מקורות במשרד החינוך: רוב התלמידים ימשיכו בלמידה מקוונת בשבועות הקרובים

לפי תוכנית המשרד, גני הילדים, כיתות א'־ג' וי"א־י"ב יחזרו לשגרה מסוימת, בעוד ששאר הגילים ימשיכו בלמידה מרחוק. אחד המקורות: במשרד מבינים כי טעו בפרסום מתווה הוראה מרחוק אינטנסיבי לגני הילדים ופועלים לתקנו

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדות לומדות מרחוק בתל אביב, בשבוע שעבר. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ–2017, רק 33% ממשקי הבית דיווחו על הימצאות של שני מחשבים ויותר
אור קשתי
אור קשתי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יקיים היום דיון, על חלופות שונות להחזרת מערכת החינוך ללימודים סדירים באופן חלקי. לפי תוכנית משרד החינוך, גני הילדים, כיתות א'־ג' וי"א־י"ב יחזרו לשגרה מסוימת, בעוד ששאר הגילים ימשיכו לפי שעה בלמידה מרחוק. מקורות במשרדי הממשלה השונים מתחו ביקורת על ההשתהות בקבלת ההחלטה, ואמרו כי הדיונים על חזרה מדורגת של מערכת החינוך החלו כבר לפני כשבועיים. הם הוסיפו כי ייתכן שבסופו של דבר הדיון יסתיים ללא החלטה, בין השאר כיוון שבמשרד הבריאות ממתינים למחקר המתמקד בילדים. לדברי מקורות במשרד החינוך, נראה כי בכל מודל שייבחר, רוב התלמידים בישראל ימשיכו ללמוד באופן מקוון בשבועות הקרובים — כולל תלמידי גני הילדים.

לפי תוכנית משרד החינוך, הלימודים בגני הילדים בכיתות א'־ג' יחודשו בקבוצות קטנות של כ–15 תלמידים שילמדו עם צוות מורים קבוע. זאת, בעיקר על מנת לאפשר להוריהם לצאת לעבודה. בין החלופות הנבדקות: לימודים בשתי משמרות או לסירוגין (ימי ראשון, שלישי וחמישי, למשל), תוך תגבור במורים נוספים מצוות בית הספר וכן גיוס סטודנטים להוראה וכאלה הנמצאים בשנת סטאז' כ"תומכי הוראה". באשר לכיתות י"א־י"ב, מציע המשרד לחדש את הלימודים בקבוצות של עד עשרה תלמידים, כדי לאפשר להם להתכונן לבחינות הבגרות. בשבוע שעבר חזרו ללימודים תלמידי החינוך המיוחד.

גן סגור בתל אביב, בחודש שעבר. הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'־ג' יחודשו בקבוצות קטנות של כ–15 תלמידים שילמדו עם צוות מורים קבועצילום: עופר וקנין

לדברי מקורות המעורים בפרטים, אם תתקבל תוכנית משרד החינוך המתייחסת ללימודים בימים א'־ה', נבדקת גם האפשרות להביא לבתי הספר את התלמידים הבוגרים יותר — כיתות ה־-ו' או רק האחרונים — ליום שישי או לכמה שעות באחד מימי השבוע. זאת כדי לאפשר גם מפגש פיזי, גם אם חלקי, ולא רק באמצעות תוכנת הזום. ההחלטה לגבי החזרה ללימודים של כיתות ד'־י' תתקבל בשלב הבא, בהתחשב בהתפתחות התפשטות המגפה.

גם אם יאושר בדיון היום המתווה שהציע משרד החינוך, תלמידי מערכת החינוך ימשיכו להשתמש בלמידה מקוונת. לדברי אחד המקורות, במשרד מבינים כי טעו בפרסום מתווה הוראה מרחוק אינטנסיבי עבור ילדי הגנים ופועלים בימים האחרונים כדי לתקנו, בטווח של שבוע־שבועיים. "המתווה הנוכחי אינו אידיאלי, כי הוא חייב את המעורבות והתיווך של ההורים", אמר המקור. התיקון יביא, ככל הנראה, גם לגמישות רבה יותר במועדי השיעורים והפעילויות, המועברים כיום לרוב בין השעות 09:00־12:00. זאת, אחרי שגם במשרד הבינו כי מודל אחיד ובו־זמני יוצר עומס שקשה להתמודד איתו במשפחה בה שלושה או ארבעה תלמידים בני גילים שונים מתחרים על מחשב אחד.

בית ספר יסודי ברמת גן, בחודש שעבר. "המתווה הנוכחי אינו אידיאלי, כי הוא חייב את המעורבות והתיווך של ההורים", אמר מקור במשרד החינוךצילום: Oded Balilty/אי־פי

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ–2017, ל–78% ממשקי הבית בישראל יש מחשב בבית. רק 33% ממשקי הבית דיווחו על שני מחשבים ויותר. "אי אפשר לתת מענה לכולם", הודה עובד במשרד, אך הוסיף ש"אנחנו מודעים לבעיה ויש ניסיון למנוע את התרחבות הפערים". בהקשר זה נכתב בדו"ח שחיבר צוות אנשי חינוך בראשות פרופ' יוסי דהאן וד"ר סראב אבו רביעה קווידר, כי "המציאות החינוכית הישראלית של אי שוויון בין קבוצות שונות נעדרת לחלוטין מהנוהלים האמורים לכוון את התנהגות מערכת החינוך בזמן חירום ומן המדיניות המנחה את פעילות משרד החינוך". 

"בתפיסה האסטרטגית, הלמידה מרחוק תמשיך ללוות את בתי הספר גם אחרי שנחזור לשגרה, בשבוע הבא או כמה ימים אחר כך", אמר מקור במשרד, "הקורונה היא לא בעיה, אלא פתרון. כבר עשור שאנחנו מנסים ללא הצלחה לקדם את ההוראה המקוונת במערכת החינוך. עכשיו אין ברירה אלא להיכנס לעולם הזה - ולשלב אותו בלימודים הרגילים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ