החל הפיילוט לאיזוק אלקטרוני של אנשים ששבים מחו"ל ויישלחו לבידוד ביתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסעים שנחתו בנתב"ג עונדים את הצמיד האלקטרוני, היום. במשרד הבריאות חלוקים בנוגע ליעילות השימוש בו
נוסעים שנחתו בנתב"ג עונדים את הצמיד האלקטרוני, היום. במשרד הבריאות חלוקים בנוגע ליעילות השימוש בוצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד הבריאות החל היום (שני) בתוכנית הניסיונית לאיזוק אלקטרוני של אנשים ששבים מחו"ל לצורך אכיפת בידוד ביתי. המשרד מציע לנוחתים בנתב"ג לקבל אזיק אלקטרוני כחלופה לבידוד במלונית.

ב-TheMarker פורסם היום כי הפיילוט ייערך בקרב 100 איש למשך עשרה ימים, כלומר לסבב בידוד אחד. כמו כן, פרסמו כי מי שמספקת את הצמידים, הציוד והטכנולוגיה היא חברת סופרקום הישראלית, וכי להחלטה על זהות החברה לא קדם מכרז.

אדם עונד את הצמיד האלקטרוני, היום צילום: עופר וקנין

ועדת החוקה של הכנסת דנה בשבוע שעבר באפשרויות מעקב אחר החוזרים לארץ, לאחר שיו"ר הוועדה יעקב אשר ושר הבריאות יולי אדלשטיין סיכמו להתחיל בפיילוט לפיקוח באמצעות איזוק אלקטרוני. השניים הודיעו כי יקדמו במקביל חלופות פיקוח נוספות וחקיקה שתאפשר להרחיב את הפיילוט. בישיבת הוועדה לאחר מכן אמר אשר כי האישור להפעיל את האיזוק אחרי תקופת הניסיון ידרוש חקיקה "בנוהל מזורז מאוד".

סגן שר הבריאות, יואב קיש, אמר בוועדה כי הפיילוט יכלול מאה אנשים אשר יקבלו צמיד מעקב ומכשיר טלפון שמתפעל אותו. לדבריו, הצמיד והטלפון יאפשרו לראות אם החוזרים הפרו את הבידוד או לא. בד בבד, אמר, משרד הבריאות כבר גיבש טיוטה ראשונית לחוק בנושא.

נתב"ג, אתמולצילום: עופר וקנין

לדברי קיש, משרד הבריאות יבחן אפשרויות אחרות מלבד הצמידים שמהן יוכלו החוזרים לבחור כיצד יפקחו עליהם, בהן איכון טלפוני. קיש הוסיף כי כל מי שיחויב בבידוד יעשה בדיקה לאבחון קורונה בשדה התעופה ויועבר למלונית. אם תוצאת הבדיקה תהיה שלילית, הוא יוכל לעבור לבידוד בביתו. אם הבדיקה תהיה חיובית, יהיה עליו להישאר במלונית. "אנחנו מקטינים ככה את הסיכון", אמר והוסיף: "אני מזכיר לכולם שהבעיה שלנו היא הדגירה. טוענים שהיא 14 (ימים), אני אומר שהיא יכולה להימשך גם 17 יום. הוא יכול לצאת שלילי בשדה ושבועיים אחר כך להיות חיובי".

גורמי המקצוע במשרד הבריאות חלוקים בדבר השימוש בצמיד דיגיטלי לפיקוח על בידוד ביתי, וכמה מהם סבורים כי הוא בעייתי. לדברי אחד מהם, "אמנם רק כ-35% מהשבים מחו"ל הגיעו בסופו של דבר לבידוד במלונית, אבל האפקט המשמעותי יותר של המלוניות היה שהוא גרם לעשרות אלפי בני אדם לוותר על הנסיעה, בידיעה שעם חזרתם הם צפויים לבידוד במלונית. ראינו את זה באופן מובהק – בכל פעם שהועלתה הדרישה למלוניות, מספר הנוסעים ירד משמעותית".

גורמים אחרים התייחסו לכך שתפעול המערך יכביד על הרשויות ויגרום נזק תדמיתי, בשל איזוק הנכנסים לישראל דרך נתב"ג. בנוסף, לא ברור עדיין מה המספר המרבי של האנשים שניתן לפקח עליהם באמצעות הצמיד. "גם אם זה יינתן לחברה פרטית, עדיין תהליך האיזוק, החזרת הצמיד והטיפול בהתראות יעמיס מאוד על המערכת בנתב"ג, על מוקד משרד הבריאות ועל המשטרה", אמר אחד מהם.

לדברי אותו גורם, מעט מאוד מדינות, רובן לא דמוקרטיות, בהן הונג-קונג, ירדן ובחריין, השתמשו באזיק דיגיטלי - וגם הן עשו זאת באופן מוגבל. הוא ציין כי בידוד במלונית נפוץ הרבה יותר וזוכה להצלחה רבה יותר במדינות כמו ניו זילנד, אוסטרליה, טייוואן ומדינות נוספות. בנוסף, שימוש בצמיד דיגיטלי מאפשר לאדם שנמצא בבידוד לארח בביתו אנשים נוספים באין מפריע, בניגוד לשהות במלונית.

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?