בגדה ובעזה מתחילים לחזור לשגרה אחרי יומיים בלי חולים חדשים

ראש הממשלה הפלסטיני אמר כי בגדה אין חולים הזקוקים לטיפול נמרץ או להנשמה, וכי התעשייה הפלסטינית תשוב לעבוד בהיקף של 50% בשבוע הבא. כעת הרשות מנסה להתמודד עם גירעון כבד ועם אלפי משפחות שנכנסו למעגל העוני

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופרמרקט בחברון, בשבוע שעבר
סופרמרקט בחברון, בשבוע שעברצילום: AFP

ברשות הפלסטינית נערכים לחזרה הדרגתית לשגרה ולהתמודדות עם המשבר הכלכלי החריף שנגרם עקב משבר הקורונה, לאחר שבגדה המערבית וברצועת עזה לא אובחנו חולים חדשים ביומיים האחרונים. ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, הודיע אתמול (שני) כי לא שוהים כעת ברשות הפלסטינית חולים מונשמים או כאלה הזקוקים לטיפול נמרץ.

לפי אשתייה, מספר החולים בגדה, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים עומד על 495 בני אדם. לדבריו רוב החולים (295) הם מאזור ירושלים וסביבתה, נוסף על 17 חולים שאובחנו בעזה. עוד אמר כי עשרות חולים החלימו בגדה המערבית וכי יש מקרים של חולים שנדבקו שוב לאחר החלמתם.

מואזין במסגד ריק בעזה, בשבוע שעברצילום: AFP

אשתייה הודיע כי משרדי הממשלה, לרבות רשות המקרקעין ורשות המים, יחזרו לפעילות הדרגתית בתחילת השבוע הבא, וכי תתאפשר פעילות של המפעלים ובתי המלאכה בהיקף של 50%. ברשות עוד לא משיבים את שגרת הלימודים במערכת החינוך, אך מאפשרים פתיחת חנויות מזון וממתקים עד לשעות הערב. המסעדות ובתי הקפה שבדרך כלל הומים בחודש הרמדאן נותרו סגורים, וכמוהם גם המסגדים ובתי התפילה.

במקביל אמר אשתייה כי הגירעון בתקציב הרשות הפלסטינית עומד על 1.4 מיליארד דולרים, וכ-11 אלף משפחות חדשות נוספו החודש למאגר הנזקקים לסיוע סוציאלי. ברשות צופים כי 9,000 משפחות נוספות ייכנסו למעגל הסיוע בחודש הבא. הרשות תומכת גם במשפחות ברצועת עזה, ולפי אשתייה רבות מהמשפחות הנזקקות גרות שם.

איש הג'יהאד האיסלאמי מחלק מים בתום צום הרמדאן ברצועת עזה, בשבוע שעברצילום: AFP

משרד הבריאות בעזה הודיע אתמול כי מניין המחלימים מקורונה עלה לעשרה, כך שמספר החולים בפועל ירד לשבעה. 1,998 אנשים ברצועה נמצאים בבידוד, רובם המכריע תושבים שחזרו אליה בשבועות האחרונים. שלשום הודיע איגוד המלונאים ובעלי המסעדות ברצועה על פתיחה הדרגתית של המסעדות ובתי הקפה לרגל הרמדאן, תוך הקפדה על תנאי היגיינה ומכירה במשלוחים בלבד.

עם זאת, גורמים במשרד הבריאות בעזה הבהירו כי מוקדם לחזור לשגרה מלאה, וכי יקפידו ברצועה על סגירת החנויות משעות הערב ועד הבוקר כדי למנוע התקהלויות. "אנחנו במצב של חוסר ודאות", אמר גורם בהנהגת חמאס ל"הארץ", "יש אמנם דיבורים על הקלות, אבל בפועל זה עדיין לא קורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ