בחסות הקורונה, בבני ברק התערבבו בערב פסח כללים, חוקים ומנהגים

הכבישים הראשיים בגוש דן נותרו ריקים, והדרך מתל אביב לנתניה נמשכה 20 דקות. בבני ברק בירכו תושבים את החיילים שערכו טקס ביעור חמץ, והיו גם מי שמצאו במצב יתרונות

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בכניסה לבני ברק, הבוקר
בר פלג
בר פלג

הכבישים הראשיים במרכז הארץ, שבהם פרסו אלפי שוטרים וחיילים מחסומים היו הבוקר (רביעי) ריקים, והדרך מתל אביב לנתניה נמשכה בסך הכל עשרים דקות. בימים אחרים, ערב חג שמשי כזה היה מוציא לרחובות המונים, אבל האזרחים נשארו בבתים או לפחות בשכונות המגורים, כפי שהצטוו: בצפון תל אביב אפשר היה לראות אותם עוסקים בפעילות ספורטיבית, במרכז העיר טיילו עם תינוקות ועם כלבים וברמת גן, לצד התורים בכניסות למרכולים, נראה זוג משתזף על המדשאה שליד בית העירייה. 

בבני ברק המחסומים כבר קבועים, וגם שם התנועה היתה דלילה, למעט כמה חריגים. ברחוב ירושלים עצרו המשטרה והפיקוח העירוני אדם שניסה למכור ביצים מתא המטען של מכוניתו. כשנשאל למה הוא לא לובש כפפות, התחכם והסביר שהן בתא הכפפות. "יש כאלה שמקשיבים להוראות ויש גם שלא", אמר אחד השוטרים שאיישו את המחסום בכניסה לעיר. המשמרת שלו תיגמר רק מחר בבוקר, אבל הוא לא מצטער שיחמיץ את ליל הסדר, גם כי השנה הוא יהיה מצומצם מתמיד וגם כי "אני יודע לאן התגייסתי".

חיילי פיקוד העורף שהוזעקו לעיר סיפקו בימים האחרונים שירותי רווחה, כשחילקו מזון לתושבים. הבוקר אלה כבר היו שירותי דת: לא הרחק מעמדת ה"היבדק וסע" ברחוב לח"י פרקו עשרות משאיות בזו אחר זו חמץ, לקראת טקס ביעור המוני שניהלו ראש העיר אברהם רובינשטיין, רבני העיר והחיילים. באופן סמלי, רובינשטיין לא הצליח להדליק את הלפיד. מי שהתנדבו לעשות זאת, וגם ללבות מעת לעת את הבערה בבנזין, היו דווקא כבאים. "אשריכם חיילים", קרא אחד התושבים שעבר במקום, "בזכות החסד שלכם תבוא התורה".

בפסח הזה, בחסות התקנות לשעת חירום, מתערבבים בבני ברק כללים, חוקים ומנהגים. "כתוב בתורה 'ולא תצאו מבתיכם', יש יותר מזה?", אמר ל"הארץ" תושב העיר על הגבלות התנועה. "רק אמא שלי, מסכנה, לבד בחג, אבל היא אמרה לי שהיא מוכנה סדר לעשות לבד כדי לעשות עוד הרבה יחד". 

כיכר רבין בתל אביב, היוםצילום: אייל טואג

"אנשים לא מבינים עד כמה הקורונה עשתה חיבור בין החרדים לבין שמירה על החוק", אמר תושב אחר, שלמה. "חרדי אף פעם לא היה משלים עם זה שהחוק אומר לו אם ללכת לבית כנסת או מקווה. אותי לימדו ששוטר זה ציוני ושאם הוא נותן לי דו"ח אז הוא גנב אותי. זה שינוי, ויהיה מעניין לראות איך זה יהיה אחרי הקורונה". הוא מוצא במצב יתרונות נוספים: "בכל שנה הייתי הולך בחצות לאפות מצות. השנה, בגלל המצב, אין את זה, וזה מוריד קצת את הלחץ של הסידורים בחג. גם שריפת חמץ - השנה שרפנו רק פירור לשם הסמליות. היינו הולכים פיזית למכור חמץ לגוי, השנה עשינו את זה בטלפון וכל הרבנים אישרו. השנה הזו הולכת להקל על הציבור החרדי במנהגים מסוימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ