פרשנות |

בחסות התבהלה, קובעי המדיניות מרכזים לידיהם כוח מסוכן יותר מהנגיף עצמו

חקיקת החירום המאפשרת לממשלה לכפות הגבלות על הציבור בלי פיקוח פרלמנטרי היא סמל לתהליך אלים. קל להפחיד את הציבור, קשה הרבה יותר לבסס מדיניות שאינה נשענת על נטילת חירויות בלתי מוגבלת

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוית הכט
רוית הכט

חקיקת החירום המאפשרת לממשלה לכפות איסורים והגבלות על הציבור מבלי להזדקק לאישור הכנסת היא סמל לתהליך מסוכן ואלים, המתרחש כעת בחסות הבהלה הגדולה מנגיף הקורונה. השלכותיו ההרסניות חורגות מהביצה הפוליטית, וסכנותיו אף חמורות מהנגיף עצמו, שאין להכחיש את פוטנציאל הנזק הבריאותי שלו.

חניקת המשק האגרסיבית והאסון הכלכלי שבצידה, שאחריתו היא ריסוק מעמד הביניים, עוד סממן של חברה אוליגרכית ואנטי-דמוקרטית, הם אסון גדול כשלעצמו, שאי אפשר להפריז בחשיבותו. אולם לצידו, בחסות הקורונה ובעידוד מחוללי התבהלה, מרוסק גם המרקם החברתי והקהילתי בישראל. שב"כ סוגר אנשים בבתיהם ללא יכולת לערער; עובדים מונחים שלא להגיע למקומות העבודה; התקהלויות מכל סוג אסורות. ענפים שלמים נמחקים באבחה, מטה לחמם וכבודם העצמי של אנשים נשברים בשנייה. כך נותר הפרט בודד ומוחלש, נתון כבובת סמרטוטים ל באשר הם: ברצותם ינשימו אותו באמצעות חמצן כלשהו, ברצותם יכחידו אותו כזבוב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ