תרגילים שערך הממשל ב-2019 הראו: ארה"ב לא מוכנה למגפה. מאז לא נעשה דבר

בבית הלבן התכוננו ארבע שנים לתרחיש של מגפה עולמית. אף שנמצאו ליקויים רבים בהיערכות, צעדים מעטים ננקטו לקראת מצב אמת. כשנגיף קורונה הגיע - טראמפ העדיף להתכחש לו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן, היום
טראמפ בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן, היוםצילום: AFP

נגיף התוקף את מערכת הנשימה מתפרץ בסין ומתפשט במהירות בעולם. חולה ראשון בארה"ב מתגלה בשיקגו, וכעבור 47 יום ארגון הבריאות העולמי מכריז על מגפה עולמית. אולם ההודעה מגיעה מאוחר מדי — 110 מיליון אמריקאים חלו, כ–7.7 מיליון נזקקו לאשפוז וכ–586 אלף ימותו.

זה היה התרחיש שאליו נערך משרד הבריאות בארה"ב בסדרת תרגילים שהתקיימו בין ינואר לאוגוסט 2019, תחת השם "התפשטות ארגמן". תוצאות הסימולציה, שעסקה בזן של שפעת, מדגישות עד כמה הממשל הפדרלי לוקה בתקציב חסר, בהיעדר מוכנות ובחוסר תיאום בבואו להיאבק בנגיף שטרם נמצא לו מרפא.

רבות מההשלכות הקטלניות לכאורה של הכישלון בתיקון ליקויים אלה מקבלות עתה ביטוי ממשי ברחבי ארה"ב. זו לא היתה ההתרעה הראשונה שקיבלו ראשי המדינה. בארבע השנים האחרונות התמודד הממשל האמריקאי שלוש פעמים — תחת שני נשיאים שונים — עם תרחישים מפורטים של מגפה אפשרית, ושל הליקויים בהיערכות אליה. במקרים מסוימים אף התקבלו המלצות על פעולות ספציפיות לשיפור.

ב–2016 הפיק ממשלו של ברק אובמה דו"ח מקיף על הלקחים שלמד מהמאבק נגד האבולה. בינואר 2017 ערכו בעלי תפקידים בממשל היוצא תרגיל נרחב, שעסק בתגובה למגפה, בהשתתפות בכירים בממשלו של הנשיא הנכנס, דונלד טראמפ.

צוות חיטוי בניו יורקצילום: Mary Altaffer/אי־פי

הסיפור המלא של התמודדות ממשל טראמפ עם נגיף הקורונה טרם הסתיים. בעלי תפקידים בממשל, אנשי רפואה, עיתונאים והיסטוריונים יבלו שנים בהתבוננות אחורה במסרים המעורפלים ובהזדמנויות שהוחמצו בשלושת החודשים האחרונים. בתקופה זו עבר הנשיא מזלזול בנגיף, שלדבריו יביא למקרי הידבקות בודדים ש"יהיו בשליטה", ועד להודעתו הסותרת בשבוע שעבר כשאמר שידע כל הזמן שיש מגפה בדרך.

הבית הלבן מסר בתגובה כי בתרגיל אשתקד הוחלט על פרסום צו נשיאותי, במטרה לשפר את הזמינות ואת האיכות של החיסונים נגד שפעת, וכי הממשל פעל בתחילת השנה להגדיל את המימון לתוכנית של משרד הבריאות שמתמקדת באיום של מגפה עולמית. "כל רמיזה שהנשיא לא התייחס ברצינות לאיום הקורונה היא שקרית לגמרי", אמר ג'אד דיר, אחד מדוברי הממשל.

אולם בעלי תפקידים סירבו לומר מדוע הממשל גרר רגליים בביצוע בדיקות נרחבות לאבחון חולים ולא פעל מהר יותר להכרזה על סגירת מוסדות חינוך והנחיה על החלת מדיניות של ריחוק חברתי — על אף שכל הסימולציות הראו כי כך יש לפעול. כשנשאל טראמפ ביום חמישי האחרון על מידת המוכנות של הממשל, הוא השיב כי "אף אחד לא ידע שתהיה מגפה בסדר גודל כזה. אף אחד לא ראה דבר כזה קודם לכן".

אלא שהעבודה שנעשתה בחמש השנים האחרונות מוכיחה שלממשל היה מידע משמעותי בדבר הסכנות של מגפה — שחזה במדויק את אותן בעיות שטראמפ נאבק בהן באיחור כיום. התרגיל שנערך אשתקד בוושינגטון הבירה וב–12 מדינות, בהן ניו יורק ואילינוי, מוכיח שהסוכנויות הפדרליות בתקופת טראמפ המשיכו במאמץ שהחל בתקופת אובמה להתכונן מראש למגפה. אך התכנון והחשיבה נעשו ברמות הפקידות הזוטרה. נראה כי הידע ותחושת החירום בדבר הסכנה מעולם לא קיבלו די תשומת לב ברמות הבכירות ביותר של הרשות המבצעת או בקונגרס. כך, לא חל כל שינוי במצב של פערי תקציב, מחסור בציוד ובלבול רב בתוך ובין זרועות שונות בכל רמות הממשל.

רחוב ראשי באל פאסו, בגבול ארה"ב-מקסיקו, היוםצילום: AFP

לקחים נלמדו - ונשכחו

כבר בתקופת ממשל ג'ורג' בוש הבן התמקדו בכירים במשרד לביטחון הפנים ובמשרד הבריאות בפערים הגדולים בתגובה להתקפות ביולוגיות ובסכנה הגדלה מפני מגפה. המבחן הראשון הגיע באפריל 2009, חודשים ספורים לאחר תחילת כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה. ילדה בת עשר מקליפורניה אובחנה כחולה במחלה מדבקת, שכונתה בהמשך שפעת החזירים (H1N1) — מגפת השפעת הראשונה זה יותר מ–40 שנה.

במרכז לפיקוח על המחלות ומניעתן (CDC) מעריכים כי היו בארה"ב 60.8 מיליון חולים בשפעת החזירים — מהם 274 אלף אושפזו ויותר מ–12 אלף מתו. הנתונים הראו כי הנגיף קטלני פחות ממה שחשבו בתחילה. אבל זו היתה קריאת אזהרה, ובעלי תפקידים בממשל אובמה אמרו שהם התייחסו לכך ברצינות ויזמו תוכנית שהורחבה בתחילת 2014, עם התפרצות האבולה במערב אפריקה אשר עוררה חשש שהמגפה עלולה להתפשט לארה"ב.

נגיף האבולה היה מדבק פחות מהשפעת, אבל קטלני בהרבה. הוא הרג 11 אלף בני אדם באפריקה. אבל התוצאות היו עלולות להיות גרועות הרבה יותר. ארה"ב שלחה כמעט 3,000 חיילים לאפריקה לסייע במניעת התפשטות המחלה. בעוד שהמאמץ לעצירתה נחשב להצלחה, בכירים בבית הלבן סברו כי לארה"ב שיחק המזל, ושתגובתה חשפה ליקויים במוכנות.

כריסטופר קירשהוף, עוזר במועצה לביטחון הלאומי בממשל אובמה, הועבר מהפנטגון לבית הלבן כדי לטפל במשבר האבולה. הוא הופקד על הכנת דו"ח ובו לקחים של זרועות הממשל השונות. החולשות שקירשהוף זיהה היו בגדר סימני אזהרה מוקדמים של מה שהתפתח בשלושת החודשים האחרונים, עם התפשטות נגיף הקורונה.

ארה"ב פיתחה אמנם במהירות אמצעים לזיהוי חולים המגיעים בטיסות מעבר לים — על סמך כלים מודיעיניים שפותחו לאחר פיגועי 11 בספטמבר כדי לעקוב אחרי מי שנחשדו כטרוריסטים — אך קירשהוף גילה ליקויים אפילו במדידת מהירות התפשטות הנגיף. הדו"ח שחיבר מצא גם כמה דברים חיוביים. בהם, הקמת כוח משימה למאבק באבולה עוד בטרם התגלה חולה אחד על אדמת ארה"ב — וכן הקצאת מימון חירום בידי הקונגרס, בסך 5.4 מיליארד דולר שנועדו לטיפול במחלה ובדרכים למניעתה בארה"ב ובמערב אפריקה.

מה שבולט בקריאת הדוח של קירשהוף היום הוא כי רק מעט מהליקויים העיקריים שמצא תוקנו, למרות שפע ההמלצות שהופנו לכל אגפי הרשות המבצעת. אולם, הדו"ח הוליד שינוי גדול — במסגרת המועצה לביטחון לאומי הוקם משרד שנועד לתאם את פעולות הממשל ולספק התרעה מוקדמת.

לאחר בחירתו של טראמפ, ערכה ליסה מונקו, היועצת לביטחון המולדת של אובמה, תרגיל מקיף לבכירים הנכנסים, ובהם שר החוץ רקס טילרסון, השר לביטחון פנים ג'ון קלי ושר האנרגיה ריק פרי. השלושה קיבלו הנחיות כיצד יש להגיב להתפרצות קטלנית של מגפת שפעת. מונקו התרשמה מהרצינות שגילה מחליפה טום בוסרט כלפי האיום, כמו גם מתגובתם של 30 מאנשי הממשל הנכנס שהשתתפו בתרגיל. ואולם, כשהמשבר הנוכחי פרץ, כמעט כל הבכירים שישבו אז ליד השולחן, בהם טילרסון, קלי ופרי, פוטרו או עזבו את תפקידם.

לכתבה המלאה מאת דיוויד סנגר, אריק ליפטון, איילין סליבן ומייקל קרול בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ