רופאים מתריעים: דגימות מחולים חשודים נזרקו כי לא אושרו בדיקות קורונה

אנשי מערכת הבריאות חוששים כי הקריטריונים לביצוע בדיקות קורונה צרים מדי ומחמיצים מאות חולים. משרד הבריאות: סמכויות ההחלטה לבצע בדיקות יועברו מעתה לבתי החולים עצמם

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהל בידוד בבית החולים שיבא תל השומר, ביום חמישי
אוהל בידוד בבית החולים שיבא תל השומר, ביום חמישיצילום: אייל טואג

רופאים בבתי חולים ברחבי הארץ מתריעים כי לא נערכות מספיק בדיקות קורונה בארץ וכי הקריטריונים לביצוען צרים מדי, ומחמיצים חולים רבים. במשרד הבריאות מעריכים כי ישנם מאות חולים שטרם אובחנו, אם לא יותר. "שחררתי היום הביתה 15 אנשים — כל אחד מהם עלול להיות חולה קורונה לא מאובחן", סיפר ל"הארץ" רופא בחדר מיון בבית חולים בירושלים. "מגיעים חולים עם תסמיני קורונה קלאסיים, ותסמינים נשימתיים עם רקע של פוטנציאל סיכון גבוה במיוחד", אמר, והוסיף כי אף על פי כן "במשרד הבריאות לא מאשרים לבצע בדיקה. יש חולים שאנחנו לוקחים מהם דגימות והן נזרקות, כי לא מאפשרים לשלוח אותם למעבדה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי סמכות ההחלטה לבצע בדיקות תועבר לבתי החולים עצמם. עוד נמסר: "בימים הקרובים מספר הבדיקות שנוכל לעשות תעלה משמעותית לאלפי בדיקות ביום. אנחנו פועלים כל העת להעלות אותה עוד".

בשיחה עם "הארץ" אמרה רופאה בחדר מיון באחד מבתי החולים הגדולים כי מספרי החולים המדווחים אינם משקפים את המציאות. "זה מגוחך שמדברים על 154 חולים (נכון לשעות הצהריים, ע"א), בזמן שבודקים קבוצה מאוד קטנה באוכלוסייה ומפספסים את התמונה הכללית. אלה ימים קריטיים, ואם לא יורחבו הקריטריונים לבדיקות באופן משמעותי, זה יקרב אותנו למצב של איטליה". 

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

רופאים בחדרי מיון ורופאים במחלקות זיהומיות מתארים אף הם תמונת מצב דומה. הם מציינים כי המצב בעייתי במיוחד לנוכח העובדה שבישראל נמצאו כבר חולים שמקור ההדבקה שלהם אינו ידוע, וככל הנראה מדובר בהדבקה בתוך הקהילה. "עבדתי היום במיון, וקיבלתי בערך שמונה חולים ששחררתי כזיהום רספרטורי (נשימתי — ע"א), כנראה ויראלי", העיד רופא בפורום שמיועד לרופאים. "לפי צילום הרנטגן לא היו תסמינים דו-צדדיים (כלומר בריאות — ע"א). במידה וכן יש, אני ישר שם אותו בבידוד ושולח ל(בדיקת) קורונה. הבעיה שאם נניח בעוד מספר ימים מישהו מהשמונה הללו יחמיר אכלתי אותה, כי בעת הבדיקה לא הייתי מוגן".

רופא אחר השיב לו: "בוודאות בדקתי אחד כזה היום, וכל המיון שלי נחשף השבוע ללפחות עשרה בדיוק כאלה... דלקת ריאות ויראלית. אחד אפילו נחשף לחולה מאומת, פשוט 'מרחוק'. לא בודקים", סיכם.

רופא שעובד בחדר מיון מתח ביקורת חריפה על מדיניות הבדיקות, וכינה אותה "מחדל". "ככל שאנחנו מבינים, יש גם סירוב להשתמש בבדיקות שבהן משתמשים בדרום־קוריאה (בדיקות בשיטה שונה מזו שבה משתמשים בישראל, המבוססת על איתור נוגדני הנגיף — ע"א), שהן קצת פחות אמינות. אבל בדיקות כאלה בכמויות גדולות בהחלט יכולות לתת אינדיקציה, ובמקרים חיוביים ניתן לאמת עם בדיקת PCR (הבדיקה המבוצעת כיום בישראל — ע"א). זה מחדל, כי כל עיכוב של יום זה מאות אנשים שנדבקים", אמר.

שוק מחנה יהודה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

רופאה אחרת סיפרה כי התלוננה בפני כלכלן במשרד הבריאות על כך שהקריטריונים לבדיקה "לא הגיוניים". "הם כרגע עובדים חזק על לקנות עוד ערכות, מה שכמובן חסר בכל העולם, בשאיפה להגיע ל–5,000 ביום תוך שבוע", סיפרה.

במשרד הבריאות הודיעו בימים האחרונים על מאמצים להעלות את מספר הבדיקות מכ–700 בדיקות ביום לכ–2,200 בדיקות ביום כבר במהלך השבוע הקרוב. על מנת לעמוד ביעד, אנשי מעבדה עוברים בימים אלו הכשרה ייעודית ומעבדות נוספות עוברות התאמה לביצוע הבדיקה, וכן נערכות להיפתח בסופי שבוע. 

המשאב היקר ביותר — בבידוד

הצוותים הרפואיים הם המשאב היקר היותר למערכת הבריאות בימים אלה, אך עובדים רבים במערכת הבריאות טוענים כי הם חשופים להידבקות, וכי המערכת הרפואית אינה נותנת לכך מענה. "יש עלייה בפניות עם תחלואה נשימתית, ובלי קשר צריך להיות מספיק מיגון — ואין", מספרת רופאה באחד מבתי החולים. "בתנאי מגפה לגיטימי לשמור על עצמך, כי הצוות הרפואי הוא משאב חשוב. זמינות הבדיקות מוגבלת ועובדים עם מה שיש", היא מספרת. לדברי רופא אחר ששוחח עם "הארץ", "לנו ברור שיש סיכוי גבוהה שחטפנו את הנגיף, ואנחנו נמנעים להיפגש עם הסבים שלנו. חלקנו נגלה את זה בעוד שבועיים". 

בדיקת חום בבית החולים הדסה עין-כרם, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

"צריכה להיות הלימה בין ההתקדמות בשלבי צעדי בריאות הציבור לקידום הצעדים הנדרשים במערכת הבריאות", אמר פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. "חייבים ליצור מענה רפואי לחשודים במחלה בקורונה תוך הפרדתם מהטיפול הרפואי בחולים אחרים, במערכת רפואת הקהילה ובמיונים. יש לעבור למודל של רפואה מרחוק לא רק לחשודים בקורונה אלא גם לטיפול הרפואי השגרתי, שחייב להימשך". 

בשעה זו נמצאים בבידוד כ–2,500 עובדי מערכת בריאות בבידוד, בהם כ–950 רופאים וכ–650 אחיות. בסוף השבוע הוכנסו 15 אנשי צוות ממחלקת ילדים בהדסה לבידוד, לאחר שאחת המלוות של ילדי המחלקה אובחנה כחולת קורונה. המקרה הזה, שממחיש כיצד חשיפה אקראית לחולה קורונה בודד יכולה להנחית מכה קשה על תפקודה של מחלקת אשפוז בבית חולים, מצטרף למקרה אחר באיכילוב, שם הוכנסו לבידוד 16 אנשי צוות בעקבות מגע עם חולה שאובחן בזמן. במקרה דומה שאירע בחדר המיון בבית החולים בלינסון הוכנסו לבידוד 14 אנשי צוות. 

עובדים רבים מספרים כי לא נעשו עדיין כל צעדים על מנת לאפשר להם להמשיך ולבצע את תפקידם בעת שהמשק נכנס למצב חירום ומערכת החינוך מושבתת. פרופ' לוין מציין כי "יש לתת לעובדי הבריאות את המעטפת הנדרשת על מנת שיוכלו להתרכז במשימתם - מענה משפחתי, ביטחון כלכלי. חייבים לפתוח בהקדם מרכזים ייעודיים לטיפול בחולי קורונה במצב קל, ולהפנות חולים קלים ישירות לשם ולא לבתי החולים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ