בבתי אבות, בתי סוהר, טקסים דתיים ומקומות עבודה. כך גם באירועי הדבקה משמעותיים בדרום קוריאה ובגרמניה.

חובת עטיית המסכות אומצה בישראל החל מחודש אפריל והתקבלה בתגובה מעורבת בקהילה הרפואית. ואולם במרכז המידע מייחסים חשיבות רבה לחובת עטיית המסכות בצמצום התחלואה. "עטיית מסכות נרחבת על ידי הציבור עשויה להביא לצמצום המגפה ולהכלתה, ולמנוע גלי תחלואה נוספים".

על פי המסמך, ארגון הבריאות העולמי (WHO) וכלל גופי הבריאות ממליצים על עטיית מסכות בציבור כאשר קיים קושי בשמירה על ריחוק פיזי. "חובת השימוש במסכה מהווה מרכיב קריטי בהתמודדות עם התפשטות המגפה", נכתב בדו"ח. מחברי המסמך טוענים כי עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות על ידי הציבור צפויה להביא להפחתה ניכרת של קצב ההדבקה בנגיף בארץ ולצמצום ממשי של היקפי התחלואה לאורך זמן. בהמשך לכך, ממליצים בצוות לפעול בשני מישורים: הגברת ההסברה וכן הגברת אכיפה באמצעות קנסות כבדים ופעולות שיטור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ