יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

מחסומים יוצבו בערים, ביציאות מהשכונות ובכבישים הבינעירוניים; שוטרים וחיילים ייאכפו תקנות האוסרות על יציאה מהבתים; עובדים חיוניים ייצאו ויחזרו ממקומות העבודה באמצעות אישור מיוחד – כך תראה המדינה בתרחיש החמור ביותר של התפשטות נגיף הקורונה. לפי מסמך שהגיע לידי "הארץ", התרחיש המפורט הוא הקיצוני ביותר, והוא יתממש במצב שבו "אין שליטה על התפרצות הנגיף, ולאור כך, יוחלט להטיל בידוד הדוק ומלא על כלל התנועות ברמה הלאומית".

תרחיש זה, המכונה "שלב ג'", הועלה בדיון שנערך אתמול (חמישי) במשרד הביטחון בהשתתפות נציגי הממשלה, המשטרה וצה"ל. השלב הנוכחי שבו ישראל מצויה מוגדר על ידי המדינה כ"שלב א'", ובמסגרתו תגביר המשטרה החל מהיום את נוכחותה בכבישים ותבצע אכיפה בעיקר נגד בעלי עסקים שפועלים בניגוד לתקנות לשעת חירום. בשלב הנוכחי, אדם שיצא מביתו בניגוד להנחיות לא יהיה חשוף לאכיפה פלילית אלא במקרים קיצוניים, שטרם הוגדרו על ידי המשטרה.

כיכר מגן דוד בת"א, אתמולצילום: מוטי מילרוד

השלב הבא, שלב ב', מבוסס על תרחיש שבו תהיה "התפרצות חמורה של הנגיף במרחב מוגדר שיצריך התנהלות במציאות של בידוד מקומי". במצב שכזה, המשטרה תקים מחסומים בכניסה וביציאה מהאיזור המדובר, והיציאה מהאזור תותר באמצעות תעודה מזהה. בשלב ב' הפקחים העירוניים יסייעו למשטרה לאכוף את הגבלות התנועה, ובין היתר יבוצעו תישואלים לצד "הרתעה מחמירה" באיזורים שיבודדו.

השלב השלישי, כאמור, הוא הקיצוני ביותר. כבר כיום מחזיקה המשטרה בתוכנית ארצית מפורטת לחסימת איזורים והגבלת תנועה. בין היתר, יוקמו נקודות ביקורת גם להולכי רגל ותותר תנועה רק לעובדים חיוניים באמצעות הצגת תעודות מזהות. כוחות צה"ל אמורים בשלב הזה להצטרף לכוחות המשטרה ומג"ב ולסייע להם במשימות, לצד הגברת האכיפה על האיזורים שבודדו.

הולכי רגל בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בתרחיש הקיצוני ביותר, רשות החירום הלאומית תקבל אחריות כוללת על המצב, מה שייתכן ויקרה עוד לפני שלב ג'. בשלב זה פיקוד העורף יהיה אחראי לתיאום כלל מערך ההסברה – כולל מסרים ופרסומים מצדם של משרד הבריאות והמשטרה וישיבה באולפני הטלוויזיה. גם בתרחיש הקיצון תורשה יציאה לרכישת מזון, אולם הדבר יווסת על ידי המשטרה.

במקביל, אחת הסוגיות המרכזיות שנידונות בכלל גופי החירום היא סוגיית השפה. בין היתר, מנסות הרשויות השונות למצוא מונח אחר למלה "סגר", בשל הקונוטציות השליליות של המונח. כחלק מניסיון ליצור "שפה משותפת", תוחלף המלה סגר במלה "בידוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ