התפשטות הקורונהבוטלו הלימודים בכיתות א-י"ב ובאקדמיה, הישיבות והגנים יישארו פתוחים

1,763,481 תלמידים לא ילכו מהיום לבתי הספר. הסתדרות המורים מחתה על החרגת הגיל הרך ואיימה להשבית את הגנים: "לא נסכים שעובדים יהיו חשופים לסכנת הידבקות"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו, הערב
נתניהו, הערבצילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (חמישי) על הפסקת הלימודים בבתי הספר ובמוסדות האקדמיים עקב התפשטות נגיף הקורונה. הפעוטונים, הגנים ובתי הספר של החינוך המיוחד הוחרגו לפי שעה מהמהלך, וכך גם הישיבות הדתיות והחרדיות. בהצהרה לתקשורת במשרדו בירושלים קרא נתניהו "להקים ממשלת חירום לתקופה מוגבלת" ו"לשים בצד את הפוליטיקה". מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, דן אמש עם הממונה על השכר והממונה על התקציבים בסוגיית תגמול המורים בעקבות ההשבתה.

ההוראה תחול גם על פעילויות חינוך בלתי פורמליות כמו טיולים, וממשרד החינוך נמסר כי נבחנים פתרונות לילדים בכיתות א'-ג'. נתניהו אמר בנאומו כי יינתנו להם "פתרונות מיוחדים וקייטנות" וכי "נצטרך לטפל גם בתחבורה הציבורית ובבתי הסוהר". בכיתות א' עד י"ב יש 1,763,481 תלמידים שצפויים להיות מושפעים מהמהלך, בהם 161 אלף ילדים עם צרכים מיוחדים המשולבים בכיתות רגילות או בכיתות חינוך מיוחד בבתי הספר. 100 אלף תלמידים שלומדים במוסדות חינוך מיוחד ימשיכו להגיע אליהם.

הסתדרות המורים איימה בתגובה להשבית את הגנים ופרסמה תגובת מחאה על דברי ראש הממשלה, שבה נכתב: "לא נסכים לאפשר לעובדי הוראה להישאר חשופים לסכנת ההידבקות. לא ניתן להפלות בין עובדי ההוראה שמלמדים בגנים לעובדי הוראה אחרים". 

מנעול על שער ביה"ס עירוני ה' במודיעין, שנסגר לאחר שמורה חלתה בקורונה
מנעול על שער ביה"ס עירוני ה' במודיעין, שנסגר לאחר שמורה חלתה בקורונהצילום: גיל כהן מגן

נתניהו הוסיף ואמר: "אנחנו בעיצומו של אירוע עולמי ולאומי שלא היה כדוגמתו בכל שנות קיומה של המדינה. היעד העליון שלנו הוא להאט ככל האפשר את קצב ההדבקה. שיעור התמותה עלול להגיע גם אצלנו למספרים גדולים, ולכן אנחנו מצווים לעשות הכל כדי שזה לא יהיה". הוא העריך כי צפי התמותה מקרב החולים יהיה בין 2% ל-4% וסיפר על שיחתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שבה העריכה כי 70%-60% מאוכלוסיית מדינתה - כ-50 מיליון בני אדם - יידבקו בקורונה.

במשרד החינוך שוקלים כעת שתי אפשרויות אם יבוטלו הבגרויות: להוסיף מועדי בחינות חלופיים או החלפת ציוני הבגרות בציון הבית־ספרי, שיעבור תיקוף במוסדות האקדמיים. בחינות הבגרות של תלמידי כיתות י"א עשויות להיערך בתחילת שנת הלימודים הבאה. עם זאת, מנהלי בתי ספר אמרו ל"הארץ" כי לא דיברו איתם על תרחיש של ביטול הבגרויות או הפסקת לימודים גורפת, וכי הם ניזונים ממידע המתפרסם בכלי התקשורת.

אמש קראו הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, ממנהיגי הזרם הליטאי־חרדי, לקיים לימודים בישיבות למרות התפשטות הנגיף. "לימודי הקודש בתלמודי התורה ובישיבות הקטנות והגדולות וכן בהיכלי הכוללים... ממשיכים כרגיל, כי זה קיום העולם", מסרו השניים. עם זאת, הם קראו "לקיים את הוראות ההיגיינה במשנה-תוקף".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ