דו"ח ועדת הקורונה: המל"ל לא מתאים לניהול המשבר, החנק הכלכלי גדול לא פחות מהמגפה

דו"ח הביניים של הוועדה מעביר ביקורת על מערכת הבריאות, שמסתמכת על תרחישי קיצון שסיכוייהם להתממש נמוכים. הוועדה קוראת לספק מסכות וציוד מיגון בחינם לאוכלוסיות בסיכון, ולהרחיב באופן מיידי את מגוון הבדיקות ואת מספרן. בסביבת נתניהו מסרו: "הוועדה מתבררת כפוליטית לחלוטין"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות משטרה בירושלים, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

דו"ח הביניים שמפרסמת היום (שלישי) הוועדה להתמודדות עם הקורונה בכנסת מותח ביקורת על החלטת הדרג המדיני להטיל על המל"ל את ניהול משבר הקורונה וקורא להטיל את המשימה על גוף חדש לניהול משברים לאומיים. "חברי הוועדה סבורים כי עצם התפיסה הזו מעידה על כשל מחשבתי וארגוני", נכתב בדו"ח. "למל"ל אין כלים ארגוניים עדיפים של שום מטה אחר, אפילו לא מטה שיוקם באופן ארעי למשימה הספציפית של התמודדות עם משבר הקורונה. ודרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, 'החלטות מהירות תוך כדי תנועה'".

בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתחו ביקורת על הוועדה ואמרו: "ועדת הקורונה מתבררת כוועדה פוליטית לחלוטין. בשעה שכל העולם משבח את ההצלחה הגדולה של ישראל במאבק בקורונה, ההתקפות של הוועדה על קבלת ההחלטות ועל מדיניות הסגר מגוחכות מתמיד".

עיקרי הדו"ח:
■ המל"ל אינו הגוף המתאים לניהול המשבר
■ משרד הבריאות חלש בהתמודדות עם מצבי חירום
■ החנק הכלכלי - איום גדול לא פחות מהמגפה עצמה
■ אין למערכת שום תוכנית כדי למנוע מבני ברק לקרוס
■ לא ברור אם מאחורי ההתנגדות לבדיקות המוניות היו מניעים מקצועיים
■ מנכ"ל משרד הבריאות לא ידע להעריך את קצב ההתפשטות
■ מקבלי ההחלטות הסתמכו על תרחישי קיצון לא מבוססים
■ על הממשלה לספק מסכות וציוד מגן בחינם לאוכלוסיות בסיכון

הדו"ח אף מציין את חולשת משרד הבריאות בהתמודדות עם מצבי חירום ומותח ביקורת על החלטת מנהלי המשבר להסתמך על תרחישי קיצון שהסיכוי שיתממשו נמוך. "תחושת חברי הוועדה היא שגם בבואם לקבל החלטות, שמשמעותן הבריאותיות והכלכליות עצומה, הסתמכו מקבלי ההחלטות על תרחישי קיצון לא מבוססים, ולא על מה שמכונה בצה"ל 'תרחיש ייחוס' - תרחיש ריאלי המתוקף במידע אמין ומנותח בקפדנות", נכתב בדו"ח.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (מימין) ושלח, לפני שבועיים בוועדהצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בנוסף, חברי הוועדה התרשמו "שפרט למאבק סיזיפי וראוי לשבח לכשעצמו על כל חולה וזקוק לבידוד, והפעלת מאמצי רווחה אדירים בעזרת צה"ל והמשטרה, אין כרגע למערכת שום תוכנית אין מונעים את הפיכתה של בני ברק לספינת קורונה ענקית". 

במסקנות הביניים תמכו יו"ר הוועדה עפר שלח וחברי הכנסת יואב סגלוביץ' (יש עתיד-תל"ם), מיקי חיימוביץ' (כחול לבן), אנטאנס שחאדה, ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) ויוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו). חבר הכנסת משה אבוטבול (ש"ס) נמנע, ומלבדו לא הגיעו להצבעה נציגים מהקואליציה המכהנת. 

בדו"ח שהושלם בימים האחרונים קוראים חברי הוועדה לממשלה לשנות את מדיניות איסורי התנועה והעבודה מיד אחרי פסח, בניגוד לעמדה שהשמיע בפניהם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו. "חברי הוועדה מאוחדים בדעה שלתפיסה של 'השטחת העקומה', שנועדה למנוע מצב שבו לא נוכל לטפל בחולים קשים, יש מחיר בכך שהיא מאריכה מאוד את משך הזמן של ההגבלות הקשות. החנק הכלכלי, על השלכותיו החברתיות ואף הבריאותיות הנוכחיות והעתידיות, כבר הפך לאיום ממשי וגדול לא פחות מן המגיפה עצמה", נכתב בדו"ח.

חברי הוועדה אף מתחו ביקורת על מערך הבדיקות: "בתחילה נקבעה מדיניות בדיקות מצמצמת, שכאמור לא ברור אם נבעה מניתוח מקצועי או מחוסר יכולת; משניתנה הוראה להרחיב אותה, התנהל תהליך הרכש על ידי גופים שלא בכך מיומנותם, כדוגמת המוסד, והובאו לארץ בנקודות זמן קריטיות חומרים לא מתאימים; וכל הזמן הזה היו פערי מידע גדולים, כולל במה שהוצג לוועדה, לגבי היכולות והביצוע בפועל", נכתב.

נקודה נוספת בדו"ח היא ביקורת על קבלת ההחלטות של הממשלה. כך, נכתב: "התרשמות חברי הוועדה היא שחלק משמעותי מהמדיניות גובש על פי החוסרים במערכת: קשה לדעת אם ההתנגדות לביצוע בדיקות המוניות נבעה מתורה סדורה או מהעובדה הפשוטה שפשוט לא היו ערכות בדיקה במספר מספיק או מוכנות מספקת של מעבדות; ההצהרות הסותרות ביחס ליעילות השימוש במסיכות תואמות גם הן את העובדה שרק בסוף מרץ היו בישראל מסיכות במספר מספיק".

עוד מציינים חברי הכנסת שמנכ"ל משרד הבריאות לא ידע, בהופעתו בפניהם, לתת הערכה כלשהי לגבי קצב התפשטות המחלה ואת מספר החולים שיזדקקו להנשמה. בנוסף, נמתחה ביקורת חריפה על הדרך שזה הציגה מערכת הבריאות את המחסור במכונות ההנשמה.

להגביר משמעותית את הבדיקות

חברי הוועדה קוראים לממשלה לספק מסכות וציוד מיגון בחינם לאוכלוסיות בסיכון – בהן הצוותים הרפואיים. "לגבי שאר האוכלוסייה, יש להמשיך במדיניות שנקבעה, לפיה נקבע מחיר מפוקח ונמוך למסיכות מסוגים שונים, ולדאוג לאספקתן הסדירה לבתי המרקחת והחנויות כדי שלא יחסרו במלאי", נכתב בדו"ח.

בנוסף, הם קבעו כי יש להרחיב מיידית באופן משמעותי את כמות הבדיקות, תוך שימוש במגוון רחב בהרבה של בדיקות. "יש לשים את הדגש על בדיקה של שלוש קבוצות עיקריות: אוכלוסיות בסיכון (קשישים, אנשים הסובלים ממחלות רקע); צוות רפואי וצוות המטפל באוכלוסיות בסיכון, כולל עובדים סוציאליים וחיילי פיקוד העורף; וסביבה של חולים מאומתים ואוכלוסיות מדגם אחרות", נכתב בדו"ח. 

בדו"ח משרטטים חברי הוועדה מתווה להחזרת המשק לפעילות סדירה. הצעדים כוללים העלאה משמעותית של מספר הבדיקות ולהוסיף בהקדם גם בדיקות סרולוגיות, שיאפשרו לא רק לדעת אם אדם חולה בעת הבדיקה אלא גם להגדיל משמעותית את המידע המופק מכל בדיקה ויכול לשמש להחלטות מדיניות בהמשך.

הוועדה קוראת גם לשנות את מדיניות הבידוד לבידוד אזורי ולא כללי. "מדיניות הבידוד הדיפרנציאלי צריכה לתפוס לא רק לגבי אוכלוסיות בסיכון, אלא גם לגבי מוקדי סיכון גיאוגרפיים, כדוגמת העיר בני ברק ויישובים אחרים, שבהם יש התפרצויות חריגות של המחלה. בידוד יעיל של מוקדי המחלה יאפשר לשחרר מהר ככל האפשר מקומות שבהן הסכנה פחותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ