קורונה בישראל | המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: הנגיף צפוי לשוב בעוצמה רבה יותר בחורף הבא

האם המדיניות הישראלית מחמירה מדי, מה יעשו נוסעים ששבים מארה"ב והאם שחקני מכבי תל אביב צריכים להיות בבידוד? פרופ' איתמר גרוטו השיב לשאלות קוראי "הארץ" בעקבות התפשטות הקורונה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר גרוטו בביתו, היום
איתמר גרוטו בביתו, היוםצילום: איתמר גרוטו
עידו אפרתי
עידו אפרתי

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ענה היום (חמישי) לשאלות הגולשים באתר "הארץ" בנושא התפשטות נגיף הקורונה, החמרת ההנחיות של משרד הבריאות והכנסת עשרות אלפי ישראלים לבידוד. אתם מוזמנים להמשיך לשאול שאלות בתגובות, ופרופ' גרוטו - שבעצמו שוהה בבידוד לאחר ששב מיפן - משיב.

האם ההגבלה למדינות אירופה יעילה? האם לא עדיף לצמצם את מדיניות הבידוד למקומות בהם אחוז הנדבקים גבוה יותר?

גרוטו: "ההגבלה למדינות מסוימות יעילה, בינתיים אנו רואים שזה עובד. אין לנו או לאף אחד אחר תמונה מלאה של מה שקורה בתוך כל מדינה. במקום שנראה כי יש הדבקה נרחבת בקהילה (כמו באיטליה, צרפת, גרמניה ומדינות אחרות), אנו ממליצים על בידוד בלי קשר. לראיה, דובר על צפון איטליה אבל יש לנו בישראל מקרים שנדבקו בנאפולי".

האם מדינות אחרות בעולם נוקטות גם במדיניות בידוד מחמירה כמו שהונהגה בישראל, והאם לדעתך שליחת עשרות אלפי ישראלים לבידוד ביתי היא צעד מידתי?

גרוטו: "מדינות אחרות בעולם נוקטות בצעדים שונים, החל מסגר כולל ועד להגבלות על נסיעות. בספקטרום הזה אנו נמצאים, והצעדים שלנו מחמירים יחסית גם בשל העובדה שהמחלה עוד לא התפרצה אצלנו וגם בשל העובדה שאנו יכולים לנקוט בצעדים אילו כי יש דרכי כניסה מעטות למדינה, בניגוד למדינות אירופה בהן יש מעבר חופשי ממדינה למדינה".

לפי מה מכניסים מדינה לרשימת המדינות שהשבים מהן חייבים להיכנס לבידוד? האם מדינות נוספות באירופה צפויות להיכנס לרשימה?

גרוטו: "ישנם כמה פרמטרים: מספר החולים, קצב ההתפשטות, קשרים בין מדינות, הצעדים שנקטה אותה מדינה וההערכה שלנו ושל אחרים לגבי יכולת ההכלה של המדינה למצב הקיים, והאם אכן מתבצעות בדיקות בהיקף נדרש".

יש מצב חירום בקליפורניה. למה עדיין מתירים טיסות לארה"ב, ולסן פרנסיסקו ולוס אנג'לס בפרט - ולמה אין הנחיות בידוד לשבים משם?

גרוטו: "יש המלצה כללית להימנע מנסיעות לחו"ל. לא רק לארה"ב. נכון לעכשיו המצב בארה"ב פחות חמור מאשר במדינות אירופה שהוגדרו בסיכון. אנו ממשיכים לעקוב ונעדכן בהמשך".

נתב"ג, היוםצילום: תומר אפלבאום

האם צפויות הנחיות מגבילות על יציאה מהארץ?

גרוטו: "כרגע יש הנחיה לצוותים רפואיים שלא לצאת לחו"ל. אין מגבלות נוספות".

למה החלטתם להגביל את ההתקהלויות לעד 5,000 איש? מה ההבדל בין 5,000 ל-10,000 או 2,500 מבחינת פוטנציאל ההפצה ההמוני?

גרוטו: "מדובר במספר המבוסס על החלטות סבירות של מדינות אחרות בהן יש התפשטות קורונה כעת. לחולים או למי שחזר מחו"ל כדי להימנע גם מהתקהלויות קטנות יותר".

האם שוקלים לבטל תפילות וחגיגות פורים בבתי הכנסת?

גרוטו: "נכון לעכשיו, זה תלוי בגודל. ההנחיה היא לבטל התקהלויות של מעל 5,000 איש, וזאת בהתאם לרישיון שניתן לאירוע. עם זאת, קיימת גם הנחיה שלפיה מי שחזר מחו"ל או שהוא חולה, שלא יגיע לאירועים גדולים. ההחלטה לגבי ביטול אירועים של מתחת ל-5,000 איש תלויה בהחלטה מקומית של המארגנים".

האם זה נכון שיש כמה סוגי נגיף ואחד הוא אלים יותר?

גרוטו: "נכון לעכשיו נראה כי לא חל שינוי בנגיף ואלימותו לא השתנתה. עם זאת, אלימותו היתה גבוהה כבר מההתחלה, לפחות יחסית לשפעת".

הכנות לבידוד חולי קורונה במרכז הרפואי שיבאצילום: מוטי מילרוד

האם הופעת תסמין אחד מאפיין (למשל שיעול בלבד) היא תנאי מספק לחשד לקורונה, או שהחשד עולה כאשר התסמינים מופיעים יחדיו?

גרוטו: "זה תלוי ברמת החשיפה. אם יש חשיפה ודאית, למשל, לחולה מאומת, אז מספיק גם סימנים קלים ללא חום כדי לחשוד. אם החשיפה פחות ודאית אז דורשים את כל הסימנים. בכל מקרה, בדיקה מתבצעת באישור של רופא מחוזי של משרד הבריאות".

האם ההתחממות במזג האוויר תעזור להפחתת ההידבקות בווירוס?

גרוטו: "הנגיף ככל הנראה רגיש לחום, לכן ההתחממות הצפויה ככל הנראה תאט את התפשטותו. עם זאת, רוב ההערכות הן שהוא ישוב בעוצמה גדולה יותר לקראת החורף הבא".

כמה זמן שורד הנגיף מחוץ לגוף האדם?

גרוטו: "תלוי מאוד במצב הסביבה. הנגיף רגיש לחום ולכן לא שורד הרבה בסביבה. ככל הנראה, השרידות בפועל ברמה מסכנת הינה למשך זמן קצר שאינו עולה שעתיים-שלוש".

אנשים בבנגקוק עם מסכות מחשש לקורונה, היוםצילום: AFP

איך מתבצעת ההדבקה? האם אפשר להדביק אנשים אחרים כאשר הנגיף נמצא עדיין בתקופת דגירה?

גרוטו: "ההדבקה מתרחשת באופן 'טיפתי', כלומר, טיפות של נוזלי גוף של חולה, כמו נזלת ורוק, הנושאות את הנגיף ממקום למקום. היות שהוא לא 'נישא על גבי הרוח', הרי שנדרש מגע קרוב יחסית כדי להידבק. ההערכה היא שמדובר על פחות משני מטרים. כאשר נמצאים בתקופת דגירה, הסיכוי להדבקה של אחרים הינו קלוש".

האם הנגיף שורד במים? האם יש סכנת הידבקות בבריכות שחייה?

גרוטו: "אין סכנת הידבקות בבריכות שחייה. הנגיף רגיש מאוד לכלור שבבריכה".

בדיקת חום בטוקיו, היוםצילום: STOYAN NENOV/רויטרס

איזו מחלה מסוכנת יותר - קורונה או שפעת?

גרוטו: "לפי הנתונים שהצטברו עד כה, התמותה מקורונה היא 3% ואילו משפעת היא 0.1% (אחד לאלף). כלומר, הנגיף מסוכן בערך פי 30 משפעת".

אמרתם שאחד הצעדים יהיה "צמצום התחבורה הציבורית". באיזה אופן?

גרוטו: "חשוב להבהיר כי לא מדובר בצעדים מיידיים, ויידרשו רק במצב קיצון. ככל שתהיה החלטה כזו, יתקיים דיון עם כלל הגורמים הרלוונטיים ויינתנו הנחיות. בעיקרון, יהיה ניסיון להגביל את מספר הנוסעים בכל אוטובוס ובכל קרונות הרכבת".

האם יש פעולות מניעתיות מיוחדות לגבי קשישים וחולים כרוניים שנמצאים בקבוצת סיכון?

גרוטו: "אנשים מגיל 60, חולים במחלות כרוניות ואנשים מדוכאי חיסון צריכים לנקוט בהקפדה יתרה על היגיינה אישית ורחיצת ידיים. כמו כן, מומלץ להקפיד על ההנחיות האחרות ובהן לא לנסוע לחו"ל, ולהימנע ממגע עם אורחים מהארצות שבסיכון".

איך קרה שמכבי תל אביב בכדורסל שיחקה אתמול אף שחזרה לפני פחות שבועיים מספרד? למה הם לא בבידוד, והאם משרד הבריאות מתכוון לנקוט בצעדים כלפי השחקנים והקבוצה?

גרוטו: "כנראה שלמכבי תל אביב יש מזל. הצו נכנס לתוקף רשמי היום בצהריים, ולכן אתמול לא חל עליהם. היציאה שלהם כעת היא למדינה שלא מצריכה בידוד, לכן לא יצטרכו ככל הנראה להיות בבידוד כשיחזרו. עם זאת, נצטרך לדון ביחד עם משרד הספורט על המשך ההתנהלות שלהם".

מה עם כלבים של אנשים בבידוד? זה בטוח לדוגווקר להוציא אותם? יכולים לצאת לטיול מהיר בלי לשהות באף מקום? מה עושים?

גרוטו: "היות שמדובר במחלה שמקורה בבעלי חיים, הנחת העבודה היא שהם יכולים להידבק. יש מקרה כזה שדווח מהונג קונג. עם זאת, הסיכון אינו גבוה וככל הנראה לא מסוכן להם. בכל מקרה, כאשר יש מישהו בבידוד בית ויש לו בעלי חיים, מומלץ שלא יהיה במגע הדוק עם הפרשותיהם".

האם במקרה של סימפטומים של קורונה ללא כל מקור חשיפה ידוע יש צורך ליצור קשר עם מד"א?

גרוטו: "לא, אין צורך בשלב זה".

האם יש סיבה לדחות טיפולים או ניתוחים לא דחופים בבתי החולים בעקבות התפרצות הנגיף?

גרוטו: "כרגע אין צורך לדחות טיפולים או ניתוחים, למעט למי שנמצא בבידוד או חולה".

יש מידע אמין לגבי כמה מסוכן הווירוס לפעוטות? האם פעוט עם מחלות רקע נמצא בסיכון גבוה יותר?

גרוטו: "עד כה לא היו כלל מקרים קשים או תמותה בקרב פעוטות לכן ככל הנראה הסיכון עבורם נמוך מאוד או לא קיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ