מדינות באפריקה הוגדרו אדומות בשל התפשטות זן חדש של קורונה

המדינות הבאות הוכנסו לרשימה: דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני. לדברי מומחים, וריאנט B.1.1529 עשוי להתברר כבעל יכולת הדבקה גבוהה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמל התעופה בן-גוריון, ביולי

ראש הממשלה נפתלי בנט קיבל אתמול (חמישי) את המלצת משרד הבריאות, והמדינות הבאות הוגדרו אדומות: דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני. זאת בשל התפשטות נגיף קורונה מזן חדש במדינות אפריקה - B.1.1529.

על פי ההחלטה, זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. כלל השבים לארץ מהמדינות, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבוע וישוחררו לאחר ביצוע שתי בדיקות מטוש שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד של שבועיים במלונית קורונה.

לפי משרד הבריאות, במדינות המוגדרות אדומות הסיכוי לחלות בקורונה נחשב גבוה במיוחד. המדינות הצהובות הן מדינות בסיכון נמוך, ולכתומות אפשר לנסוע אך מומלץ להימנע מכך במידת האפשר.

בנט קיים התייעצות בעניין הזן החדש עם שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות והממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון. הווריאנט, שהתגלה במדינות אפריקה, מעורר תשומת לב רבה בשל המוטציות הגנטיות הרבות שלו. לדברי מומחים, הוא עשוי להתברר כווריאנט דומיננטי בעל יכולת הדבקה גבוהה ויכולת התחמקות טובה ממערכת החיסון.

במסגרת מחקר שנערך במכון ויצמן ופורסם באוגוסט האחרון בכתב העת "Nature Microbiology", עשו מדענים סימולציות אבולוציה של נגיף הקורונה במבחנה. החוקרים ראו כיצד גרסת הנגיף מייצרת בתנאי מעבדה תהליך אבולוציוני לזן הבריטי (אלפא), הדרום-אפריקאי (בטא) והברזילאי (גמא). כבר אז הגדירו החוקרים שילוב של כמה מוטציות גנטיות כבעייתי במיוחד. היה זה אותו שילוב המופיע כעת בווריאנט B.1.1529.

"כתבנו במאמר שיש חשש שבעתיד יופיע וריאנט עם שילוב מוטציות בעייתי", אמר אמש פרופ' גדעון שרייבר מהמחלקה למדעים ביומולקולריים במכון ויצמן, שהוביל את המחקר. לדבריו, "מה שמטריד במיוחד את החוקרים ואת אנשי המקצוע הוא השילוב בין המוטציות, שככל הנראה מעניקות לנגיף יתרון משמעותי". 

על פי נתוני משרד הבריאות, שלשום אובחנו 543 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיובות הוא 0.7%. כמו כן, מספר החולים שמצבם קשה הוא 120 ובהם 83 במצב קריטי ו-77 המחוברים למכונת הנשמה. מתחילת המגפה מתו מסיבוכי הנגיף 8,182 בני אדם בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ