מה הקשר בין דלקות עיניים לבין מחלות מעי דלקתיות?

למחלות מעי דלקתיות יש תסמינים רבים הקשורים במערכת העיכול ומחוצה לה. לעתים מופיעים גם סיבוכים עיניים שחולים ורופאים צריכים להכיר מפני שבחלק מהמקרים הם מעידים על החמרה במחלת המעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מגרדת את העין

מחלות מעי דלקתיות (‏Inflammatory bowel disease) הן משפחה של מחלות שנהוג לחלק לשתי קטגוריות עיקריות: מחלת קרוהן (Crohn's disease) שפוגעת בכל חלקי מערכת העיכול, וקוליטיס שהיא דלקת כיבית של המעי הגס ‏(Ulcerative colitis). התסמינים של מחלות אלה רבים ושונים, ולעתים הן מתבטאות גם בסיבוכים עיניים.

המחלות שפוגעות במעי הן מערכתיות (סיסטמיות) וכרוניות, כלומר מערבות את כל מערכת העיכול, ונמשכות שנים רבות שבהן יש התלקחויות והפוגות. למרות עשורים של מחקר, הקשר ביניהן לבין תופעות עיניות עדיין לא ברור במלואו.

הסיבוכים בעיניים יכולים להיות עיקריים ומשניים: העיקריים נובעים מהמחלה עצמה ועוברים בדרך כלל כשהדלקת מטופלת. מקורם של הסיבוכים המשניים הוא הסיבוכים העיקריים, למשל קטרקט (עכירות של העדשה התוך עינית) שנוצר בגלל התרופות הסטרואידיות המשמשות לטיפול בדלקת במעי.

החולים במחלות המעי הדלקתיות צריכים להכיר את הסיבוכים העיניים, בייחוד החמורים שבהם כגון דלקת הענבייה, מכיוון שהם יכולים להעיד על שינוי במהלך המחלה. הרופאים המטפלים צריכים לשים לב לתסמינים בעיניים מפני שלפעמים דווקא מצבים כאלה, שנראים לא קשורים, יכולים להעיד על התפתחותה של מחלת מעי דלקתית.

לכן, אם אדם סובל מאחת התופעות העיניות האלה וגם מחום, כאבי בטן, יציאות נוזליות ומלוות בדם, אנמיה וירידה במשקל יש לבדוק את העיניים אצל רופא עיניים וגם לפנות להתייעצות עם מומחה בגסטרואנטרולוגיה. אלה הסיבוכים השכיחים ביותר אצל חולי מחלות המעי הדלקתיות:

1. אפיסקלריטיס (Episcleritis): אפיסקלרה היא רקמת חיבור שקופה, עשירה בכלי דם, המצויה בין הלובן של העין לבין הלחמית שהיא החלק שמחבר בין העין לבין העפעף. הדלקת מלווה באדמומיות ובכאב קל, מופיעה בצד אחד או בשניהם ויכולה להיראות כמו דלקות עיניים אחרות.

חשוב לדעת שדלקת של האפיסקלרה היא אחד הסימנים השכיחים של מחלות מעי דלקתיות, ולפעמים הופעתה מעידה על שינוי בחומרת מחלת המעי הדלקתית שעבורה נדרש שינוי בטיפול. האפיסקלריטיס יכולה לחלוף כשחל שיפור במחלת המעי הדלקתית, וכדי לטפל בה משתמשים בקומפרסים קרים יחד עם סטרואידים מקומיים.

המחלות שפוגעות במעי הן מערכתיות (סיסטמיות) וכרוניות. למרות עשורים של מחקר הקשר ביניהן לבין תופעות עיניות עדיין לא ברור במלואוצילום: galitskaya / iStockphoto via Get

2. דלקת בלובן העין, סקלריטיס (Scleritis): דלקת כזו היא סיבוך נדיר של מחלות מעי דלקתיות. היא יכולה לגרום להפרעה ראייתית ומאופיינת באדמומיות משמעותית של העין וכאב חד ועמוק בשתי העיניים גם יחד. הופעה חוזרת ונשנית של סקלריטיס יכולה לגרום להידקקות לובן העין ולפגיעות ארוכות טווח.

הטיפול הראשוני נעשה בתרופות ממשפחת נוגדי דלקות שאינם סטרואידים (NSAIDs), ואם הוא לא עוזר עוברים לטיפול מערכתי דרך הפה או ישירות למערכת הדם. יש לטפל גם במחלת המעי שגרמה את הדלקת בעין מלכתחילה.

3. דלקת בקרנית (Keratopathy): קרנית היא החלק השקוף שנמצא בקדמת העין ומכסה על הקשתית (החלק הצבעוני), האישון והלשכה הקדמית שנמצאת בין הקשתית לבין האישון. הדלקת הזו מופיעה בדרך כלל בשתי העיניים בצורה סימטרית ולעתים היא מלווה באפיסקלריטיס.

התסמין העיקרי שלה הוא משקעים עכורים בצבע אפור-לבן המרוכזים בחיבור עם העפעפיים, והגורם להם הוא רמה גבוהה של סידן בדם. במקרים נדירים הדלקת מופיעה לפני אבחון של מחלת מעי דלקתית, ולפעמים היא יכולה להיות מלווה באפיסקלריטיס. כדי לטפל במחלת המעי משתמשים בתרופות המיועדות לדכא את מערכת החיסון (immunosuppressive treatment), שבדרך כלל הן מטפלות גם בדלקת בקרנית.

4. דלקת הענבייה (Anterior Uveitis): ענבייה הוא שמו של החלק הפנימי של העין, בין החלק הקדמי לבין הרשתית האחורית. בדלקת זו יש רגישות לאור ולעתים גם טשטוש בראייה וכאב ראש.

חולי מחלות מעי דלקתיות סובלים בדרך כלל מדלקת ענבייה קדמית חמורה והמצב נפוץ יותר בנשים. לעתים הדלקת מופיעה בחולים שטרם אובחנו כחולי מחלת המעי הדלקתי. הטיפול בדלקת תלוי בחומרתה וכולל סטרואידים, ובמצב מתקדם יותר גם טיפות מרחיבות אישונים שמפחיתות כאב.  

5. דלקת קשתית (Iritis): דלקת בחלק הצבעוני של העין שמלווה בכאב עיני, רגישות לאור, כאבי ראש וירידה בחדות הראייה. הטיפול מבוסס על סטרואידים מקומיים, שלפעמים מוסיפים להם טיפות להרחבת אישונים שעוזרות בשיכוך הכאבים. 

6. תופעות חמורות אך נדירות: מחלת רשתית (retinitis), חסימת וריד הרשתית, חסימת העורק הראשי של הרשתית, דלקת בעצב הראייה שמעביר את התשדורת מהעין למוח, דלקות כלי הדם (vasculitis), פסאודו-גידול של ארובת העין (בצקת ברקמות של ארובת העין שבתוכה שוכן גלגל העין), ומיוסיטיס של הארובה (דלקת של השרירים החיצוניים של העין המצויים בארובה). כל אלה הם מצבים שמחייבים טיפול מידי כדי למנוע אובדן ראייה ועיוורון.

ד"ר ליאת גנץ היא ראש התכנית לתואר שני באופטומטריה ומדעי הראייה במכללה האקדמית הדסה ירושלים

ארזה פרוכטר היא אופטומטריסטית וחברת ועד מועצת האופטומטריסטים 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ