ללא אמצעי מיגון ובניגוד להנחיות הממשלה, המשטרה ממשיכה בפעילות בעיסאוויה

לפי התושבים, בשני הלילות האחרונים נרשמו עימותים בין צעירי השכונה לשוטרים, במהלכם התבצעו מעצרים ללא אמצעי מיגון. הפעילות מגבירה התקהלויות בשכונה, וגם השוטרים עצמם לא מקפידים על ההנחיות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בעיסאוויה, בקיץ
שוטרים בעיסאוויה, בקיץצילום: אמיל סלמן

משטרת ירושלים ממשיכה בפעילות יזומה בשכונת עיסאוויה שבירושלים, למרות שפעילותה גורמת להתקהלויות המנוגדות להנחיות הממשלה למניעת התפשטות נגיף הקורונה. במקביל, תושבים בכפר מדווחים כי המעצרים מתבצעים ללא כל אמצעי מיגון וכי השוטרים עצמם אינם נשמעים להוראות ועומדים בצפיפות בשכונה.

בשני הלילות האחרונים נרשמו עימותים קשים בין צעירים בכפר לבין המשטרה. הצעירים ירו זיקוקים ובקבוקי תבערה והמשטרה הגיבה באמצעים לפיזור הפגנות ובמעצרים. לדברי תושבי הכפר, שלשום הגיעו השוטרים ללוות אמבולנס שלקח שבים מחו"ל לביצוע בדיקות, ובמקרה נוסף השוטרים נכנסו לשכונה כדי לעצור צעיר שנחשד בביצוע עבודות חיטוי מטעם הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים, דבר האסור על ידי המשטרה.

תיעוד פעילות המשטרה בעיסאוויה, השבוע

"אף אחד לא נגע בהם (השוטרים), אף אחד לא אמר כלום", אמר ל"הארץ" מוחמד אבו חומוס, פעיל מרכזי בכפר, "אחרי כמה שעות השוטרים חזרו והתחילו לעשות סיבובים בשכונה ועצרו שני ילדים סתם שעמדו". לדבריו, "לא היו אבנים ולא היה כלום, ואז התחיל בלגן".

לדברי אבו חומוס, השוטרים בעצמם לא מקפידים על ההנחיות בנוגע לקורונה. "הם נוסעים 7-8 אנשים ברכב ועומדים אולי 15 בצפיפות באותו מטר, כאילו אין מצב חירום ואין כלום". במספר סרטונים שצילמו תושבי הכפר נראה מעצר אלים של אחד התושבים כאשר שוטרים רבים מתעמתים ותופסים את החשוד ללא אמצעי מיגון.

"אנו נאלצים לפנות הפעם ובדחיפות לאור העובדה המדהימה כי גם בימים אלה, של התנהלות ייחודית הנדרשת אל מול נגיף הקורונה, ממשיכה פעילות המשטרה הדורסנית בשכונת עיסאוויה, כקודם", כתבה אתמול (חמישי) עו"ד אשרת מימון, מעמותת עיר עמים, לשר הבריאות ולראש העיר ירושלים. לדבריה, התנהגות המשטרה גורמת לפקקי תנועה, התקהלויות והתגודדויות של עוברי אורח, עיכובים, מעצרים וחיפושים שכולם גורמים להפרות נהלי משרד הבריאות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת בכל רחבי העיר ירושלים במטרה להבטיח את שלום הציבור ובטחונו, בדגש לתופעות פשיעה והפרות סדר, ובכלל זה בכפר עיסאוויה שבמשך שנים היווה מוקד להפרות סדר, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר שוטרים שפעלו במקום ולעבר כביש מעלה אדומים-ירושלים תוך סיכון חיי משתמשי הדרך. בעקבות פעילות זו של המשטרה, שמבוצעת באופן נקודתי נגד הפורעים, חלה ירידה חדה בעבירות אלו המסכנות את חיי האזרחים והשוטרים. לצד פעילות זו, בימים אלו פועלת משטרת ישראל גם לאכיפה והסברה של צו משרד הבריאות, כמו גם באיזורים השונים במזרח ירושלים וזאת על מנת למנוע התקהלויות ופתיחתם של בתי עסק האסורים על פי צו במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ