המוסד רכש מאה אלף בדיקות לקורונה. בכיר במשרד הבריאות: "זה לא מה שחסר"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר כי חסרים בעיקר מטושים - המקלות שבאמצעותם מבצעים את נטילת הדגימה מן הנחיריים והלוע. המוסד: "נדייק את הצורך מול משרד הבריאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מד"א עם ערכת בדיקה לגילוי קורונה, שלשום
איש מד"א עם ערכת בדיקה לגילוי קורונה, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

המוסד רכש מאה אלף בדיקות לנגיף הקורונה, אך במשרד הבריאות אומרים כי לא מדובר בבדיקות הנכונות. "לצערי, מה שהגיע כרגע זה לא בדיוק מה שחסר לנו", אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו בראיון ל-ynet, "זאת אומרת, יש כל מיני מרכיבים בתוך הבדיקה וזה לא מה שחסר לנו כרגע. הבעיה היא שחסרים לנו מטושים". מטושים הם מקלות שבאמצעותם מבצעים את נטילת הדגימה מן הנחיריים והלוע. מהמוסד נמסר בתגובה כי "נדייק את הצורך מול משרד הבריאות".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר מאוחר יותר כי "הבוקר קיבלנו ערכות חשובות ותקינות לשימוש הנדרשות לנו לבדיקות קורונה. תודה מיוחדת למוסד ולעומד בראשו, יוסי כהן שמסייעים לנו בעניין זה". במקביל, משרד ראש הממשלה מסר כי "הציוד שהגיע ארצה נדרש וחיוני".

בדיקה לגילוי נגיף הקורונה, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

היקף המחסור במטושים אינו ברור בשלב הזה, אך הוא מונע את הגדלת מספר הבדיקות. על פי מקורות במערכת הבריאות, המחסור הוא גם הסיבה לעיכוב בפתיחת מתחמי "היבדק וסע" שמקים מד"א, שמסוגלים לספק עד 10 אלף בדיקות ביום. "מדובר במחסור עולמי שגם ישראל מושפעת ממנו", אמר ל"הארץ" גורם במשרד הבריאות. "היום צפוי לנחות בישראל משלוח חדש של מטושים, ובמקביל ישראל פועלת למצוא פתרונות מאולתרים לבעיה".

בשיחה עם עיתונאים אמרה אתמול ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, כי "אנו פועלים בכל המישורים כדי להשיג עוד מטושים, ולומדים איך אפשר להשתמש במטושים אחרים". היא הוסיפה כי "מאתמול אני יותר אופטימית לגבי היכולת להשיג אותם".

במד"א סיימו שלשום את הקמת מתחם "היבדק וסע" הראשון, שאמור היה להיפתח אתמול בתל אביב. המתחם בתל אביב אמור להיות אחד משישה מתחמים שייפתחו בהמשך - בחיפה, ירושלים, פתח תקווה, ראשון לציון ובאר שבע. המתחמים אמורים לפעול 24 שעות ביממה, ובכל אחד מהם יוצבו צוותים של מגן דוד אדום, אנשי משטרת ישראל ומאבטחים. מי שנדרשים לבצע את הדגימה באישור רופא יוזמנו אל המתחמים באמצעות מסרון עם הפרטים. חולים שלא יהיו מסוגלים להתנייד למתחם ללא שימוש בתחבורה ציבורית יוכלו לבצע את הבדיקה בביתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ