בחינות הבגרות יצומצמו ל-5-3 מקצועות חובה ויתחילו בסוף יוני

משרד החינוך הודיע כי התלמידים ייבחנו השנה רק במקצועות שפה (עברית או ערבית), במתמטיקה, באנגלית, במקצוע הומני ובמקצוע מדעי. בשאר המקצועות יינתן ציון בית ספרי

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינת הבגרות באנגלית, בשנה שעברה
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך הודיע היום (רביעי) כי בגלל מגפת הקורונה יתקיימו השנה בין שלוש לחמש בחינות בגרות בלבד במקצועות החובה, ולא כשבע כמו בדרך כלל. כמו כן, הבחינות יידחו לסוף יוני ולא ייערכו בתחילת מאי כנהוג. הן צפויות להסתיים בסוף יולי, ובמקצועות הבחירה יינתן רק ציון בית ספרי על סמך מבחנים ועבודות שנעשו במהלך השנה.

על פי הודעת המשרד, השנה יתקיימו בחינות בשפה (ערבית ועברית), במתמטיקה, באנגלית, במקצוע הומני אחד לבחירת בית הספר (ספרות, תנ"ך, היסטוריה או אזרחות) ובמקצוע מדעי לתלמידים שלומדים כימיה, ביולוגיה, מדעי המחשב או פיזיקה. המיקוד לתלמידים יכיל חומר בהיקף מצומצם מכפי שניתן תחילה.

תרגול למידה מרחוק בתיכון "שיטים" ביישוב ספיר שבערבה, בינוארצילום: אייל טואג

בשבוע הראשון של תקופת הבחינות התלמידים ייבחנו במדעים, בשבוע השני במתמטיקה, בשבוע השלישי באנגלית ובשבוע הרביעי במקצוע הומני. בשבוע החמישי יתקיימו בחינות השפה, ובסיומו יחלו מועדי ב' שיימשכו גם בתחילת השבוע שלאחר מכן. לוח הבחינות המדויק עם מיקוד חומר הלימודים יפורסם ביום שני.

תאריך הבחינות נקבע מתוך הנחה שעד אז נוהלי הסגר יהיו קלים יותר ויוכלו לכנס את התלמידים. עם זאת, המשרד מתכנן לפרוס את הבחינות ככל האפשר, כך שתלמידי יחידות שונות במתמטיקה או באנגלית ייבחנו בימים שונים. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הסביר כי מטרת פריסת הבחינות על פני שישה שבועות היא "שילד לא יידרש לשתי בחינות בשבוע".

הבחינות עצמן כבר נכתבו ואושרו לפני פרוץ המגפה, ולא ישונו בניסיון להוריד את רמתן או להוריד מהן חומר. בשבוע שעבר פרסם משרד החינוך מיקוד לחומר הלימודים, בהתאם לשאלות שיופיעו בבחינות, אך מורים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי המיקוד שפורסם לא משקף הפחתה אמיתית של החומר הנלמד, כיוון שהנושאים שירדו מהחומר הכרחיים להבנת החומר שנותר. מנהל אגף הבחינות במשרד החינוך דוד גל אישר אתמול את הטענות, ואמר כי המשרד יפרסם בשבוע הבא מיקוד נוסף, במטרה להקל על התלמידים.

משרד החינוך הבהיר כי תלמידי י"א שייבחנו השנה במתכונת המצומצמת לא יצטרכו להשלים בשנה הבאה בחינות במקצועות שעליהם לא נבחנו השנה. "תלמידי י"א לא יסחבו 'גיבנת קורונה' לשנה הבאה", הסבירה ראש האגף העל-יסודי במשרד, דסי בארי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ