מגפת קורונה | הנגיף התפרץ בבית אבות חמישי בבני ברק: 20 דיירים ועובדים אובחנו כנשאים

רק דיירת אחת מתוך 13 שאובחנו הפגינה את תסמיני המחלה. מנהל המוסד אמר שהוא חושש כי התוצאות שגויות וביקש לבצע בדיקות חוזרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מד"א מגיע לבית האבות כדי לפנות את הדיירים שאובחנו, היום בבני ברק

13 דיירים ושבעה עובדים במרכז הגריאטרי שלמה המלך בבני ברק אובחנו אתמול (שני) כחולי קורונה, זאת לאחר שאחת מהן הפגינה את תסמיני המחלה. היא מאושפזת בבית חולים, ויתר הדיירים החולים פונו היום למרכז גריאטרי בנס ציונה, שבו שוהים מאובחני קורונה נוספים. העובדים הועברו למלוניות בידוד. 160 דיירי בית האבות מצויים בבידוד מאז פורים ולאחר היוודע תוצאות הבדיקות, קומה שלמה במוסד פונתה כדי לבודד חולים חדשים, אם יאובחנו. זהו בית האבות החמישי בעיר שבו אובחנה התפרצות של הנגיף.

מנהל בית האבות, פנחס אבלס, טען כי הוא חושש שתוצאות הבדיקות שגויות, כי לדבריו אף אחד מהדיירים לא הפגין תסמינים. "הפעלנו לחץ על הרופאה המחוזית של הגריאטריה לעשות בדיקות במקום", אמר, "הופתענו וקיבלנו הלם, אנשים בלי סימפטומים בכלל". עם זאת, ממשרד הבריאות נמסר כי אחת החולות היתה עם סימפטומים, ואבלס אישר כי אחת הדיירות נלקחה היום לבית החולים לאחר שחשה ברע.

לדברי אבלס, הוא ביקש מהרשויות לבצע בדיקות חוזרות לדיירים שאובחנו, אך לא נענה. "אמרתי להם שאם תוך ארבע עד שש שעות מקבלים תשובות על הבדיקות, למה לא לעשות בדיקות ל-13 הדיירים האלה ולטרטר אותם למקום שבו יש חולי קורונה?" הוא סיפר כי הדיירים ומשפחותיהם בפאניקה.

א', שסבתו דיירת בבית האבות, סיפר ל"הארץ" כי האחות האחראית עליה במוסד צלצלה אתמול למשפחה וסיפרה על תוצאות הבדיקה. "יש קצת הלם לגבי איך זה קרה. מאמצע מארס לא נתנו לבני משפחה לבקר כדי לשמור על הדיירים", סיפר א', "לא הבנו איך זה יכול להיות עם כל ההקפדה של בית האבות. למה רק עכשיו בדקו ומי היה אמור לעקוב אחרי זה?"

בשבוע שעבר אובחנו בטעות כחולים 14 דיירים ושישה עובדים במוסד הגריאטרי "בית הדר" באשדוד ו-29 דיירים מבית הדיור המוגן "זהבית" באשקלון. בעקבות כך הורה משרד הבריאות להפסיק לבצע בדיקות קורונה במכון ויצמן, היכן שבוצעו הבדיקות השגויות. מקור בכיר במערכת הבריאות אמר אז כי ייתכן שאנשי מכון ויצמן אינם מיומנים דיים בהפעלת מעבדת בדיקות.

בלילה שבין ראשון לשני פקעה החלטת הממשלה להכריז על בני ברק כאזור מוגבל. ההגבלות על העיר הוסרו ומחר צפויים לחזור לפעול בה קווי האוטובוס הבין-עירוניים. בעיריית בני ברק התחייבו לפנות 700 חולים מהעיר, אך בין היתר בשל היעדר מקום עבור משפחות במלוניות שגם מותאם למגזר החרדי, פונו רק 350. הממשלה החליטה אתמול להעניק לאוכלוסייה בעיר סיוע מוגבר של שירותים חיוניים ומצרכים. כמו כן אתמול הורתה הממשלה לעירייה לפנות מחצית מהחולים מהעיר למתקני בידוד מטעם המדינה, תוך עשרה ימים.

בישראל היו נכון לאתמול כ-430 חולי קורונה מאומתים ב-82 בתי אבות ומסגרות לקשישים, מתוכם כ-170 אנשי צוות, כך אמר פרופ' רוני גמזו, הממונה מטעם משרד הבריאות על הטיפול במוסדות לגיל השלישי בעת התפשטות הקורונה. גמזו אמר עוד כי כ-3,000 מתוך כעשרת אלפים הבדיקות שמבוצעות מדי יום בארץ מופנות אל המוסדות הללו, שבהם שוהים כ-90 אלף קשישים וכ-30 אלף אנשי צוות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ