המדינה לבג"ץ: בטל את הצו האוסר על המשטרה לאכן טלפונים של מבודדי קורונה

הצו ניתן יומיים לאחר אישור תקנות החירום בממשלה, המסמיכות את המשטרה לאכן טלפונים סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים כחולים ללא צו בית משפט

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזרחים עם מסיכות מחוץ לסניף שופרסל באופקים, אתמול
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

המדינה פנתה הערב (שני) לבג"ץ בדרישה לבטל את צו הביניים שאוסר על המשטרה לעקוב אחר אזרחים שנדרשים לשהות בבידוד בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. הצו ניתן תוך דרישה כי סמכות המשטרה לעשות זאת תאושר בכנסת.

הממשלה אישרה בשבוע שעבר תקנות לשעת חירום לאיסוף נתוני מיקום סלולריים ונתונים אישיים נוספים של חולי קורונה או מי שחשודים שנדבקו בנגיף. זאת, לצורך התרעת נדבקים פוטנציאליים ואכיפת הנחיות הבידוד. הממשלה אישרה בנפרד גם תקנות חירום בנושא למשטרה וגם תקנות לשב"כ. תקנות המשטרה, שטרם יושמו והוקפאו כעבור יומיים על ידי בג"ץ, אפשרו לאכן טלפונים סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים כחולים ללא צו בית משפט.

בבקשת המדינה לבטל את הצו נכתב כי "משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בקיומה של פעילות פיקוח זו כחלק ממכלול טיפול המדינה במגפה, בפרט לנוכח קיומן המסתבר של הפרות נרחבות ולנוכח התפשטות המחלה בקצב של כ-150 חולים חדשים מידי יום, שלהערכת משרד הבריאות שיעור זה יגדל בצורה מעריכית".

המדינה פירטה כמה שינויים שביצעה בתקנות מאז שאושרו בדיון לילי בממשלה: תוקפן יקוצר משלושה חודשים לשבועיים, הסמכות לקבל נתונים לצורך חקירה אפידמיולוגית תימחק וכך גם הסמכות להעביר את הנתונים למשרד הבריאות. עוד נכתב כי תתווסף הוראה שתחייב את המשטרה למחוק מידע שאינו נחוץ להליך המשפטי נגד מפרי בידוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ