הילד פורח? לא בטוח שזו אלרגיה לפניצילין

פניצילין היא תרופה אנטיביוטית יעילה וזולה שמשמשת לטיפול במחלות שגורמים חיידקים שונים. לפעמים הילדים המטופלים מפתחים תסמינים כמו פריחה כאבי בטן ומוגדרים כאלרגיים לתרופה אבל פעמים רבות זהו תיוג שגוי שכדאי לבדוק אותו שוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד עם פריחה על פלג הגוף העליון

ד"ר דייוויד ויילס, מומחה ברפואת ילדים בקולג' לרפואה של ויסקונסין, זוכר את אביב 2009 כתקופה עמוסה מאוד. הוא עמד לסיים את שנת לימודיו השנייה בבית הספר לרפואה, אשתו עשתה משמרות של 12 שעות כמה פעמים בשבוע, ובנם בן השנה היה חסר מנוחה ומשך את האוזן שלו שוב ושוב.

רופא הילדים אבחן דלקת אוזניים ורשם לו אמוקסיצילין, תרופה אנטיביוטית ממשפחת הפניצילינים. כעבור שבוע הכאב באוזן פסק אבל הופיעה פריחה. ויילס יצא באמצע שיעור לפגוש את רופא הילדים יחד עם אשתו. "זה היה הילד הראשון שלנו ושנינו היינו סופר-רגישים לכל דבר שקרה", הוא מספר. הרופא סבר שהאנטיביוטיקה גרמה לפריחה וכתב בתיק הרפואי של הילד: "רגיש לפניצילין". כשבנו של ויילס נזקק לאנטיביוטיקה שוב הרופאים רשמו לו חלופות יקרות יותר ויעילות פחות.

הסיפור הזה שכיח מאוד. כחמישה מיליון ילדים בארצות הברית עד גיל 18 מוגדרים אלרגיים לפניצילין, וכ-10% מהמטופלים בעולם מדווחים על רגישות לתרופה. רובם מקבלים את האבחנה בטרם הגיעו לגיל שלוש ובמקרים רבים היא מלווה אותם כל החיים.

לקראת סוף ההתמחות שלו ד"ר ויילס עבד במחלקה לאלרגיה. הרופאים שם טיפלו במקרים רבים דומים לזה של בנו ו"פקפקו בקביעה המקובלת שתסמינים קלים נובעים מאלרגיה אמיתית לפניצילין". ד"ר ויילס ועמיתיו בדקו את ההשערה שלהם במחקר שבו השתתפו 500 ילדים בני 18-4 שהוגדרו אלרגיים לפניצילין. ממצאיו של המחקר התפרסמו בכתב העת Pediatrics בשנת 2017.

החוקרים התבססו על תיעוד רפואי ושאלון שמילאו הורים על היסטוריית הופעת התסמינים של הילד שלהם, וקבעו שאצל שלושה רבעים מהילדים מעולם לא היתה תגובה רצינית ומדאיגה לפניצילין, וקרוב לוודאי שהם לעולם לא יחוו תגובה כזאת. בהמשך המחקר הם עשו בדיקות אלרגיה ל-100 מהילדים שהוגדרו בסיכון נמוך, ומצאו שאף לא אחד מהם היה אלרגי לפניצילין.

תבחין שריטה לבירור אלרגיה. שורטים קלות את העור במחט שנטבלה באלרגן ומחכים לראות אם מתפתחות נפיחות ואדמומיותצילום: microgen / Getty Images/iStockph

המחקר הזה מתווסף לראיות רבות המעידות על כך שאלרגיה אמיתית לפניצילין היא תופעה נדירה ושיש אבחון יתר שלה. למעשה, המסקנה של סקירה שהתפרסמה בשנה שעברה בכתב העת Journal of the American Medical Association היא ש-19 מכל 20 בני אדם שנאמר להם שהם סובלים מאלרגיה לפניצלין אינם אלרגיים לתרופה זו.

במקרים רבים פניצילין הוא תרופה זולה, בטוחה וגם יעילה יותר מהחלופות. לכן הסרת התווית השגויה הזאת מילדים תאפשר להם ליהנות מהיתרונות האלה, אומר ד"ר דייוויד סטוקוס, מומחה לרפואת ילדים בבית החולים לילדים ניישנוויד בקולומבוס, אוהיו. "זמני האשפוז של אנשים שדיווחו על אלרגיה לפניצילין ארוכים יותר, הם נוטים ללקות בזיהומים שמקורם בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, ובאופן כללי סובלים מבעיות רפואיות רבות יותר בהשוואה למי שלא מוגדרים כאלרגיים לפניצילין", הוא אומר.

אחת הסיבות לכך שרופאים מעדיפים לתת למטופלים פניצילין היא שהתרופה הזו יעילה בחיסול חיידקים נפוצים כמו סטפילוקוקוס וסטרפטוקוקוס שגורמים מחלות. "פניצילין הוא אנטיביוטיקה חשובה מאוד לטיפול בזיהומים שכיחים אצל ילדים, מדלקות אוזניים דרך דלקת גרון ועד דלקת ריאות", אומרת ד"ר אליסון נורטון, מומחית לרפואת ילדים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ונדרבילט.

נורטון פרסמה בשנת 2018 סקירה בכתב העת Pediatrics שהוכיחה שלפניצילין יש יתרון חשוב נוסף: הוא פוגע רק בחיידקים שגורמים לנו להיות חולים. בגלל שימוש היתר באנטיביוטיקה, כולל פניצילין, החיידקים נעשים יותר ויותר עמידים לתרופות. אולם כשיש צורך להשתמש בתרופה אנטיביוטית, במקרים רבים פניצילין עדיף על פני תרופות בעלות טווח רחב שפוגעות בסוגים רבים של חיידקים, מפני שתרופות אלה הורגות גם חיידקים שמגינים על הגוף ותורמות לעמידות חיידקים לאנטיביוטיקה.

הוכחה נוספת לכך נמצאה במחקר שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology, ושבו השתתפו 100 אלף מבוגרים שהיו מאושפזים בבתי חולים. התברר שהסיכון של אנשים שהוגדרו אלרגיים לפניצילין וטופלו באנטיביוטיקה חלופית ללקות במחלות מעיים ומחלות עור מסוכנות היה גבוה יותר מזה של אנשים שלא קיבלו תרופות כאלה.

הורים חושבים לפעמים שאלרגיה לפניצילין היא עניין תורשתי (במקרים רבים זה לא נכון) או משייכים בטעות תופעות לוואי נפוצות דוגמת כאבי בטן וכאבי ראש לאלרגיה (גם זה לא נכון). הטעות הנפוצה ביותר היא קישור בין פריחה על העור בזמן השימוש בתרופה לבין אלרגיה לפניצילין. במקרים רבים זה בסך הכול צירוף מקרים: "רוב דלקות האוזניים מתפתחות בעקבות מחלה ויראלית, ומחלות כאלה מלוות לעתים קרובות בפריחה", אומר ויילס.

סר אלכסנדר פלמינג (מימין) מגלה הפניצילין ועמיתו ד"ר סֶלמן אברהם וקסמן, ארכיון. הפניצילין פוגע רק בחיידקים שגורמים לנו להיות חוליםצילום: AP

אצל מספר קטן של ילדים גורמת התרופה לפריחה אדומה ושטוחה שמופיעה בדרך כלל אחרי כמה ימי שימוש. בעבר הניחו רופאים שילד שהיתה לו פריחה קלה בעקבות נטילת התרופה עלול לפתח תגובה קשה יותר בעתיד, אבל במחקר שהתפרסם בכתב העת JAMA לפני כשנה וחצי התברר שזה לא נכון. תופעות אלרגיות אמיתיות, שהן תגובה חריפה מדי של המערכת החיסונית, צצות כמעט תמיד בפתאומיות, בתוך כמה דקות עד כמה שעות מנטילת התרופה.

אצל רוב הילדים האלרגיים יופיעו סרפדת, גירוד בעיניים ונפיחות של השפתיים, הלשון או הפנים. לפעמים יהיו גם הקאות ושלשולים. רק לעתים נדירות נוצרת תגובה אנפילקטית מסכנת חיים, ולעתים נדירות עוד יותר יתפתחו אצל הילד תסמינים קשים כמו חום גבוה, יבלות ועור מתקלף ימים ואפילו שבועות אחרי נטילת התרופה.

הבדיקות לזיהוי אלרגיה נעשות במרפאה שבה יש ציוד ותרופות לטיפול במקרה שמופיעים תסמינים קשים. כדי לבחון רגישות לפניצילין מתחילים בבדיקה שנקראת תבחין שריטה שבה שורטים קלות את העור במחט שנטבלה באלרגן (חומר שגורם תגובה אלרגית). אם לא נוצרת בליטה אדומה במקום השריטה, דבר שמעיד על רגישות לחומר, עוברים לתבחין עורי שבו משתמשים במחט בשביל להחדיר את האלרגן אל מתחת לעור. בדרך כלל הבדיקה הזו מדויקת, כך שאם אין תגובה בנקודות שנבדקו על העור הילד אינו אלרגי.

כדי להשלים את האבחון ולוודא שהילד אינו רגיש לפניצילין הוא יעבור גם מבחן תגר למזון. בבדיקה זו הוא מקבל כמות קטנה של התרופה, ואם אין תגובה אלרגית הוא מקבל את שאר המנה בהמשכים. היעדר תגובה מאפשר להסיר את התיוג "אלרגי לפניצילין" מכל הרשומות הרפואיות בתיק הרפואי של הילד, בבית המרקחת, בגן ובבית הספר, ובכל מקום אחר שבו זה רלוונטי.

ד"ר ויילס מספר שאחרי שבנו הבכור עבר את הבדיקה בבליעה הוא קיבל אבחנה סופית שאינו אלרגי. כשנתקל עם בנו הצעיר באותה בעיה הוא וידא שהילד יעבור בהקדם בדיקה כזו שתשחרר אותו מהתיוג הבעייתי. גם אם מתברר שהילד שלכם אלרגי לפניצילין דברו עם רופא הילדים על בדיקה חוזרת אחרי כמה שנים, ממליץ ד"ר ויילס, מפני ש-90% מהילדים עם אלרגיה נפטרו ממנה אחרי שהגיעו לגיל עשר. גם הורים שחושבים שהם עצמם אלרגיים צריכים לבחון את העניין ולהיבדק שוב, הוא אומר, "מפני שהיום אנחנו כבר מבינים שההגדרה הזו לא חייבת ללוות אדם במשך כל החיים".

לכתבה של תרזה קאר בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ