קופות החולים יחלו להעביר חולי קורונה במצב קל לבידוד בבתי מלון

המהלך צפוי להתחיל בימים הקרובים במטרה לפנות חדרי בידוד נשימתי ולהקל על העומס בבתי החולים. שהות חולי הקורונה בבתי המלון צפויה להגיע לעד עשרה ימים למטופל

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחלקה המבודדת בבית החולים רמב"ם, בשבוע שעבר
המחלקה המבודדת בבית החולים רמב"ם, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

במערכת הבריאות נערכים להרחיב את מעגל ההתמודדות עם חולי קורונה. ל"הארץ" נודע כי קופות החולים נערכות לבודד חלק מחולי הקורונה בבתי מלון החל בימים הקרובים, כדי למנוע מצב של חזרה מוקדמת מדי לקהילה והדבקת אנשים נוספים. פרקי השהות בבתי המלון צפויים להגיע לעד עשרה ימים למטופל.

מדובר במהלך שבוצע בסיוע פיקוד העורף ובמסגרתו כבר סוכם עם ארבעה בתי מלון, לרבות בצפון ובדרום, כי יבודדו בהם חולים במצב קל. במערכת הבריאות מעריכים כי בתי מלון נוספים יצטרפו לרשימת האכלוס של חולי קורונה מבודדים ככל שיעלה הצורך.

צוות מד"א בנתב"ג, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

המהלך נועד להקל על העומס בבתי החולים, לפנות חדרי בידוד נשימתי שמספרם מוגבל וכן לספק רובד התמודדות חדש בקהילה עם חולי קורונה שמצבם אינו מחייב אשפוז בבית חולים, דוגמת חולים במצב קל עם חולים בשלבי החלמה שעדיין מפרישים את הנגיף ומהווים סכנת הדבקה.

בידודם של חולים במצב זה לא ידרוש ציוד ומכשור רפואי רב. החולים שבבתי המלון יבודדו בהתאם לנהלים ויימצאו במעקב צמוד של אנשי צוות רפואי, בין היתר באמצעות טכנולוגיות של רפואה מרחוק.

34 מתוך 200 חולי קורונה בישראל, נכון ליום ראשון בצהריים, נמצאים באשפוז ביתי באחריות קופות החולים. מדובר חולים שמצבם קל, השוהים בחדר מבודד בביתם ונמצאים במעקב צמוד של צוותי קופות החולים. במסגרת זאת כל חולה מקבל "ערכת קורונה" שכוללת אמצעי מיגון ואמצעים לבצע בדיקה עצמית לאורך תקופת האשפוז. אנשי הצוות הרפואי נמצאים עמו בקשר לאורך היום ומוקד ייעודי זמין לשאלות ולמקרה שיש החמרה במצבו.

מכיוון שאצל מרבית החולים מדובר בתסמינים קלים של מחלת חום, אין צורך רפואי ממשי באשפוז בבית חולים, והסיבה העיקרית לכך היא הבידוד המניעתי.  האפשרות של שימוש בבתי מלון כמעין "מרכזי בידוד" היא אחד מהפתרונות של המערכת לבידוד חולי קורונה במצבים שונים. ככל שיעלה מספר החולים בקהילה, יהפוך האשפוז הביתי לקשה יותר לתפעול ולמסוכן יותר מבחינת סיכון ההדבקה. ריכוז של חולים מבודדים במבנה או מתחם אחד עם תשתית מלונאית, יאפשר מוטת שליטה נוחה יותר והימנעות מביזור רחב של צוותים רפואיים.

חמש מעבדות שיוכשרו לביצוע בדיקות לנגיף הקורונה ייפתחו בימים הקרובים בישראל, כחלק ממאמצי משרד הבריאות להגדיל את מספר הבדיקות לזיהוי הנגיף המתבצעות מדי יום, שעומד כעת על כ-700. על פי יעדי משרד הבריאות, כבר בתוך שבוע יבוצעו בישראל כ-2,200 בדיקות ביום. 

המעבדות שייפתחו יצטרפו לארבע מעבדות הפועלות כיום לזיהוי הנגיף - בבתי החולים שיבא, סורוקה, הדסה ורמב"ם. למעבדות אלו יצטרפו בהמשך מעבדות נוספות שיוכשרו לתפקיד, שיעבדו על פי קריטריונים מעודכנים לביצוע הבדיקות, שיפורסמו על ידי משרד הבריאות. עד כה בוצעו בישראל כ-5,800 בדיקות לזיהוי הנגיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ