מגפת קורונה | לאן מותר לצאת, ומה יקרה למי שיפר את ההנחיות החדשות: "הארץ" מסביר

מבט אווירי על כיכר רבין בתל אביב, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (חמישי) כי הממשלה תאשר הלילה תקנות לשעת חירום להגבלת התנועה, שייכנסו לתוקף באופן מיידי וייאכפו על ידי הרשויות. "עד לרגע זה איש בישראל לא מת מהקורונה, אבל לצערי זה לא צפוי להימשך", אמר נתניהו, "זה מחייב החלטות קשות".

מי יכול לצאת מהבית ולאיזה צורך?

על פי התקנות החדשות, שיהיו בתוקף עד 20 באפריל, חל איסור מוחלט לצאת ממקום המגורים למרחב הציבורי. החריגים הם:

  • יציאה לעבודה
  • הצטיידות במזון, בתרופות, במוצריים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים.
  • קבלת טיפול רפואי
  • תרומת דם
  • הפגנה
  • פעילות ספורטיבית לא מאורגנת של עד חמישה אנשים
  • יציאה עם בני המשפחה הגרעינית לאזור בקרבת הבית, אך לא לפארקים ולגני שעשועים (אין איסור על יציאה עם חיות מחמד)
  • יציאה לאירועים דתיים - תפילות, חתונות והלוויות
  • סיוע לאדם אחר בשל גילו, בעיה רפואית או כל קושי אחר

כל החריגים מוגבלים לעשרה אנשים בכל כינוס, וכולם חייבים להיות במרחק שני מטרים זה מזה. בתוך גבולות הבית, בין בני המשפחה, אין חובה לשמור על מרחק.

התקנות אינן מגדירות מהו "צורך חיוני". מעבר לכך, חופש התנועה לא יוגבל, לא יידרשו אישורי יציאה והכבישים ייוותרו פתוחים. גם מקומות עבודה שאינם מוגדרים חיוניים יישארו פתוחים. בדיונים המקדימים לפרסום ההנחיות, טענו בכירים במשרד המשפטים בפני ראש הממשלה כי לא ניתן יהיה לאכוף את סעיף היציאה מהבית, כיוון שניתן יהיה לומר שהיציאה היתה לצורך חיוני.

לכמה זמן מותר לצאת מהבית?

התקנות קובעות שמותר לצאת "לזמן קצר", אך הן אינן מגדירות את פרק הזמן המדויק.

האם הפגנות יוגבלו?

לא מעבר להגבלה הבסיסית של מרחק של שני מטרים. לדברי כמה מקורות במערכת אכיפת החוק, הביקורת על עצירת ההפגנה היום בכביש 1 ובירושלים הביאה להחרגת ההפגנות מאיסור היציאה.

האם משלוחים עדיין מותרים?

התקנות מאפשרות המשך שירותי משלוחים, אך קובעות כי יש להניח את המשלוח סמוך לפתח הבית.

ומה לגבי נסיעה באוטו עם עוד בן אדם?

הנסיעה מותרת לשני אנשים באותו רכב, אלא אם מדובר בבני אותו בית - בני משפחה או שותפים - שלגביהם אין הגבלה. החריג תקף גם לעובדים המועסקים ב"מקום עבודה חיוני" ויכולים לנסוע יחד בהתאם למקומות הישיבה ברכב.

מותר להיכנס לסופרמרקט או לבית מרקחת מלאים בלקוחות?

התקנות מחייבות כל בעל עסק שממשיך לפעול להימנע ככל האפשר מצפיפות במקום אחד, ולפעול לוויסות של כניסת הלקוחות. כל חנות אחרת שממשיכה לפעול ושאינה אחת מהשתיים, צריכה לדאוג שלא יהיו יותר מארבעה לקוחות על כל קופה הפועלת בחנות. 

איך ייאכף הצו החדש?

המשטרה היא שמוסמכת לאכוף בשלב זה את התקנות. כל שוטר יוכל לפנות לאזרח הנמצא מחוץ לביתו, ויוכל לדרוש ממנו הסבר על הימצאותו מחוץ לבית. במשטרה מתכוונים לתגבר את מספר השוטרים ברחובות, אך מקור בארגון הבהיר כי בשלב הזה אין כוונה לעצור כל אזרח ולשאול אותו למעשיו.

עם זאת, התקנות אינן מגדירות ענישה כלשהי למי שמפר את ההנחיות - קנס או פתיחה בהליך פלילי. הסנקציה הפלילית היחידה בתקנות החדשות נוגעת לבעלי עסקים, כמו בעלים של מתחמי קניות גדולים, פאבים, דיסקוטקים, מכוני כושר, והיא חצי שנת מאסר.

בשלב זה, אין בתקנות החדשות קנסות כלשהם, מעבר לאלה שכבר נקבעו - 5,000 שקל על הפרת בידוד או על התקהלות בניגוד לנהלים וסירוב להתפנות.

אז מה המשמעות של הצו החדש?

העבירה היחידה שהמשטרה תוכל לאכוף בהקשר לתקנות החדשות היא "הפרת הוראה חוקית", שעונשה נע בין שנתיים לארבע שנות מאסר, במקרה של הפרת הוראה הקשורה לחיי אדם, כמו חשש להדבקה. אלא שבפועל, אומר מקור בכיר במערכת אכיפת החוק, עיקר המטרה של התקנות היא הצהרתית. "במקרה של הפרת האיסורים, הכוונה היא לפעול בשיח ובהידברות מול האוכלוסייה. רק במקרים קיצוניים תפעל המשטרה באכיפה פלילית".

בעקבות התקנות החדשות, במשטרה מתכוונים לתגבר את כמות השוטרים שיהיו ברחובות אולם גורם בארגון מדגיש: "אין כוונה בשלב הזה לעצור כל אזרח ולשאול אותו למעשיו. המטרה היא שהאזרחים יגלו אחריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות