בריאות העיניים יכולה להעיד על בריאות הלב וכלי הדם

מחלות עיניים יכולות להעיד על קיומן של מחלות של הלב וכלי הדם בגלל גורמי הסיכון המשותפים למצבים האלה. בדיקת עיניים שגרתית מגיל 40 יכולה לעזור בגילוי מוקדם כדי שאפשר יהיה לתת טיפול מתאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בריאות העיניים

ברחבי העולם חיים לפי ההערכות 2.2 מיליון אנשים החולים במחלות עיניים שגורמות לפגיעה בראייה עד כדי עיוורון. בין הגורמים המובילים לפגיעה קשה זו אפשר למנות ניוון רשתית, בצקת באזור הראייה המרכזי של העין (המקולה) על רקע סוכרת, זוקן העדשה התוך עינית (ירוד, קטרקט), ופגיעה בעצב הראייה (גלאוקומה). אפשר למנוע כמחצית המקרים באמצעות גילוי מוקדם וטיפול מתאים.

ניוון רשתית, בצקת על רקע סוכרת ופגיעה בעצב הראייה (גלאוקומה) קרויות מחלות עיניים שקטות. הכוונה היא לכך שבשלבים הראשונים המחלות מתפתחות לאט וללא תסמינים, ולכן ברוב המקרים אנשים אינם מודעים לכך שהם חולים ולא קובעים תור למעקב אצל רופא עיניים.

אחת מאותם חולים היא א', אשה בשנות ה-50 לחייה שהגיעה לבדיקה בקליניקה כדי לעדכן מרשם משקפיים לקריאה לאחר שהתקשתה בקריאה עם המשקפיים הישנים. במהלך הבדיקה נערך צילום של הרשתית, פרוצדורה שנעשית במכשיר לא פולשני שאינו דורש טיפות להרחבת אישונים ושמצלם את אזור הרשתית המרכזית.

זו בדיקה חשובה מפני שהרשתית מלאה בכלי דם, ויש מחלות כמו יתר לחץ דם וסוכרת שפוגעות בהם. צילום כזה של הרשתית יכול להראות סימנים ראשוניים של מחלות אלה, ואכן בזכות התמונה זוהתה ראשיתו של תהליך סוכרתי. המטופלת הופנתה לרופא המשפחה לבדיקות דם ולרופא עיניים מומחה רשתית להמשך בירור ומעקב.

גורמי הסיכון למחלות עיניים כוללים עישון, השמנה ויתר לחץ דם. ככל שמקפידים על התנהגויות בריאות ללב ולכלי הדם כך הסיכון לחלות במחלות עיניים יורדצילום: AntonioGuillem / Getty Images/iS

המטופלת הזו איננה לבד - רבים אינם מודעים לכך שמעל גיל 40 רצוי לעבור בדיקת עיניים שגרתית אצל רופא מומחה. איחור יכול להוביל להיווצרות נזק קשה לראייה, עניין שמרבית האנשים היו מעדיפים להימנע ממנו.

במחקר משנת 2016 שפורסם בכתב העת Journal of the American Medical Association - Ophthalmology השתתפו 2,044 אנשים מארצות הברית. 88% מהמשיבים אמרו שהם מחשיבים ראייה טובה לחלק חיוני מאיכות חייהם, ו-47% אמרו שמבחינתם פגיעה באיכות הראייה היא הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות להם.

מאותו שאלון גם עלה ש-25% מהמשיבים לא ידעו על קיומן של מחלות עיניים ושל הגורמים להן. גורמי הסיכון למחלות עיניים כוללים עישון, השמנה ויתר לחץ דם. מכיוון שאלה גם גורמי סיכון הקשורים במחלות קרדיו-וסקולריות, נערך מחקר שבחן אם יש קשר ישיר בין המצבים האלה. המחקר, שהתפרסם באוגוסט השנה בכתב העת The American Journal of Medicine, העריך את בריאות הלב וכלי הדם באמצעות מדדים הקרויים "שבעת הדברים הפשוטים של החיים" (Life’s Simple 7).

מדדים אלו הוגדרו על ידי איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association) והם מבוססים על התנהגויות רצויות להורדת הסיכון למחלות אלה: הימנעות מעישון, פעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל נורמלי, רמת כולסטרול בטווח הנורמה, לחץ דם רגיל ורמת סוכר בדם שאינה חריגה. נתוני המחקר נאספו מ-6,118 אנשים בני יותר מ-40 שהשתתפו בסקר הארצי של בריאות ותזונה בשנים 2008-2005.

בדיקת ראייהצילום: Ikonoklast Fotografie / Shutters

מתוצאות המחקר התברר ששילוב של המדדים היה קשור באופן מובהק לסיכון מופחת לחלות במחלות עיניים כגון ניוון מקולרי, בצקת מקולרית, קטרקט וגלאוקומה. במחקר גם נמצא קשר מובהק והפוך בין מספר המדדים שעליהם המשתתפים השיבו בחיוב לבין הסיכוי לחלות במחלות עיניים, כלומר ככל שהנבדקים הקפידו על התנהגויות בריאות כך הסיכון שלהם לחלות ירד.

בעקבות ממצאי המחקר והעובדה שמחלות לב ומחלות עיניים חולקות הרבה גורמי סיכון משותפים, החוקרים המליצו לשלב בדיקות שגרתיות לבריאות הלב עם בדיקות שגרתיות לבריאות העין. התוצאה המידית תהיה ירידה משמעותית במספר החולים ושיפור משמעותי ביכולתה של מערכת הבריאות לטפל בהם מוקדם ככל האפשר.

ד"ר ליאת גנץ היא ראש התכנית לתואר שני באופטומטריה במכללת הדסה

ארזה פרוכטר היא אופטומטריסטית, חברת ועד מועצת האופטומטריסטים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ