המעקב אחר חולי קורונה

ועדת השירותים החשאיים פוזרה לפני שקבעה אם יאוכנו טלפונים של חולים

הוועדה, שכונסה לדיון חטוף שעה וחצי לפני פיזורה, לא הספיקה להצביע על בקשת הממשלה להתיר לשב"כ את המעקב אחר טלפונים של הנדבקים ושל השוהים בסביבתם. היו"ר אשכנזי סירב לדרישת הממשלה לאשר את המהלך בלי דיון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשים עם מסכות מגן לבידוד מקורונה בתל אביב, אתמול
נשים עם מסכות מגן לבידוד מקורונה בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השירותים החשאיים בכנסת, הפועלת במסגרת ועדת החוץ והביטחון, דנה היום (שני) - דקות ספורות לפני פיזורה - באישור בקשת הממשלה לאשר את התקנות המתירות לשב"כ לאכן את מיקומי הטלפונים הסלולריים של חולי קורונה והשוהים בסביבתם ב-14 הימים שקדמו לאבחונם. הוועדה בראשות גבי אשכנזי (כחול לבן) התפזרה לפני שהספיקה להצביע, מאחר שהדיון התמשך עקב הערות מומחי ביטחון ובריאות, ואשכנזי סירב לדרישת הממשלה לאשר את המהלך בלי דיון. המשך הדיון יתרחש רק לאחר שתוקם ועדה חדשה, ובצעד חריג יתפרסם פרוטוקול של הדיון שהתקיים היום.

חרף סירובו של אשכנזי, הממשלה יכולה לעקוף את הכנסת ולבצע את המעקב הסלולרי באמצעות תקנות לשעת חירום. אשכנזי מיהר לכנס את הוועדה היום בניסיון לכפות פיקוח פרלמנטרי על המעקבים אם הצעד יאושר. הוועדה קיבלה מהממשלה את הבקשה לדיון קצת אחרי 13:00, ולמרות זאת החליטה להתכנס כעבור כשעה. עוד מסרה הוועדה, שבין חבריה יש רוב לכחול לבן ולגוש השמאל, כי אם הדיון לא יושלם עד תחילת השבעתה של הכנסת ה-23 ב-16:00, היא ממליצה להקים מיד ועדת חוץ וביטחון בכנסת החדשה וועדת שירותים חשאיים בתוכה כדי להמשיך את הדיון בהקדם. 

נשים עם מסכות מגן בתל אביב, היום
נשים עם מסכות מגן בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

בכיר במשרד המשפטים אמר אתמול ל"הארץ" כי אם ההחלטה תצא לפועל, משמעותה היא ששב"כ יוכל לאכן ולאתר את מסלול הבעלים בלי צו בית משפט. הבכיר הסביר שבתחילה הרשויות יבקשו מהחולים את הטלפון הנייד שלהם. אם חולה יסרב, בשב"כ יפעלו גם ללא רשותו. הוא אמר שהמידע שיימצא יעבור רק לרופאים במשרד הבריאות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז שלשום על המהלך כשאמר כי בכוונתו להפעיל גם "אמצעים דיגיטליים למאבק בטרור שנמנעתי עד היום להפעילם בציבור האזרחי... הם לא פשוטים, יש בהם מידה מסוימת של פגיעה בפרטיות של אותם אנשים". בעקבות הביקורת הציבורית על הסכנה לפרטיות האזרחים בנושא ביקשו השרים גלעד ארדן, אמיר אוחנה, בצלאל סמוטריץ', זאב אלקין וציפי חוטובלי מהמשנה ליועמ"ש רז נזרי להוסיף הגבלות רבות יותר על שב"כ. לפי ההגבלות הללו, ההחלטה תהיה תקפה רק למאבק בקורונה ול-30 יום שבסיומם יימחק כליל כל המידע. שב״כ לא יעשה שום שימוש אחר במידע והוא יועבר ישירות למשרד הבריאות שישלח את ההודעות לטלפונים. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ