10 עצות מועילות למלווים של בני משפחה באשפוז

הגעה לבית חולים היא תמיד עניין מדאיג ולא פשוט מכל בחינה. ההתמודדות עם המורכבות, הקושי והאתגרים השונים שהאשפוז מזמן לבני המשפחה והמלווים האחרים דורשת התארגנות מראש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול נמרץ קורונה בבית חולים שיבא תל השומר, רמת גן, יולי 2020

אשפוז בבית חולים, גם אם הוא למטרות משמחות כמו לידה, הוא מצב נפיץ שברגעים יכול להתנפץ לרסיסים. בדרך כלל המטופלים לא מגיעים לשם לבדם, ולמלווים יש אחריות לכך שהחוויה תהיה נעימה ככל האפשר עבורם.

כשאתם מגיעים לבית החולים אתם חשופים לחוליים ולקשיים של המערכת יותר מהם, אבל תפקידכם אינו לספר להם ולהתלונן על כך אלא לעטוף אותם, להגן עליהם ולתווך להם את הקושי שבו נתקלתם. כשעושים זאת נכון המחלקה הופכת למעין בית עבור המטופלים שהגיעו לשם לראשונה, ויותר מזה במצבי חולי כרוני מתמשך שבגללו הם חוזרים שוב ושוב.  

אני עובדת במערכת הבריאות כיועצת ומנחת צוותים שנים רבות ורואה את המטופלים דרך עיניהם של צוותים רפואיים, סיעודיים ופרא-רפואיים. למדתי מהם הרבה וגיבשתי כמה עצות שיכולות לסייע לבני המשפחה של המטופלים להתכונן למה שמחכה להם בבית החולים.

1. פנו זמן לתקופת האשפוז וההחלמה. עליכם להיערך לכך מראש, ולא משנה אם מדובר בניתוח אמבולטורי (לא חירום) קצר, בבדיקה במרפאות חוץ או באשפוז ממושך. רצוי לעשות את כל ההכנות הדרושות וליידע את כל מי שזה יכול להיות לו רלוונטי כמו מקום העבודה, מורים, קרובי משפחה וחברים.

כמה מהם יציעו עזרה, ואני ממליצה לא להתבייש אלא לאמץ את הרצון הטוב שלהם. זה הזמן להיעזר באנשים אחרים, במיוחד אם יש ילדים צעירים בבית, חיות מחמד או חיות משק שזקוקים לטיפול שוטף. חשוב שתהיו פנויים ורגועים ככל האפשר כדי לעזור למטופלים שאתם מלווים כל זמן האשפוז וההחלמה מהפרוצדורה.

2. תפקידכם לסייע לאדם היקר לכם ולא להחליף את הצוות. אף אחד לא מצפה מכם לקחת חלק בפרוצדורות רפואיות או סיעודיות, אלא אם הצוות מבקש את עזרתכם, למשל במקרים של נוכחות לצד יולדת או הרגעת קרוב משפחה אחר של המטופל.

יש בני משפחה שחשוב להם להיות מעורבים בפעולות הסיעודיות הבסיסיות של הטיפול כמו רחצה והאכלה, אבל ישנם גם כאלה שמעדיפים שהצוות יעשה זאת. בדקו מה מתאים לכם ואל תכריחו את עצמכם לבצע פעולות שעליהן תשלמו בהמשך מחיר פיזי או רגשי.

מטופל במחלקת קורונה במרכז הרפואי שמיר בצריפין, יולי 2020. פנו זמן לתקופת ההחלמה של המטופל וקבלו עזרה ממי שיכול לתתצילום: אוהד צויגנברג

חשוב שתזכרו שבאתם לעזור לאדם היקר ללבכם לקבל את הטיפול הטוב ביותר במערכת שנמצאת לא פעם באי-ספיקה ובתת-תקינה. המשמעות היא שיש מעט מדי משאבים לטיפול בחולים, לכן אם נתקלתם בבעיה אל תריבו עם אנשי הצוות אלא הסבירו במה מדובר.

גייסו לשם כך הרבה סבלנות ואל תתייאשו גם אם צריך להסביר מה קורה כמה פעמים לאנשי צוות שונים. זכרו שעובדי מערכת הבריאות עושים כל מה שהם יכולים בשבילכם, גם בתנאים בלתי אפשריים.

3. לבית חולים תרבות משלו ושפה משלו. בית חולים הוא כמו מפעל בריאות מאורגן ומסודר היטב, גם אם לפעמים נראה שהבלגן שולט בו. אתם צריכים לדעת שיש דברים שמותר לעשות וכאלה שאסור, דברים שמקובל לעשות ודברים שאינם מתאימים. המלצתי היא להכיר את נהלי המחלקה שבה קרוב המשפחה מתאשפז, ובעיקר להבין שהנהלים, נוקשים ככל שיהיו, נועדו לשמור על בריאותו ועל בריאות המבקרים.

4. אתם מכירים את המטופלים טוב יותר מעובדי בית החולים. אם הם סובלים מירידה קוגניטיבית, רגישים למשהו (תרופות או מזון), או לא דוברים עברית תפקידכם ליידע את אנשי הצוות שמטפלים בו. זה כולל בקשות ייחודיות, למשל מזון מותאם לחולים סוכרתיים ולחולי צליאק. פעולה זו נקראת תיווך, וזה אחד התפקידים החשובים שלכם במהלך האשפוז.

5. בית חולים הוא ארגון בעל מבנה היררכי שכדאי להתמצא בו. מומלץ מאוד להכיר את בעלי התפקידים: בכל מחלקה יש מנהל או מנהלת רפואיים, אח או אחות אחראים וצוות פרא-רפואי כמו עובדים סוציאליים, תזונאים ועוד.

מעליהם יש מערך פיקוח המאויש על ידי אח או אחות בכירים שממלאים את תפקידה של הנהלת בית החולים בשעות אחר הצהריים, הערב והלילה. בבית החולים יש גם שירות סוציאלי, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיסטים ועוד. הנהלת בית החולים כוללת אנשי צוות מתחום הרפואה, הסיעוד והאדמיניסטרציה, ובבתי חולים גדולים יש גם נציב תלונות הציבור.

זכותכם לפנות לכל הגורמים האלה וחובתם להחזיר לכם תשובה על כל שאלה או בעיה שאתם נתקלים בה.

6. למטופלים יש לא מעט זכויות. כדי לקבל את הזכויות האלה רצוי לשוחח עם העובדים הסוציאליים שמלווים את המחלקה. הם גם עומדים לרשות המטופלים ובני המשפחה יחד עם הפסיכולוגים הרפואיים כדי להעניק אוזן קשבת, תמיכה וייעוץ ברגעי משבר ומצוקה.

7. באתם ללוות אדם חולה אבל אתם צריכים גם לדאוג לעצמכם. לא פעם נכמרים רחמיהם של צוותי רפואה והסיעוד על בני משפחה של מטופלים שלא התארגנו כמו שצריך. אנחנו רואים מחזות של אנשים שנרדמים על ספסלים, שנותרים רעבים או צמאים מפני ששכחו להביא ארנק, או שאיש לא מגיע להחליפם.

אף אחד לא רוצה להרגיש כך, לכן עליכם לדאוג שהסביבה שלכם תהיה נוחה. פנו לצוות לבקש כיסא נוח או כורסה, הם יגידו לכם היכן יש כאלה או שיפנו אתכם לבקש במקום אחר. זכרו להביא אתכם מטבעות למכונות הקפה, ספר או עיתון, מטען לטלפון הנייד (חשוב מאוד), פירות יבשים וחטיפי אנרגיה, וכל דבר קטן שיחסר לכם מאוחר יותר.

חדר מיון בבית חולים שערי צדק, ירושלים, ארכיון. להכיר את נהלי המחלקה שבה מתאשפזים ולהבין שהם נוסחו לטובת המטופליםצילום: אמיל סלמן

מומלץ להביא כיסוי עיניים ואטמי אוזניים או אוזניות מבטלות רעשים, כדי שתוכלו לישון טוב יותר גם אם זה על כורסה. למי שמתכנן לשהות כמה ימים כדאי להביא בגדים תחתונים נקיים, חולצה להחלפה וכלי רחצה.

בבתי חולים גדולים (רמב"ם, שיבא-תל השומר, איכילוב ועוד) יש קניון שבו אפשר לקנות הכול, כולל תרופות מרשם. הקניונים מספקים גם לבני המשפחה מקומות למנוחה, ובחלק מהמחלקות המזכירות יעודדו את בני המשפחה להתאוורר וישלחו מסרון בסיום הטיפול או הבדיקה כדי להודיע להם לחזור.

8. אל תשכחו שבחדר יש עוד אנשים. גם הם במצוקה, גם הם באשפוז, לכן השתדלו לא להטריד אותם ולא להפריע את מנוחתם. תלונות רבות מגיעות ממטופלים על משפחות שלא מקפידות על שקט ועל זמני מנוחה, תלונות אחרות הן על הפרעות וחוסר גבולות כללי מצד בני משפחה. הקפידו על שעות הביקור מפני שהן נחוצות לצוות ולמנוחת המטופלים.

9. השתמשו בתקשורת בין-אישית מקרבת. כשיש משהו שמרגיז, מעצבן או מתסכל אתכם או את המטופל נסו לברר מה קורה והשאירו את העצבים בצד, גם אם הכעס מוצדק. חשוב להגיע עם שאלות, ללמוד ולבדוק מכיוון שלא תמיד מה שאתם רואים נצפה על ידי הצוות, ולא תמיד מה שאתם רואים הוא מה שקרה באמת, מוזר ככל שזה נשמע.

10. תנו מילה טובה לצוות מפעם לפעם. אבל אל תגזימו: אין צריך לקנות מתנות יקרות מדי מכיוון שלאנשי הצוות אסור לקבל כאלה. אם אתם מביאים מזון הקפידו על הכשרות, שימו לב אם חלק מהעובדים ביום צום, והכי נחמד יהיה אם תשאלו לגבי רגישויות ספציפיות כדי שכולם יוכלו ליהנות מהדברים שהבאתם.

יפעת מזרחי היא עו"ס קלינית בתחום בריאות הנפש, מדריכה ומטפלת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ