הממשלה לא התירה להורים שכולים להיכנס לבתי עלמין ביום הזיכרון, ביד לבנים מתריעים מפני "כאוס"

שר הביטחון צפוי לדון הבוקר בשאלה אם לנעול את בתי העלמין ביום שלישי הבא. יו"ר יד לבנים התריע בפני נתניהו כי ההורים יתקשו שלא להגיע לקברי בניהם ובנותיהם, וקרא לפתוח בקמפיין הסברה נרחב כדי למנוע הפרה של ההנחיות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית העלמין הצבאי בקרית גת, ב-2017
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הממשלה לא החריגה משפחות שכולות מההנחיות למניעת התפשטות הקורונה, כך שכניסתן לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה אסורה. צה"ל פרסם אתמול (ראשון) את הטקסים המתוכננים ביום שלישי הבא, אך לא התייחס לעניין זה. שר הביטחון, נפתלי בנט, הודיע כי היום צפויה הכרעה בשאלה אם לנעול מראש את בתי העלמין לקראת יום הזיכרון כדי למנוע גם ממי שמפר את ההנחיות להיכנס, או להותירם פתוחים. יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, התריע בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי עלול להיגרם "כאוס" בשל רצון ההורים השכולים לעמוד לצד קבר בנם.

בהודעת צה"ל נכתב כי כל האירועים המקדימים בהשתתפות קהל יבוטלו, וכך גם טקסי הזיכרון הממלכתיים בבתי העלמין הצבאיים. עוד נמסר כי הטקסים הממלכתיים בכותל המערבי ובהר הרצל ייערכו ללא קהל ובמתכונת מצומצמת. כמו כן תיאסר כניסת משפחות שכולות המתגוררות בחו"ל ונוהגות להגיע לארץ ביום הזיכרון. הצפירה המסמלת את תחילת טקסי הזיכרון תישמע כבכל שנה.

במכתב לנתניהו, שנשלח גם לרמטכ"ל, למנכ"ל משרד הביטחון ולראש אגף הנצחה ומורשת במשרד, כתב בן שם כי הורים שכולים יתקשו ליישם את ההנחיות. "אנו מקבלים מאות פניות של משפחות שלא מקבלות את רוע הגזרה ומאיימות להגיע ולהיכנס בכוח לבתי העלמין", הוסיף וטען כי קיבל "פניות של הורים שאיימו להתאבד על קבר הבן". עוד כתב כי הוא מבקש למנוע עימותים בין הורים שכולים לכוחות הביטחון וכי מוטב שראש הממשלה "יפתח בקמפיין הסברה נרחב לציבור".

טקס יום היכרון בכותל המערבי, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

בכל שנה משתתפים יותר ממיליון וחצי בני אדם באירועי יום הזיכרון ברחבי הארץ, אולם בשל התפשטות נגיף הקורונה הורה שר הביטחון בנט לבטל את כל הטקסים הציבוריים ולקיים טקסים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

מארגון יד לבנים נמסר: "אנחנו קוראים להורים לכבד את ההנחיות ולשמור על הבריאות שלהם. רוב ההורים מבוגרים ויש חשש לבריאותם. למרות כל ההבנה חשוב לזכור שאנחנו אומרים: 'במותם ציוו לנו את החיים'. אנחנו קוראים להורים לשמור על החיים שלהם ולהימנע מכניסה לבתי הקברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ