מומחי משרד הבריאות ממליצים לקצר את הבידוד לנדבקים בקורונה לשבוע

במסמך ההמלצות הסבירו המומחים כי הנתונים מראים מידבקות שהולכת ויורדת בשבוע הראשון למחלה. כמו כן, הם קבעו כי אין בשלב זה "מידע המבסס מדעית הרחבת מבצע החיסונים לחיסון רביעי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, אתמול

הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) וועדת החיסונים של משרד הבריאות ממליצים לקצר את משך הבידוד של נדבקים בקורונה לשבוע, בהיעדר תסמינים. כיום משך הבידוד הוא עשרה ימים. צוות המומחים דן גם במנת החיסון הרביעית וקבע כי "אין בשלב זה די מידע המבסס מדעית הרחבת מבצע החיסונים לחיסון רביעי לאוכלוסיות נוספות". קבינט הקורונה יתכנס מחר (שלישי) וצפוי לדון בהמלצות. 

בהתייחס לקיצור הבידודים, נכתב במסמך ההמלצות של הצט"מ והוועדה המייעצת לחיסוני קורונה כי "נתונים אפידמיולוגיים הראו יכולת הדבקה עד היום החמישי, ומחקרים וירולוגיים הדגימו נוכחות נגיף ויאבילי (בר חיים) בשכיחות הולכת ויורדת עד יום 8 בחולים קלים. מכך ניתן להסיק על מידבקות שהולכת ויורדת במהלך השבוע הראשון למחלה".

עוד נכתב במסמך כי חברי הצוות המייעץ הביעו חשש "שעקב ריבוי הבידודים תהיה פגיעה ביכולת התפקוד של מערכות חיוניות במדינה כדוגמת מערכת הבריאות, כוחות ביטחון, משק האנרגיה וכיוצא באלה. ההשלכה על המשך פעילות המשק משמעותית כבר כעת". כמו כן, נכתב כי "רוב חברי הצוות תמכו בקביעת מדיניות פשוטה וברורה להבנה בקרב כלל הציבור", ועל המדיניות להיות אחידה לכלל המשק "ללא עדיפות למגזר כזה או אחר".

מתן חיסון רביעי לאנשי צוות בבית החולים שערי צדק, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

בארה"ב המליץ לפני כשבועיים המרכז למניעת מחלות ובקרתן (CDC) על קיצור תקופת הבידוד במדינה לחמישה ימים לנשאים א-סימפטומטיים ולחולים 24 שעות לאחר שהתסמינים שלהם חלפו. לפי המרכז, "השינוי מבוסס על הדגמות מדעיות שהוכיחו שמרבית ההעברות של SARS-CoV-2 מתרחשות בשלב מוקדם של מהלך המחלה, בדרך כלל יום עד יומיים לפני הופעת התסמינים ויומיים עד שלושה ימים לאחר מכן".

את ההמלצה שלא לתת מנת חיסון רביעית לאוכלוסיות נוספות, כמו אנשים מתחת לגיל 60, נימקו חברי הצוות המייעץ בכך שהחיסון הרביעי אינו מונע באופן מובהק הידבקות והדבקה. עוד נכתב כי "תפוצתה המהירה של התחלואה מעמיד בסימן שאלה את מקומו של החיסון הרביעי בשלב הזה, וזאת מתוך ידיעה שמי שחוסן בשתי מנות ובוסטר או מחלים עם מנה נוספת מוגנים בצורה טובה כנגד תחלואה קשה". הם הוסיפו כי "תפקידו של החיסון הרביעי בהפחתת הפגיעה במשק אינה מובהקת בשלב הזה והתחושה היא שיש לצבור נתונים נוספים כדי להצדיק את הרחבת היקף החיסון". 

אף שהמומחים לא המליצו להרחיב את מתן החיסון הרביעי, הם ציינו כי "פרופיל החיסון בשלב הנוכחי נראה בטיחותי". הם המליצו לאפשר את קבלת החיסון למי שסבור שיש הצדקה רפואית לחסנו ואין מניעה רפואית לכך, "כמו גם לכבד מי שמתנגד לקבל את החיסון".

בחודש שעבר המליצו המומחים לחסן בחיסון רביעי בני 60 ומעלה, מדוכאי חיסון וצוותים רפואיים. בשבוע שעבר פורסמו ממצאים ראשוניים של מחקר החיסון הרביעי שנערך בבית החולים שיבא. הממצאים הצביעו על עלייה של פי חמישה ברמות הנוגדנים בגוף, שמספקים הגנה מפני הדבקה בנגיף.

"מוצאים את עצמנו שוב בלי תשובות"

כמו כן המליצו המומחים לדגום גם את הלוע בבדיקות האנטיגן, בנוסף ללקיחת דגימה מהאף. הם הסבירו כי רגישות בדיקות האנטיגן אינה גבוהה מספיק בדיגום רק מהאף וכי דיגום משולב "העלה את רמת הרגישות לרמות טובות ולא פגע ברמת הסגוליות".

עמדתם תואמת את המלצת משרד הבריאות שפורסמה הבוקר. המשרד המליץ הבוקר גם לעבור את הבדיקה רק שלושה ימים אחרי חשיפה לחולה מאומת, כדי שאם היתה הדבקה היא תבוא לידי ביטוי בבדיקה. במשרד הוסיפו כי במהלך שלושת הימים האלה אין צורך לשהות בבידוד. עם זאת, הדבר עורר שאלות בקרב אנשי חינוך, וזאת משום שכיום לפי ההנחיות תלמיד מחוסן או מחלים יכול לבצע בדיקת אנטיגן ביתית מיד לאחר מגע עם מאומת ולשוב ללימודים. במשרד החינוך אמרו בתשובה לשאלת "הארץ" כי ״המשרד צריך ללמוד את המשמעויות״ של המלצת משרד הבריאות, וכי לפי שעה אין שינוי בהנחיות משרד החינוך. 

"ההנחיות סותרות, ואנחנו מוצאים את עצמנו שוב בלי תשובות", אמר ל"הארץ" מנהל תיכון מאזור הצפון, "כרגע אנחנו ממשיכים לפעול בבית הספר לפי הנחיות משרד החינוך, אבל אם ההמלצה היא לחכות שלושה ימים אחרי החשיפה - התמונה תשתנה לגמרי, כי המשמעות היא שהתלמידים יחכו עד הבדיקה בבית, ונצטרך לעבור בפועל ללמידה מרחוק". 

לפי נתוני משרד החינוך, נכון להיום ישנם 38 אלף תלמידים וכ-6,000 מורים מאומתים לקורונה, וכ-85 אלף תלמידים ומורים נמצאים בבידוד. במשרד החינוך יחלו לחלק השבוע בדיקות אנטיגן לתלמידים ולמורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ