החיים בצל קורונהאיך ההנחיות משפיעות על התרבות, החינוך, הספורט והפוליטיקה

בעקבות ההוראה לא לקיים התקהלויות של יותר ממאה איש, עדיין לא ברור כיצד הכנסת תושבע בשבוע הבא. מארגני ההופעות מתריעים מקריסת הענף, והשר בנט האריך את הסגר על רצועת עזה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אוהדים במשחק של הפועל ירושלים, השבוע. בתקופה הקרובה כלל המשחקים ייערכו ללא קהל
אוהדים במשחק של הפועל ירושלים, השבוע. בתקופה הקרובה כלל המשחקים ייערכו ללא קהלצילום: ניר קידר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשרד הבריאות הנחו אמש (רביעי) לא לקיים אירועים והתקהלויות במקומות סגורים עם יותר ממאה בני אדם. ההנחיה החדשה בהתמודדות עם מגפת הקורונה משפיעה על התרבות, הספורט, החינוך, הביטחון, התחבורה ואפילו על כנסת ישראל. הנה מה שאנחנו יודעים על השינויים שיעברו תחומים אלה בימים הקרובים.

פוליטיקה

בכנסת בוחנים כיצד להשביע את הכנסת ה-23 ביום שני. על פי ההערכות, הכנסת תוחרג מהאיסור החדש של משרד הבריאות, אולם מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ עדיין לא החליט באיזה מתווה האירוע יתקיים.

נתניהו במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה, אתמול. על פי ההערכות, הכנסת תוחרג מאיסור ההתקהלות
נתניהו במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה, אתמול. על פי ההערכות, הכנסת תוחרג מאיסור ההתקהלותצילום: אוהד צויגנברג

עוד לפני ההנחיה החדשה התקבלה בכנסת החלטה לקיים את האירוע הממלכתי במתכונת מצומצמת, ללא נוכחותם של חברי סגל א', ראשי המוסדות הממלכתיים, הסגל הדיפלומטי והקהל הרחב. בנוסף, חברי הכנסת התבקשו לשקול מחדש את הזמנת בני משפחותיהם לאירוע, וכן בוטלו קבלת הפנים וטקס הרמת הכוסית החגיגיים בטרקלין שאגאל.

ביטחון

שר הביטחון, נפתלי בנט, החליט להאריך את הסגר הקיים על רצועת עזה עד למוצאי שבת הקרובה. מהגדה המערבית יוכלו רק פועלים וסוחרים, עד גיל 50, להיכנס לשטח ישראל. במקביל, יימשך הסגר על מרחב העיר בית לחם. עוד הורה בנט לאסור על כניסת ישראלים לשטחי A ו-B, למעט מקרים חריגים באישור פרטני.

שוטר מג"ב ממוגן במחסום וולאג'ה, אתמול
שוטר מג"ב ממוגן במחסום וולאג'ה, אתמולצילום: אמיל סלמן

חינוך

לפי מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כרגע אין כוונה לבטל את הלימודים בבתי הספר. משרד החינוך הודיע כי מערכת החינוך תחזור היום לשגרת למידה, "וזאת כדי למנוע פגיעה משמעותית במרקם החיים האזרחיים". עוד נמסר מהמשרד כי בהתאם להוראות החדשות, חל איסור לקיים אירועים רבי משתתפים במוסדות החינוך, כמו תחרויות ספורט בהשתתפות קהל, הצגות, כנסים ומופעים.

בנוגע ללימודים באוניברסיטאות, נתניהו אמר כי ישקול את המשך שנת הלימודים האקדמית. משרד הבריאות ידון בקרוב עם המועצה להשכלה גבוהה בנוגע לאפשרות שהלימודים יתקיימו מהבית. בנוסף לכך, מוסדות אקדמיים יעבירו שיעורים של יותר ממאה איש באופן מקוון.

עד כה, אוניברסיטאות תל אביב, בר-אילן, חיפה ובן גוריון כבר פתחו את סמסטר ב' השבוע והיום ימשיכו את הלימודים כרגיל. באוניברסיטה העברית אמורים לחדש את הלימודים ביום ראשון ובטכניון ביום רביעי. עם זאת, אוניברסיטת אריאל דחתה את פתיחת סמסטר ב' מהיום ליום ראשון בעקבות ההנחיות. 

תחבורה

התחבורה הציבורית הוחרגה מההנחיות החדשות האוסרות על התקהלות של למעלה מ-100 איש. כלומר, נכון לעתה אין איסור על התקהלות בתחנות רכבת או תחנות מרכזיות לאוטובוסים. לצד זאת, הוראות משרד הבריאות משלשום מורות שלא לשבת בשורות הראשונות באוטובוסים ולא לעמוד כלל בקווים בין-עירוניים.

לפי הנחיות משרד התחבורה, הנסיעה ברכבת מהתחנה בנמל התעופה בן גוריון תותר רק לעובדי נתב"ג, לצוותי האוויר והקרקע ולנוסעים בטיסות פנים. למעלה מ-20 פקחים העובדים ברכבת נמצאים כרגע בבידוד, לאחר ששהו ברכבות בהן נסעו חולים שנדבקו בקורונה.

תרבות

האולמות במרבית התיאטראות הגדולים בישראל מכילים יותר ממאה איש. תיאטרון הקאמרי הודיע כי כל הצגותיו יבוטלו החל מהערב ועד להודעה חדשה. הודעה דומה נמסרה גם מתיאטרון חיפה. מהבימה נמסר אתמול כי "מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי הודיע למנכ"ל הבימה נעם סמל כי הוא יוציא הנחיה מפורטת מחר בבוקר". עוד מסרו בהבימה כי ההצגות הערב מתקיימות כמתוכנן.

בתיאטרון גשר צפויה להיערך היום ישיבה דחופה בנושא, בה יתקבלו החלטות על המשך פעילותו. בתיאטרון באר שבע, ההצגה "לא משלנו" שהיתה אמורה להציג הערב, בוטלה גם כן. 

אולם תיאטרון הקאמרי בתל אביב. כל הצגותיו בוטלו עד להודעה חדשה
אולם תיאטרון הקאמרי בתל אביב. כל הצגותיו בוטלו עד להודעה חדשהצילום: תומר אפלבאום

גם הופעות המוזיקה ואירועי התרבות המעטים שלא בוטלו עד כה בשל הגבלות קודמות, מבוטלים כעת. "נזקי הפגיעה בעולם התרבות, האירועים והמופעים יעמדו על מיליארד שקלים עד לסוף חודש אפריל", אמרו במטה מאבק עולם התרבות, האירועים והמופעים, שמאגד בתוכו את חברות ההפקה הגדולות. "במצב הנוכחי התעשייה כולה תקרוס תוך שבועות בודדים".

במטה טוענים כי על הממשלה להכריז על תוכנית חירום רחבה הכוללת מענקי הישרדות "להצלת מאות אלפים שצפויים להיפגע באופן מידי". עוד נמסר מהמטה כי "ההנחיות החדשות של משרד הבריאות הן המסמר האחרון בארונו של עולם התרבות והאירועים הישראלי. אם עד כה עוד קיווינו להתאוששות, כעת ברור לכל עד כמה אנו זקוקים לסיוע ממשלתי וליצירת רשת בטחון כלכלית לתעשייה כולה. אנו מודאגים היום באשר לעתידם של אלפי עסקים קטנים ובינוניים ולפרנסתן של מאות אלפי משפחות עובדים בתחום, שלא ברור מה יעלה בגורלן בחודשים הקרובים".

ספורט

בעקבות ההנחיות החדשות, כל אירועי הספורט בישראל יתקיימו בתקופה הקרובה ללא קהל. בין היתר, מנהלת הליגות בכדורגל ומנהלת הליגה בכדורסל הודיעו הערב שמחזורי הליגות יתקיימו כסדרן בסוף השבוע ובשבוע הבא, אולם לעיני יציעים ריקים. לפי שעה, ובניגוד למצב באיטליה למשל, אין כוונה להקפיא את הליגות.

גם משחקה של מכבי תל אביב ביורוליג מול בסקוניה הספרדית, שייערך היום הודות לאישור חריג להביא לארץ את הקבוצה מחבל הבאסקים מוכה הקורונה, ייערך ללא קהל. זאת אחרי מאמצים ממושכים של מכבי תל אביב לאפשר לקהל רב ככל האפשר להגיע למשחק, בהתאם להוראות משרד הבריאות העדכניות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ