המשרד להגנת הסביבה: החיטוי נגד קורונה בשטח ציבורי לא יעיל ומסוכן

במשרד הביעו חשש שחומרי חיטוי יגיעו למקורות מים ויגרמו זיהום. מרמת גן נמסר כי הפעולות נעשות בתיאום עם מומחה המייעץ לממשלה, ואילו בראשון לציון אמרו כי מכבי האש אישרו את המהלך

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיטוי בגן שעשועים
חיטוי בגן שעשועיםצילום: מוטי מילרוד

אין הוכחה ליעילותן של פעולות החיטוי נגד נגיף הקורונה בשטחים ציבוריים, ולעומת זאת קיים חשש שהן יגרמו נזקים סביבתיים, כך מסר המשרד להגנת הסביבה. לפי המשרד יש להפסיק פעילות זו במתכונתה הנוכחית - עמדה שהביעו בימים האחרונים גם מומחים בישראל ובעולם.

העובדה שנגיף הקורונה יכול להמשיך להתקיים פרקי זמן מסוימים על משטחים שונים, בפרט כאלו העשויים פלסטיק ומתכת, הביא לביצוע פעולות חיטוי נרחבות. פעולות אלו כוללות חיטוי של שטחים ציבוריים, בהם מדרכות וכבישים, והן נעשות במקומות רבים בישראל, לעיתים ביוזמת רשויות מקומיות.

חיטוי בקרית יערים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

על רקע זה אמרה מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, ד״ר גל זגרון, כי "אין שום עדות או הוכחה לכך שהחיטוי הזה יעיל נגד התפשטות הנגיף. צריך גם לזכור שאין באופן כללי יעילות לפעילות חיטוי אם היא לא מתבצעת אחרי פעילות של ניקוי השטח". זגרון הוסיפה כי ״ישנו חשש שחומרי חיטוי יגיעו למקורות מים ויגרמו זיהום״.

פרופ' חגי לוין, מומחה לבריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית, אמר גם הוא כי ״צריך להתבסס על צעדים המבוססים על מדע ועל ראיות ולא על פחדים״. לדבריו, ״יש להתמקד במה שמועיל - היגיינה אישית וריחוק חברתי - ולהימנע מצעדים שהתועלת שלהם מפוקפקת והנזק שלהם אפשרי כמו חיטוי המוני במקומות ציבוריים".

בנוסף, כתב העת סיינס פרסם באתר החדשות שלו בסוף השבוע מאמר על פעולות החיטוי ברחבי העולם נגד הקורונה. מומחים שהתראיינו לאתר הטילו ספק ביעילות החיטוי של שטחים במרחב הציבורי. "החשיפה במקומות האלה היא ממילא מוגבלת", אמר חואן לאון, מומחה לבריאות סביבתית מאוניברסיטת אמורי, "אף אחד לא מסתובב בחוץ ומלקק מדרכות או כבישים". מומחית נוספת הזהירה מפני ההשלכות הבריאותיות של השימוש בחומרים כמו סודיום היפוכלוריט, המשמש לייצור חומרי ניקוי וחיטוי כמו אקונומיקה. חומר זה, כמו דומיו, יכול לגרום גירוי חריף של רקמות במערכת הנשימה. לאחרונה פרסמו גם רשויות הבריאות בסין המלצה להפסיק את החיטוי במרחבים ציבוריים.

בישראל אין כיום רישום והסדרה של שימוש בחומרי חיטוי והפעולות שנעשות כעת בשטח אינן מרוכזות בידי אף גורם. זו אחת הסיבות לכך שאין למשרד להגנת הסביבה מידע על החומרים שבהם נעשה בימים האחרונים שימוש לחיטוי משטחים ציבוריים. מדינות אחרות השתמשו בעיקר בחומר החיטוי סודיום היפוכלוריט, ובמשרד להגנת הסביבה מעריכים שבישראל נעשה ככל הנראה שימוש בחומר אחר הנקרא אמוניום רבעוני.

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי בקרוב יפרסם משרד הבריאות הנחיות לגבי פעולות חיטוי אך הן יתייחסו רק לסוגי משטחים ספציפיים. כמו כן, המשרד הבהיר שפעילות החיטוי אינה מוגדרת כפעילות הדברה תברואתית ולכן אסור למדבירים מורשים להשתמש בציוד שיש להם למטרה זו.

ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה לפניית "הארץ" בנושא. שתיים מהערים שפעולות חיטוי נעשות בשטחן הגיבו לפניות ״הארץ״. מעיריית ראשון לציון נמסר כי "האישור לפעילות החיטוי ניתן על ידי גורמי כיבוי האש והם מובילים את המהלך". עיריית רמת גן מסרה: ״הפעולה מבוצעת על בסיס התייעצות עם פרופסור מומחה שמייעץ לממשלת ישראל בעניין״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ