הנגיף מתפשט בבית האבות בירושלים: "למה משרד הבריאות לא שומר עלינו?"

15 דיירים ואנשי צוות בבית הדיור המוגן נדבקו בנגיף, שבעה מהם אובחנו ביומיים האחרונים. שתי חולות מהמחלקה הסיעודית לא פונו לבית חולים במשך שעות. בנה של אחת הדיירות: "אלה האנשים שבנו את המדינה. לא מגיע להם להיבדק?"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדיור המוגן "מגדל נופים" בירושלים, לפני שבועיים
בית הדיור המוגן "מגדל נופים" בירושלים, לפני שבועייםצילום: אמיל סלמן

"משרד הבריאות כל הזמן אומר 'תשמרו על סבא וסבתא', אז למה הם לא שומרים עלינו? אתם רוצים שכולנו נידבק?" שואלת אסתר קובי, דיירת בבית הדיור המוגן "מגדל נופים" בירושלים. אחרי שני מקרי מוות של דיירים, נמשכת ההדבקה בתוך הבניין - 15 דיירים ואנשי צוות אובחנו עם נגיף הקורונה, שבעה מהם התבשרו על כך ביומיים האחרונים. רוב החולים הם מקרב המאושפזים ואנשי הצוות במחלקה הסיעודית של הבניין. אתמול (שלישי) מת בבית החולים הדסה עין כרם אחד הדיירים במחלקה הסיעודית, שאושפז לפני יומיים. ביום שבת מת אריה אבן, אף הוא דייר בנופים, שנדבק בשבוע שעבר.

לפי גורם במקום, שתיים מהדיירות המאושפזות במחלקה הסיעודית שנמצאו חיוביות לנגיף לא פונו לבית חולים במשך שעות. אנשי הצוות מנסים לבודד אותן משאר דיירי המחלקה ככל שניתן. מבין 15 הנדבקים במחלה בנופים ישנם שישה דיירים, שישה אנשי צוות ישראלים ושלוש מטפלות סיעודיות זרות.

עבודות חיטוי ב"נופים", החודשצילום: אמיל סלמן

בקרב הדיירים, בני משפחותיהם ואנשי הצוות גוברת הביקורת על החלטת משרד הבריאות שלא לבדוק את כל הדיירים והעובדים במקום. "ההרגשה שלי שאנחנו זקנים וכבר חיינו את חיינו ועכשיו אנחנו קצת מיותרים ואפשר לשטח איתנו את העקומה", אומרת קובי, חברת מועצת הדיירים של בית האבות. "המצב מאוד קשה. איך יכול להיות שיש פה שתי חולות שמסרבים לפנות אותן?"

כל דיירי המקום נמצאים בבידוד כבר שבועיים, יחד איתם נעולים בבניין  שמונה עובדים שקורסים תחת הנטל. הם צריכים לדאוג לכל צרכיהם של 170 הדיירים שלא יכולים לצאת מהחדרים. "העובדים שלנו נאמנים בצורה בלתי רגיל, הם מביאים לנו כל מה שאנחנו צריכים, אבל יש גבול לכוח האנושי", אומרת קובי. "אף אחד לא רעב ואף אחד לא צמא, אנחנו אנשים ממושמעים שיושבים בחדרים כבר שבועיים, אבל יש לנו מצוקה של כוח אדם והיינו מצפים שיעזרו לנו".

"אני פשוט לא מבין את חוסר האחריות וההפקרות של משרד הבריאות", מוסיף בנה של אחת הדיירות. "מדובר בעשרות קשישים שכבר שבועיים בבידוד. חלקם נשאים בוודאות. ובעוד יומיים כשיאפשרו להם לצאת מבידוד, הם לא ייצאו, כי הם מפחדים. לא על עצמם - אלא להדביק את החברים שלהם. הם מעדיפים להמשיך את הבידוד הקשה, כשכל אחד מהם לגמרי לבד, העיקר שלא ידביקו דייר אחר. זה פשוט קורע את הלב".

הבן הוסיף כי "האטימות וחוסר האכפתיות של המדינה מקוממים ומכעיסים. כאילו לאף אחד לא אכפת מהם. כל הזמן מדברים על הגדלת מספר הבדיקות, אבל אותם פשוט לא סופרים. מדובר באנשים שבנו את המדינה. לא מגיע להם גם להיבדק?"

לדברי יו"ר מועצת הדיירים במגדל נופים, צביקה לוי, "אני לא לוחץ בנושא של הבדיקות כי משרד הבריאות נמצא במצב שלנו, אבל פי אלף". עדה פרידמן, אחת הדיירות, הוסיפה: "אני בקשר עם הדיירים ואני מרגישה שמתחיל להיות יותר קשה כל שהזמן והבדידות מתמשכים. אבל עם כל זה אנשים שומרים על מורל ואפילו מי שמתלונן מתלונן עם התנצלות שזה לא נעים להתלונן במצב כזה, כי מי אשם בזה?". לדבריה, "אנשים קצת מבולבלים ויש לחץ והם היו רוצים שבכל זאת יעשו את הבדיקות כדי לדעת, זה ייתן תחושה של יותר ביטחון".

בית הדיור המוגן נופים בירושלים היה אחד ממוקדי ההתפרצות הראשונים של המחלה, לאחר שאחת העובדות נדבקה בנגיף והדביקה דיירים ואנשי צוות. זה כעשרה ימים שכל 170 הדיירים שלו נמצאים בבידוד בדירות שלהם.

בשבוע שעבר הסבירו במשרד הבריאות כי אין טעם בעריכת בדיקות לדיירים שנמצאים בבידוד, כי התוצאות לא ישנו דבר, שכן אדם שלא פיתח תסמינים לא יפונה לטיפול ממילא. עוד הסבירו במשרד כי תשובה שלילית בבדיקה לדיירים לא אומרת שהם לא נחשפו לנגיף והם יאלצו להישאר בבידוד בכל מקרה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד פועל לסייע למוסדות בגיוס כוח אדם בזמנים אלו בהם מערכת הבריאות נותנת מענה לכלל המוסדות והקהילה. נציגי משרד הבריאות נמצאים בקשר רציף ונותנים מענה על פי ההנחיות. פינוי לבית חולים נעשה על פי מצב התחלואה וההנחיות. ביצוע בדיקות יקבע על פי ההנחיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ