המאבק בקורונה |

חופשת הקיץ ביסודי ובחטיבות הביניים תתקצר; באקדמיה ימשיכו בלימודים מקוונים

לפי סיכום בין משרדי האוצר לחינוך, הלימודים מרחוק ביסודי ובחטיבות יופסקו והמורים יקבלו שכר מלא בזמן ההשבתה אך יעבדו תשעה ימים נוספים בחופשת הקיץ. חופשת הקיץ עשויה להתקצר גם בהשכלה הגבוהה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר סגור במועצה האזורית אשכול, בפברואר
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

חופשת הקיץ של בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים תקוצר בתשעה ימים, כך סוכם היום (רביעי) בין משרד האוצר להסתדרות המורים ומשרד החינוך. הסכם זהה צפוי להיחתם גם עם ארגון המורים, המאגד את מורי התיכון. באשר להשכלה הגבוהה, סוכם כי הלימודים במכללות ובאוניברסיטאות יימשכו בשלב זה במתכונת מקוונת ובהמשך ייתכן שייגלשו לחופשת הקיץ.

לפי ההסכם, המורים ימשיכו לקבל שכר בשבועות הקרובים, שבהם לא מתקיימים לימודים בבתי הספר ובגני הילדים, אך הם יידרשו לעבוד תשעה ימים על חשבון חופשת הקיץ. בנוסף, אם משבר הקורונה יסתיים עד ל"ג בעומר, ישיבו המורים יום נוסף על חשבון חופשת ל"ג בעומר. אם הוא יימשך לאחר מועד זה, הם ישיבו יומיים נוספים בשנת הלימודים הבאה.

מעתה והלאה המורים ביסודי ובחטיבות הביניים לא יידרשו ללמד את התלמידים באופן מקוון, אך אולפני השידור של משרד החינוך, שבהם מועברים שיעורים כלליים לפי שכבות הגיל, ימשיכו לפעול. לפי שעה, המורים בתיכון ממשיכים ללמד מרחוק. 

מלבד בתי הספר וגני הילדים, גם מעונות היום המפוקחים לגיל הרך סגורים מאז יום ראשון. המטפלות ומרבית אנשי הצוות - מלבד עובדות סוציאליות ואנשי ביטחון בחלק מהמקומות - הוצאו לחופשה ללא תשלום. שכר הלימוד במעונות עבור חודש מארס נגבה כבר מההורים, אך בארגונים המפעילים את המעונות העריכו כי בהסדר מול משרד האוצר יוחלט על החזר שכר הלימוד עבור הימים שבהם לא היתה פעילות. מוקדם לומר כיצד, אם בכלל, יוחזר הכסף להורים - בתשלום אחד או בפריסה על פני החודשים הקרובים. בינתיים הודיעו הארגונים המפעילים את המעונות כי לא יגבו מההורים את שכר הלימוד עבור חודש אפריל.

בתוך כך, לפי הסכם שהושג היום בין משרד האוצר, המועצה להשכלה גבוהה וראשי המכללות והאוניברסיטאות, הלימודים האקדמיים יתקיימו באופן מקוון במהלך הסמסטר הנוכחי אך יוכלו להתארך גם לתוך חופשת הקיץ. זאת על מנת להשלים את המטלות האקדמיות השונות, ובכפוף  להחלטת המוסדות. בנוסף סוכם כי 70% מעובדי הסגל המינהלי במוסדות האקדמיים יצאו לחופשה על חשבון ימי החופש שלהם, מלבד מיעוט שיוכרו כעובדים חיוניים, כמו שאר עובדי המגזר הציבורי.

"מצאנו כולנו דרך למזער את הנזק המצטבר למערכת ולהתמיד במלאכת היצירה האקדמית שהיא נשמת אפה של החברה הישראלית", אמר פרופ' רון רובין, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת חיפה. בהתאחדות הסטודנטים בירכו על ההסכם, שמבטיח את קיום הסמסטר. פרופ' יפה זילברשץ, יושבת ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, אמרה כי "מחויבות המוסדות והסגל האקדמי לקיים את הסמסטר ונכונותם לעשות זאת תוך ויתור אפשרי על חופשת הקיץ ראויים לשבח".

יו"ר המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות הציבוריות, ד"ר רוברט אלבין, אמר ל"הארץ" כי ההסכם נחתם במהירות ומבלי שניתנה לחברי הוועד אפשרות של ממש להיוועץ או לתאם עמדות מול מוסדות אחרים. "הכריחו אותנו לחתום מהרגע להרגע, תוך איום מפורש שאם לא נחתום יסגרו את המוסד ויוציאו אותנו לחופשה ללא תשלום, כמו בשאר המשק", אמר, "זו התנהגות לא תקינה, גם לא בשעת משבר". עם זאת, הוא הדגיש כי "מצבנו טוב ביחס לעובדים רבים במשק. ההסכם מעגן את זכויות הסגל האקדמי ומאפשר להמשיך ולקיים את הלימודים באופן מקוון".

ההסכם לא כולל עשרה מוסדות אקדמיים לא-מתוקצבים, שבהם נמשכת הלמידה המקוונת ללא גלישה לחופשת הקיץ. המוסדות הם: הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי פרס, המכללה למינהל, המרכז הבינתחומי, מכללת נתניה, המרכז למשפט ועסקים, מכללת שערי מדע ומשפט, מכון שכטר, מרכז שלם ומכללת רמת גן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ